Quantcast
Channel: Kazalište – Scena
Viewing all 1535 articles
Browse latest View live

Premijera Vragolasta djevojka na sceni HNK Split!

$
0
0

Split…

Vragolasta djevojka

Vragolasta djevojkaKomični balet ‘Vragolasta djevojka‘ premijerno će biti izveden na sceni Hrvatskog narodnog kazališta Split sutra, 20. veljače 2016. godine, s početkom u 20 sati. Balet HNK Split vraća se tako jednom od najomiljenijih i najstarijih naslova klasične baletne literature koji je posljednji put premijerno postavljen u splitskom teatru 1988. I onda, kao i sada koreografiju i režiju potpisuje Norman Arthur Dixon, danas 90-godišnji britanski koreograf koji je Vragolastu djevojku u svojoj dugoj karijeri postavljao u brojnim kazalištima Hrvatske, bivše Jugoslavije, Južne Amerike… Danas njegovu koreografiju u HNK Split prenosi Dinko Bogdanić.
Vragolasta djevojkaOrkestrom splitske Opere ravnat će maestro Hari Zlodre, a kao protagonisti na premijernoj će izvedbi nastupiti Igor Gluškov u ulozi bogate udovice Madame Simone, Eva Karpilovska koja će tumačiti ulogu njezine kćeri Lise, dok će Ivan Boiko igrati mladog Colasa, odabranika Liseinog srca. Nesuđeni Lisein mladoženja Alain bit će na premijernoj izvedbi Dmitrij Rodikov. Autor scenografije je Slaven Raos, a kostime, posuđene za ovu prigodu iz HNK Zagreb, kreirala je Diana Kosec Bourek.
Vragolasta djevojkaU sklopu premijere u foyeru Kazališta bit će priređena prigodna izložba fotografija kojom ćemo se prisjetiti na prethodnu produkciju Vragolaste djevojke, koju je Norman Arthur Dixon sa splitskim Baletom postavio 1988. Bila je to jedna od najomiljenijih baletnih predstava tog vremena koja se na repertoaru zadržala do 1993. U glavnim ulogama tada su briljirale Vedrana Ostojić i Sanja Župa koje su se smjenjivale u ulozi Lise, Constantin Tesea igrao je Colasa, a nezaboravnu je kreaciju tada pružio Emilian Markov u komičnoj interpretaciji Madame Simone. Na tadašnjoj premijeri orkestrom je ravnao Loris Voltolini. Osim prisjećanja na bivšu produkciju Vragolaste djevojke, fotografskom izložbom moći ćemo se prisjetiti i karijere Roze Nastoske, balerine koja je članica ansambla Baleta HNK Split postala 1983, a uskoro odlazi u mirovinu.

Foto: Press

The post Premijera Vragolasta djevojka na sceni HNK Split! appeared first on Scena.hr.


‘Vragolasta djevojka’ ispraćena ovacijama publike!

$
0
0

Split…

Vragolasta djevojka

Vragolasta djevojkaSinoć je dugim aplauzom i ovacijama publike u Hrvatskom narodnom kazalištu Split ispraćena premijera ‘Vragolasta djevojka’ britanskog redatelja i koreografa Normana Arthura Dixona koji je na splitsku scenu prenio Dinko Bogdanić.
Solisti, Eva Karpilovska u ulozi Lise, Ivan Boiko u ulozi mladog Colasa, Igor Gluškov… pozivani su od strane publike ovacijama. Izvedbom predstave ‘Vragolasta djevojka‘, balet HNK Split vratio se tako Vragolasta djevojkajednom od najomiljenijih i najstarijih naslova klasične baletne literature koji je posljednji put premijerno postavljen u splitskom teatru 1988. I onda, kao i sada koreografiju i režiju potpisuje Norman Arthur Dixon, danas 90-godišnji britanski koreograf koji je Vragolastu djevojku u svojoj dugoj karijeri postavljao u brojnim kazalištima Hrvatske, bivše Jugoslavije, Južne Amerike… A sinoć je njegovu koreografiju u HNK Split prenio Dinko Bogdanić. Autor scenografije je Slaven Raos, a kostime, posuđene za ovu prigodu iz HNK Zagreb, kreirala je Diana Kosec Bourek.

Foto: Press

The post ‘Vragolasta djevojka’ ispraćena ovacijama publike! appeared first on Scena.hr.

Premijerno u HNK: Kosorova drama Žena u režiji P. Magellija

$
0
0

Zagreb…

Kosor nakon 82 godine ponovno na repertoaru naše kazališne kuće

ŽenaDrama Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu priprema novu predstavu – riječ je o drami ‘Žena‘ nastaloj prema dramskim tekstovima Žena i U Café du Dôme Josipa Kosora, u režiji Paola Magellija. Na ovaj način zagrebački HNK domaćoj publici ima za cilj približiti i ukazati na opus i značaj jednog od najistaknutijih i (nažalost) najzakinutijih domaćih dramskih ekspresionista. Posljednje Kosorovo djelo uprizoreno u Hrvatskome narodnom kazalištu bio je Požar strasti 1934. godine, u režiji Branka Gavelle. Čak 82 godine kasnije, Paolo Magelli će ponovno otkriti kazališni potencijal istinskoga ekspresionizma i upoznati nove generacije s ovim zaboravljenim, i široj publici, relativno nepoznatim piscem!.
Uz Milana Begovića i Ivu Vojnovića, Kosor je najprevođeniji i najizvođeniji hrvatski dramatičar u inozemstvu u prvoj polovici prošloga stoljeća, dva puta nominiran za Nobelovu nagradu za književnost. Već je Požarom strasti, jednom od svojih prvih drama, privukao pozornost intelektualaca europskoga kruga. U svojim lutanjima susretao je i prijateljevao s velikim umjetnicima svojega doba poput Ivana Meštrovića, Silvija Strahimira Kranjčevića, Maksima Gorkoga ili Konstanina Stanislavskoga. Svojim dramama, vođen naturalističkim impulsima, izlazi iz realističkih okvira, portretirajući unutrašnjost situacija i likova kojima upravljaju podsvijest, nagoni i strasti, birajući psihološku i socijalnu tematiku, buntovno i bunovno istražujući krajnosti ljudskih emocija i postupaka. Kosor je u svojim djelima strasno i neobično zagovarao ljubav, moral i ljudske čistoće u svijetu koje je napustilo i izgubilo Čovjeka.
Drama Žena govori o prelijepoj Limunki koju muž gubi na kartama kako bi pripala drugome koji je spreman sve svoje bogatstvo dati za nju. Limunka je očajna i sve proklinje, ali tu je, između tisuća muškaraca koji lude za njom, i Idan, njezina ljubav iz mladosti koju nikad nije preboljela. Koncentracija radnje u sukobu je dvije strasti, čulne vs spiritualne, tipična ekspresionistička polarizacija između zemaljskog i kozmičkog, sukob materijalnog i duhovnog, konkretnog i apstraktnog, a cilj je upozoriti na usvajanje nužne potrage za izgubljenim ljudskim rajem ljubavi i sreće. Odlučnost Limunke da se odupre uvriježenoj volji i običajima sredine važan je element društvene kritike, veličanje ideala ženstva i istinske ljubavi, što je čest motiv i u drugim Kosorovim dramama.
Radnja drame U Café du Dôme odvija se u razdoblju između dvaju ratova u čuvenoj pariškoj kavani gdje boemi zdvajaju nad lošim vremenima, a bogati Amerikanac razbacuje se novcem. Za to vrijeme boemi mu ukradu novčanik, a dama pristaje na njegovu bračnu ponudu kako bi vratila čast Francuskoj i pariškim umjetnicima. Drama upozorava publiku da kompromisi vladaju svijetom, a umjetnost i kultura postaju zavisni od centara novčane i ideološke moći kojima se moraju dodvoravati kako ne bi nestali. Kosor daje konkretnu kritiku društvenog stanja, predatorskog kapitalizma, ali bez namjere rješenja, zanima ga utjecaj političkog realizma na širu duhovnu dimenziju društvenih odnosa
Paolo Magelli rođen je u talijanskome gradu Pratu, ali od 1974. uspješno djeluje i na hrvatskim pozornicama. Tijekom svoje bogate umjetničke karijere surađivao je s mnogim velikim umjetnicima poput Pine Bausch ili Giorgia Strehlera, a njegove predstave obišle su većinu svjetskih pozornica. Posljednjih godina zaposlen je kao intendant u Teatro Metastasio Stabile della Toscana u Pratu.
Dramaturginja je Željka Udovičić Pleština, skladatelj Arturo Annecchino, scenografi su Numen i Ivana Jonke, kostimograf Leo Kulaš, oblikovatelji svjetla Paolo Magelli i Sven Jonke, asistenti redatelja su Lovro Krsnik i Žad P. Novak.
Drama Žena premijerno će biti izvedena u petak, 4. ožujka 2016. u 19,30 sati. Reprizne izvedbe slijede 5., 16. i 21. ožujka. U predstavi glume: Livio Badurina, Lana Barić, Nikša Kušelj, Milan Pleština, Goran Grgić, Zijad Gračić, Dora Lipovčan, Ivan Colarić, Petra Svrtan, Iva Mihalić, Jelena Perčin, Ana Begić i Silvijo Mumelaš.

Foto: Press

The post Premijerno u HNK: Kosorova drama Žena u režiji P. Magellija appeared first on Scena.hr.

Kao kruna uspješne karijere ravnateljice: Bajka o Žar ptici

$
0
0

Premijera….

Predstava simbolična i znakovita naslova Bajka o Žar ptici, posljednja je premijera u ravnateljskom mandatu Marije Sekelez i apsolutna kruna jedne uspješne karijere

Bajka o Žar pticiU Gradskom kazalištu Žar ptica u punom su jeku završne probe prve ovogodišnje premijere ‘Bajka o Žar ptici‘, koja će se održati 12. ožujka 2016.godine u 18,00 sati.
Tekst i dramaturšku obradu, baziranu na legendi o Žar ptici, koja se vječno rađa napravila je Ivica Boban, koja je ujedno i redateljica predstave.
Za raskošnu scenu zaslužne su scenografkinja Zdravka Ivandija i kostimografkinja Sandra Dekanić. Koreografiju potpisuje Blaženka Kovač Carić, a glazbu Damir Šimunović.
Glumci Berislav Tomičić, Ivan Čuić, Matija Šakoronja, Mateo Videk, Ivana Boban, Zoran Pribičević, Ante Krstulović, Ana Marija Vrdoljak, Gorana Marin, Romano Nikolić i Vini Jurčić, kroz priču iz dalekog kraljevstva u kojem je stari kralj naredio svojim sinovima da pronađu prekrasnu pticu zlatnog perja koja je odletjela iz njihova vrta – djeci će otkriti zašto je Žar ptica simbol ljubavi, dobrote i ponovnog rađanja. Prepoznati Žar pticu u sebi samome tajna je svakog uspjeha i ostvarenja.
Ravnateljica GK Žar ptica Marija Sekelez, svoju je Žar pticu, bez sumnje odavno prepoznala u sebi. Ona ju je kroz 16 uspješnih godina ravnateljstva, i to baš u istoimenom kazalištu, svakom novom predstavom, a bilo ih je 58, vizionarski vodila naprijed. Bajka o Žar ptici, predstava simbolična i znakovita naslova, posljednja je premijera u njenom ravnateljskom mandatu i apsolutna kruna jedne uspješne karijere.
Predstave će se pretpremijerno početi prikazivati od 9.ožujka.

Foto: Press

The post Kao kruna uspješne karijere ravnateljice: Bajka o Žar ptici appeared first on Scena.hr.

Premijera u Zagrebačkom kazalištu lutaka: Godišnja doba!

$
0
0

Zagreb…

Medijski pokrovitelj Scena.hr

Godišnja dobaU režiji i dramatizaciji Ivana Gorana Viteza, Zagrebačko kazalište lutaka predstavlja premijeru predstave ‘Godišnja doba‘, koja će biti izvedena u petak 4. ožujka 2016. godine u 19,00 sati. Pretpremijera predstave je na rasporedu 3. ožujka 2016. godine u 18,00 sati.
Jeste li se zapitali zašto su ljeta kišna, zime blage, jeseni suhe, proljeća snježna? Maštovit i duhovit odgovor nudi nova bajka Zagrebačkog kazališta lutaka u režiji Ivana Gorana Viteza, redatelja koji je kod publike i kritike ostvario velik uspjeh filmovima Šuma summarum i Narodni heroj Ljiljan Vidić. Ovo mu je prvo iskustvo u lutkarskome kazalištu, u koje je unio svoj specifični umjetnički senzibilitet. Lutke je osmislila iskusna kreatorica lutaka Luči Vidanović, a scenografiju Mario Ivezić, iskusan kazališni i filmski scenograf, koji je za rad na filmu dobio čak dvije Zlatne arene.
Godišnja dobaPriča o četiri godišnja doba poznata je pod mnogo naslova u više slavenskih zemalja, a zabilježena je i u grčkoj. Poučava o važnosti dobrote i skromnosti te o čudima koja se događaju kada silama prirode djevojčica pristupi neiskvarena srca. Kad dobrodušna sirotica Iskra, sluškinja na imanju nimalo dobrodušne gospođe Žofe i njezine zlobne kćeri Lede, od svojih gazdarica dobije neispunjiv zadatak, neočekivan i posve neobičan prijatelj pomoći će da ga ispuni. Iskra će, a i svi mi, pritom saznati odgovor na ranije postavljena pitanja na nevjerojatnome mjestu – na dvoru četiriju moćnih bića, Godišnjih doba.
‘Godišnja doba’ stara je slavenska bajka, ovaj put ispričana na malo drukčiji način, prilagođen vremenu u kojem živimo. Što se ne odnosi samo na kronološko, već i na biometeorološko vrijeme. U oba ta vremena izgleda da više nitko nije zadovoljan onime što jest, svi žele biti netko drugi, drukčiji i posebni ne shvaćajući da ih drukčijim i posebnim čini upravo to što jesu sami po sebi. Ljudi a i Godišnja dobaPriroda oko nas, mijenjaju se i pretvaraju u nešto neshvatljivo i njima samima. Malena Iskra će pomažući razigranom Proljeću, tromom Ljetu, nervoznoj Jeseni i ljutoj Zimi, pokušati pomoći i nama samima da se prihvatimo takvima kakvi jesmo i time budemo sretni, bez obzira na to puhala vani južina ili britki sjeverac.
U ulozi djevojčice Iskre pojavljuje se Marta Bolfan Ugljen dok Ledu igra Dinka Vuković, a ostale su likove oživjeli Marina Kostelac, Katarina Perica Kirin, Mario Mirković, Jadran Grubišić i Siniša Miletić.
Predstavu je režirao Ivan Goran Vitez, koji potpisuje i dramatizaciju. Bajkovite lutke osmislila je Luči Vidanović, a scenograf je Mario Ivezić. Skladatelj je Mario Mirković, a dizajn svjetla potpisuje Dražen Dundović.

Foto: Ines Novković

The post Premijera u Zagrebačkom kazalištu lutaka: Godišnja doba! appeared first on Scena.hr.

Američka razglednica: Cynthia Hansell Bakić u HNK Split!

$
0
0

Split…

Cynthia Hansell BakićDugogodišnja prvakinja Opere Hrvatskog narodnog kazališta Split, a već dugo i predana glazbena pedagoginja Cynthia Hansell Bakić održat će koncert nazvan ‘Američka razglednica’ u foyeru HNK Split u petak 4. ožujka 2016. godine s početkom u 20,00 sati. Cynthiju će na klaviru pratiti pijanist Zoran Velić, a kao gosti koncerta nastupit će klarinetist Željko Milić, bas bariton Mate Akrap, te baletni umjetnici Dinko Bogdanić, Tina Hatlak i Bojana Lipovščak. Program koncerta čine isključivo pjesme američkih autora kao što su George Gershwin, Cole Porter, Ernesto Lecuona, Richard Rodgers, Jerome Kern, te crnačke duhovne pjesme.
Cynthia Hansell Bakić rođena je u Virginiji u Sjedinjenim Američkim Državama, no gotovo čitavu bogatu glazbenu karijeru ostvarila je u Hrvatskoj u koju je došla još 1971. godine kada i postaje stalnom članicom Opere Hrvatskog narodnog kazališta Split. Već od jedanaeste godine nastupa kao solistica u brojnim programima organiziranim od države New Jersey, uči klavir i pohađa tečajeve klasičnoga baleta. U srednjoj školi osvaja niz nagrada, državnih i regionalnih. Četverogodišnja stipendija Trustees, New England Conservatory of Music in Boston, kao najtalentiranijoj mladoj pjevačici, omogućila joj je studiranje na jednoj od najuglednijih glazbenih institucija u SAD-u, na kojoj je 1970. i diplomirala u klasi profesora Lava Vrbanića. Tjekom studija nastupa s Boston Symphony Orchestrom pod ravnanjem najvećih svjetskih dirigenata kao što su Erich Leinsdorf, Seiji Ozawa, Zubin Mehta, Sir Michael Tilson Thomas… Godine 1971. dobiva stipendiju za postdiplomski studij u Austriji na Mozarteumu u Salzburgu – specijalnost njemački lied. Iste godine postaje stalnom članicom Opere HNK Split. Godine 1976. postaje stalnom članicom SNG Opere u Ljubljani. Ponovo se 1977. vraća u HNK Split gdje ostaje kao vodeća solistica do 2001.
Cynthia Hansell BakićU bogatoj opernoj karijeri odigrala je više od šezdeset glavnih uloga u operama Puccinija, Verdija, Giordana, Leoncavalla, Donizettija, Mozarta, Čajkovskog, Monteverdija, Smetane i drugih, te hrvatskih autora Jakova Gotovca, Ivana pl. Zajca, Josipa Hatzea, Borisa Papandopula, Silvija Bombardellija i drugih. Maestro Papandopulo pisao je za nju brojne skladbe, a maestro Silvije Bombardelli napisao je za nju operu Bakonja fra Brne. Gostovala je u svim domaćim opernim kućama te u inozemstvu (Europa i SAD). Također nastupa s velikim simfonijskim orkestrima u standardnom i modernom koncertnom repetoaru. Česta je gošća glazbenih programa radija i TV. Snimala je nekoliko samostalnih CD-a za Croatia records, Orfeo i HTV.
Cynthia Hansell Bakić kao cjelovita glazbeno scenska osobnost visoke muzikalnosti i snažne izražajnosti obilježila je 2013. godine 40. obljetnicu umjetničke karijere koju i danas njeguje, nadopunjava i proširuje kao redovna profesorica pjevanja u trajnom zvanju na Umjetničkoj akademiji u Splitu i Muzičkoj akademiji u Zagrebu.
Tijekom bogate karijere u svojoj drugoj domovini Hrvatskoj za svoje je umjetničko djelovanje dobila i brojne nagrade kao što su: nagrada publike HNK Split za najgledaniju i najbolju opernu ulogu u sezoni za svoju kreaciju Toske; nagrada Grada Splita za istaknuta umjetnička postignuća i humanitarni rad; nagrada “Milka Trnina” za nastup u mono operi La voix humaine F. Poulenca; nagrade Salona Očić za najbolji koncert sezone; nagrada Grada Split za Životno djelo u području umjetničkog i pedagoškog rada; Orden RH “Danica Hrvatska s likom Marka Marulića” – za iznimna dostignuća u kulturi.

Foto: Press

The post Američka razglednica: Cynthia Hansell Bakić u HNK Split! appeared first on Scena.hr.

Prva premijera u HNK Zagreb: J. Perčin: Uzbuđena sam

$
0
0

Za Scena.hr…

Lijepa glumica od listopada je u stalnom angažmanu HNK Zagreb, a uoči prve premijere Jelena je otkrila svoje dojmove

Jelena Perčin

Jelena PerčinJelena Perčin igra u predstavi ‘Žena‘ nastaloj prema dramskim tekstovima Žena i U Café du Dôme Josipa Kosora, u režiji Paola Magellija. Ovo je njezina prva premijera u Hrvatskom narodnom kazalištu Zagreb. Glumica je od listopada u stalnom angažmanu HNK Zagreb.
- Jako sam uzbuđena i super se osjećam – rekla je lijepa Jelena za portal Scena.hr. Drama ‘Žena’ upozorava publiku da kompromisi vladaju svijetom, a umjetnost i Jelena Perčinkultura postaju zavisni od centara novčane i ideološke moći kojima se moraju dodvoravati kako ne bi nestali. Kosor daje konkretnu kritiku društvenog stanja, predatorskog kapitalizma, ali bez namjere rješenja, već ga zanima utjecaj političkog realizma na širu duhovnu dimenziju društvenih odnosa.
- To je današnje stanje  umjetnosti i pozicija umjetnika. Kosor je kao pisac novela izuzetno aktualan i svestran. Tematika se može povezati sa stvarima koje se događaju svakodnevno oko nas – naglasila je glumica. Uz Jelenu u predstavi glume – Livio Badurina, Lana Barić, Nikša Kušelj, Milan Pleština, Goran Grgić, Zijad Gračić, Dora Lipovčan, Ivan Colarić, Petra Svrtan, Iva Mihalić, Ana Begić i Silvijo Mumelaš. Drama ‘Žena’ premijerno će biti izvedena u petak, 4. ožujka 2016. u 19,30 sati. Reprizne izvedbe slijede 5., 16. i 21. ožujka.

Foto: Marko Ercegović – Press

The post Prva premijera u HNK Zagreb: J. Perčin: Uzbuđena sam appeared first on Scena.hr.

Lana Barić: Klasično rivalstvo između naša dva spola

$
0
0

Žena…

Mislim da su kod Kosora sukobi idealizma i materijalizma samo izlika za dobru zajebanciju i klasično rivalstvo između naša dva debilna spola, rekla je glumica

Lana Barić

Lana BarićPredstava ‘Žena‘ nastala je prema dramskim tekstovima Žena i U Café du Dôme Josipa Kosora, a u režiji Paola Magellija. Lana Barić igra glavnu ulogu, lijepu Limunku.
- Kad sam prvi put pročitala oba komada, nisam znala sviđaju li mi se ili ne. Ali to mi se u zadnje vrijeme često događa. Kako smo odmicali dalje u procesu, jako mi se svidjelo, a zaslužan je Paolo. On nam je približio Kosora, ogolio ga je na ono najvažnije, najsirovije. Ja volim raditi s Paolom. On djeluje dosta opasno, a zapravo je čista ljubav – otkrila je Lana za portal Scena.hr. U predstavi ‘Žena’ koncentracija radnje je u sukobu dvije strasti te sukobu materijalnog i duhovnog.
Lana Barić- To je nominalno sukob materijalnog i duhovnog, ali to nisu lako odvojive kategorije i obje mogu izazvati podjednako snažne emocije. To su suštinski zapravo sukobi između muškaraca i muškaraca, i žena i muškaraca. Interesantno, ne žena i žena u našoj predstavi. Mislim da su kod Kosora sukobi idealizma i materijalizma samo izlika za dobru zajebanciju i klasično rivalstvo između naša dva debilna spola – objasnila je iskrena glumica. Lana je inspiraciju za ulogu pronašla u sebi.
- Svjedočila sam raznim ludilima za svog postojanja i to je pomoglo. Kad malo bolje razmislim, svi moji najmiliji su rubni. Okupila sam rubne oko sebe i njih volim – kazala je Lana za portal Scena.hr. Premijera predstave ‘Žena’ je sutra u Hrvatskom narodnom kazalištu Zagreb. Uz Lanu u predstavi glume – Livio Badurina, Jelena Perčin, Nikša Kušelj, Milan Pleština, Goran Grgić, Zijad Gračić, Dora Lipovčan, Ivan Colarić, Petra Svrtan, Iva Mihalić, Ana Begić i Silvijo Mumelaš.

Foto: Marko Ercegović – Press

The post Lana Barić: Klasično rivalstvo između naša dva spola appeared first on Scena.hr.


Nagrađujemo čitatelje: Mistero Buffo! – ulaznice

$
0
0

Pula…

Mistero BuffoINK Gradsko kazalište Pula i portal Scena.hr nagrađuju najsretnije čitatelje s 4×2 ulaznice za predstavu Mistero Buffo koja je na programu u INK Gradsko kazalište Pula 9. i 10. ožujka 2016. godine s početkom u 20,00 sati. Kako bi osvojili nagradne ulaznice potrebno je lajkati službenu Facebook stranicu Scena.hr, lajkati objavu i podijeliti je na svom zidu. Na mail info@scena.hr poslati u naslovu maila ključnu riječ ‘Mistero Buffo‘, te ime i Mistero Buffoprezime i datum kad želite na predstavu (9. ili 10. ožujak). Sretni dobitnici bit će obaviješteni putem maila u utorak 8. ožujka 2016. godine do 20,00 sati, objavom na portalu Scena.hr i na službenoj Facebook stranici. Ulaznice se podižu na blagajni kazališta uz predočenje osobnog dokumenta na dan predstave.
O predstavi Mistero Buffo:
Zbirka satiričnih monologa, djelo je talijanskog nobelovca Darija Foa, nastala 1969.g. no i danas je vrlo aktualna. Temelji se na Foovom istraživanju srednjovjekovne narodne predaje i tradicije tzv. giullara, odnosno, lakrdijaša. Svoje teme uglavnom pronalaze u subverzivnom, alternativnom, čitanju biblijskih tema. Lakrdijaši nisu vrijeđali vjeru, Boga i Svece već su razotkrivali i ismijavali sve one koji su iskorištavali religiju za svoje vlastite ciljeve. Ono što je vrlo zanimljivo je da nam te lakrdije pokazuju kako je srednji vijek, iako smatran mračnim periodom u povijesti čovječanstva, ipak imao neke svijetle točke; a to je ponajprije duh naroda, koji je, potlačen, iskorištavan i ugnjetavan, duhom bio vrlo slobodan. Tekst je preveden na istarsku čakavicu, no, prema uzoru na original, ova naša čakavica je “zbaštardana”, “remixirana” koja u sebi ima elemente raznih istarskih govora.

Na programu u INK Pula:
- 9. ožujka 2016. u 20 sati
- 10. ožujka 2016. u 20 sati

Foto: Press

The post Nagrađujemo čitatelje: Mistero Buffo! – ulaznice appeared first on Scena.hr.

Goran Grgić: U umjetnosti postoji doza isključivosti

$
0
0

Predstava Žena…

Kako je bilo na svečanoj premijeri predstave ‘Žena’ u HNK Zagreb pogledajte u fotogaleriji

Žena premijeraGoran Grgić, Lana Barić, Livio Badurina, Nikša Kušelj, Milan Pleština, Zijad Gračić, Dora Lipovčan, Ivan Colarić, Petra Svrtan, Iva Mihalić, Jelena Perčin, Ana Begić i Silvio Mumelaš jučer su oduševili zagrebačku publiku premijernom izvedbom predstave ‘Žena’ u Hrvatskom narodnom kazalištu. Režiju predstave potpisuje Paolo Magelli, koji je u predstavi spojio dramske tekstove Josipa Kosora – Žena i U Café du Dôme. Predstava grebe ispod površine i na scenu donosi pokvarenost društva i isključivost, ali ukazuje da ni umjetnost nije lišena te isključivosti. Drama također pokazuje da je umjetnost postala zavisna od centara novčane i ideološke moći. Goran Grgić odlično je utjelovio bogatog Amerikanca koji se razbacuje novcem.
Goran Grgić- U prvom i drugom komadu bavili smo se time. Na ‘prvu loptu’ ljude se odbacuje jer su drugačiji, i u ono vrijeme i danas,  i zauvijek će tako biti, bez obzira kojeg si staleža. Bavili smo se i samokritikom na našu boemštinu da pokažemo da u umjetnosti isto postoji doza isključivosti – rekao je Grgić za portal Scena.hr. Predstava se bavi i odnosom muškarca i žene. Lana Barić igra lijepu ženu koju muškarac gubi na kartama i predaje drugom muškarcu.
Dubravka Vrgoc, Paolo Magelli- Mislim da su kod Kosora sukobi idealizma i materijalizma samo izlika za dobru zajebanciju i klasično rivalstvo između naša dva debilna spola – objasnila je glumica. Na svečanu premijeru predstave ‘Žena’ došli su i uglednici iz javnog života – Čedo Prodanović, Jadranka Sloković, Mustafa Nadarević, Ivo Gregurević, Marijan Hanžeković, Iva Visković, Kostadinka Velkovska, Milan Bandić, Davor Meštrović i brojni drugi. Reprizne izvedbe predstave ‘Žena’ slijede 5., 16. i 21. ožujka.

Foto: Prisk
Fotogalerija: 

The post Goran Grgić: U umjetnosti postoji doza isključivosti appeared first on Scena.hr.

Sekelez: Kao ravnateljica ostvarila sam sve što sam željela

$
0
0

Intervju…

Ravnateljica GK ‘Žar ptica’ ove godine odlazi u mirovinu, a za portal Scena.hr napravila je presjek svoje uspješne karijere te otkriva da će se sad više posvetiti glumi

Marija Sekelez‘Bajka o Žar ptici’ je posljednja premijera u ravnateljskom mandatu Marije Sekelez. Ravnateljica GK ‘Žar ptica’, Marija Sekelez, ove godine odlazi u mirovinu. Marija je 1972. diplomirala na Akademiji dramske umjetnosti u Zagrebu. Nastupala je u brojnim predstavama, a među njima su ‘Majstorska klasa Marije Callas’, ‘Predstava Hamleta u selu Mrduša Donja’, ‘Isadora ili prva bosonoga plesačica’… Od lipnja 2000. godine obavlja funkciju ravnateljice kazališta ‘Žar ptica’. Uz 79 osvojenih nagrada na domaćim i stranim festivalima, u njezinom ravnateljskom mandatu kazalište ‘Žar ptica’ postalo je peterostruki dobitnik Nagrade hrvatskog glumišta za najbolju predstavu za djecu i mlade, i to: 2002. Bajka o ribaru i ribici,  2005. Palčica, 2008. Zločestobija, 2013. Mrvice iz dnevnog boravka i 2014. Ja i moji osjećaji. U razgovoru za portal Scena.hr Sekelez je napravila presjek svoje uspješne karijere.

Scena: Kako biste opisali godine svog umjetničkog rada?
Za opisivanje tih godina trebala bi jedna poduža knjiga, no ukratko rečeno bile su to godine inspiracije, istraživanja, iznimno napornog rada, a istodobno i uživanja u postignutom , no sve se svodilo na jedan uspješan umjetnički desetoboj.

Scena: Odlazite u mirovinu, kako to proživljavate?
Marija SekelezUživam u pomisli da ću, ako Bog da, uspjeti pomalo nadoknaditi sve propušteno, od druženja s bliskim osobama do odlazaka u prirodu, čitanja podužeg popisa knjiga koje su kupljene, ali još uvijek nepročitane te do jednostavnog ‘Umijeća uživanja u mirovanju’ kako glasi jedan svježi bestseller.

Scena: Posebne uspomene iz kazališta Žar ptica?
Svakako potpuno posvećenje da iz pepela vinem u neslućene kazališne visine jedno zapušteno kazalište i da nadiđem sve poteškoće uz nadljudski napor mene i mojih Žar ptića.

Scena: Na što ste posebno ponosni?
Marija SekelezNa međunarodni uspjeh i domaću nezaobilaznost u kazališnom životu o čemu svjedoče: 59 premijera, 79 nagrada na domaćim i inozemnim gostovanjima, a od toga pet Nagrada Hrvatskog glumišta i 750 000 gledatelja u ovih 15 godina te gostovanja po cijelom svijetu od New Yorka, Pariza, Venezuele, Bugarske, Rumunjske, Izraela, Beča, Varšave, Kaira, Tunisa pa sve do Mongolije.

Scena: Jeste li ostvarili sve što ste željeli?
Kao ravnateljica ostvarila sam sve što sam željela, ali moram priznati da sam glumu zapustila jer ne možete raditi istodobno dva posla koja traže potpunu predanost.

Scena: Godine umjetničkog rada kao glumica proveli ste kao slobodnjak. Kako biste opisali to vrijeme?
Odgovor na ovo vaše pitanje opet zahtijeva mnogo, mnogo prostora, no želja za samorealizacijom,  uz pomoć talenta te vrhunske naobrazbe, radoznalosti i upornosti učinila je da nemoguće postane mogućim.

Marija SekelezScena: Kako su izgledale te prve godine, prve uloge?
Već na drugoj godini Akademije počelo je s malim ulogama u ITD-u i snimanja na televiziji i to su bila najveća moguća uzbuđenja i očekivanja koje su premašile svu realnost, ali to je naravno posljedica mladosti koja se ne boji ničega. Budući da sam upisala Akademiju 1968. sazrijevala sam uz onu poznatu :”Budimo realni, tražimo nemoguće”.

Scena: Lani ste dobili Nagradu za izniman doprinos kazališnoj umjetnosti, za petnaestogodišnje ravnateljstvo kazališta ‘Žar ptica’. Koliko vam to znači?
Naravno, da mi puno znači budući je to nagrada struke i prvi put dodijeljena za ravnateljski posao što znači da je prepoznato sve što je prethodilo velikom uspjehu Žar ptice.

Scena: Kad i zašto ste se zaljubili u kazalište, glumu, umjetnost?
Marija SekelezJoš kao dijete, sjeća se moja mama, penjala sam se na klupicu i recitirala gostima, htjela zadobiti svoj dio pažnje, da bi se to produbilo mojim odrastanjem, odlaskom i upisom u Splitu na Tribinu mladih gdje sam pod vodstvom dramske umjetnice Božene Kolničar recitirala i pripremala se za Akademiju. Istodobno sam glumila u malim ulogama u Titovim mornarima i HNK Split.

Scena: Hoće li vam nedostajati kazalište?
Kazalište mi neće nedostajati jer ću se sada umjesto ravnateljstvu opet posvetiti glumi i nastojati barem djelomično nadoknaditi ono što mi je svim ovih godina uistinu nedostajalo.

Scena: I za kraj, je li se kazalište i glumački svijet promijenio od vaših prvih koraka na sceni do danas?
Da, izmijenilo se i to na lošije, osim naravno, kao što se uvijek kaže, rijetkih izuzetaka jer je pristup glumi i glumačkim obvezama mnogo površniji nego prije. Na primjer, u razdoblju dok sam glumila od mladosti do zrele dobi nikada se nije moglo dogoditi da se zbog bilo kakvih razloga otkaže kazališna predstava, a da se za to ne snosi financijska i moralna odgovornost što je danas normalno. Tim sam više ponosna što za vrijeme mog šesnaestogodišnjeg  mandata u Žar ptici nikad niti jedna predstava nije otkazana.

Marija Sekelez

Foto: Marija Sekelez priv. album

The post Sekelez: Kao ravnateljica ostvarila sam sve što sam željela appeared first on Scena.hr.

Premijera: Prokofjevljev balet Romeo i Julija!

$
0
0

Zagreb…

Novi premijerni naslov zagrebačkog HNK-a balet Romeo i Julija u koreografiji slavnog Patricea Barta

Romeo i JulijaU godini u kojoj obilježavamo 400. obljetnicu smrti Williama Shakespearea, Balet zagrebačkog Hrvatskog narodnog kazališta priprema novu izvedbu baleta Romeo i Julija Sergeja Prokofjeva koji će biti premijerno predstavljen 19. ožujka 2016. godine. Koreografiju potpisuje slavni francuski koreograf Patrice Bart, jedan od vodećih i najistaknutijih plesača i koreografa u svijetu s impozantnom međunarodnom karijerom, dugogodišnji baletni majstor i član uprave Baleta pariške Opere.
Balet Romeo i Julija lirska je priča o tragičnim veronskim ljubavnicima na glazbu Sergeja Sergejeviča Prokofjeva, koja je od svojega nastanka 1938. godine neprekidno nadahnuće mnogih naraštaja koreografa i redatelja. To slavno baletno djelo nastalo je prema Shakespeareovoj drami Romeo i Julija, jednoj od najljepših, najtragičnijih i najčitanijih priča svjetske literature koja već četiri stoljeća služi kao nepresušno vrelo inspiracije autorima različitih umjetničkih područja.
Izvedbom baleta ravnat će ravnatelj Opere HNK-a, maestro Nikša Bareza.
U predstavi nastupaju: Iva Vitić Gameiro, Miruna Miciu, Natalia Horsnell, Catarina Meneses, Andrea Schifano, Guilherme Gameiro Alves, Takuya Sumitomo, George Stanciu, Azamat Nabiullin, George Baldovin, Tomislav Petranović, Duilio Ingrafia, Simon Yoshida, Svebor Svečak, Milka Hribar Bartolović, Saule Ashimova, Andrej Izmestjev, Kornel Palinko i drugi.
Mnogi su skladatelji napisali glazbu za balet ili operu o nesretnim ljubavnicima, koji na početku života tragično skončaju zbog netrpeljivosti što vlada između njihovih obitelji Capuleti i Montecchi. Prokofjevljev balet, prema sinopsisu Adriana Piotorovskog i Sergeja Radlova, majstorsko je djelo iznimna i bogata umjetničkog izričaja. Prokofjevljeva glazba omogućila je plesati Shakespearea i njegove likove, koji su time dobili novu dimenziju. Ovim je baletom otvorena posve nova stranica u povijesti baletne umjetnosti. Djelo je svjetsku praizvedbu doživjelo izvan Rusije, u Brnu 30. prosinca 1938. godine, a u revidiranoj glazbenoj verziji izvedenoj 1940. godine u Marijinskome teatru u tadašnjemu Lenjingradu, u koreografiji Leonida Lavrovskog. U Hrvatskome narodnom kazalištu u Zagrebu ovo je šesto uprizorenje najpoznatije baletne ljubavne priče tragičnoga završetka. Svaka od dosadašnjih verzija temeljila se na klasičnome baletnom izričaju, dramaturški slijedeći Shakespeareov predložak.
Najnoviji koreografski prikaz ovoga baleta ostvarit će Patrice Bart, slavni francuski koreograf iznimne reputacije, koji je mnogim svojim djelima ostavio neizbrisiv trag na najvažnijim svjetskim baletnim pozornicama, te utjecao na brojne koreografe i baletne umjetnike. U predstavi ostvarenoj njegovim karakterističnim klasičnim rukopisom, koji osobito vodi računa o karakterizaciji likova, sudjelovat će solisti i ansambl Baleta HNK uz pratnju Orkestra Opere zagrebačkoga HNK.
Patrice Bart slavni je francuski koreograf i baletni majstor te član uprave Baleta pariške Opere. Rođen je u Parizu 1945. godine, s pariškim je Baletom povezan više od pedeset godina. Tu je započeo svoju bogatu karijeru i osvojio brojne međunarodne nagrade i priznanja.

Foto: Press

The post Premijera: Prokofjevljev balet Romeo i Julija! appeared first on Scena.hr.

Zločin na kozjem otoku u HNK Šibenik

$
0
0

Šibenik…

Diplomski ispit studentice Julije Martinović

Zločin na kozjem otokuU tijeku su pripreme za premijeru novoga kazališnog projekta Hrvatskog narodnog kazališta u Šibeniku – ‘Zločin na kozjem otoku‘, autora Uga Bettija. Premijera predstave zakazana je za 14. ožujka 2016. godine s početkom u 20,00 sati u Hrvatskom narodnom kazalištu u Šibeniku. Režiju predstave potpisuje Vinko Brešan, dramaturginja je Željka Udovičić Pleština, scenograf Dragutin Broz, autor glazbe Mate Matišić, kostimografkinja Sara Lovrić Caparin. Uloge tumače Senka Bulić, Jakov Bilić, Barbara Nola, Franka Klarić i Anđelko Babačić.
Predstava je nastala u suradnji s Akademijom dramske umjetnosti u Zagrebu, kao diplomski projekt studentice produkcije scenskih i izvedbenih umjetnosti Julije Martinović, pod mentorstvom prof. Snježane Banović.

Zločin na kozjem otoku

Foto: Press/Ante Barani

The post Zločin na kozjem otoku u HNK Šibenik appeared first on Scena.hr.

Matea Grabić: Ivan obožava kuhati, a ja volim jesti

$
0
0

Veliki su gurmani…

Glumački par Matea Grabić i Ivan Ćaćić odlično se slaže na sceni Hrvatskog narodnog kazališta Osijek, ali i u kuhinji

Matea Grabić- Ivan obožava kuhati, a još više jesti, pa je i preuzeo kuhaču za našim štednjakom. Kako svaka krpa nađe zakrpu, tako ja volim jesti, ali volim i slatko. Glavno da je kremasto i čokoladno – rekla je Matea Grabić za portal Scena.hr. Glumci najradije kuhaju za obitelj i prijatelje.
- Slobodno vrijeme provodimo u krugu svojih najbližih, a uz dobro društvo, uvijek ide i dobra klopa. Ivan je zadužen za roštilj i čobanac, a moja malenkost za kiflice – kazala je Matea. Dodaje da je jako sponosna na Matea GrabićIvanove krem juhe: od buče, poriluka, slanutka… Matea nam je otkrila i jednu anegdotu iz svoje kuhinje.
- Ja obožavam palačinke. Na prvu godišnjicu naše  veze, Ivan me je iznenadio večerom nakon koje su uslijedile palačinke. Kao i inače, ja sam samo bila iskrena: “Dobre su, ali nisu kao mamine“. Zbog toga već šest godina jedemo isključivo palačinke mame Sanje – prisjetila se Matea uz osmijeh.

Foto: Matea Grabić i Ivan Ćaćić priv. album

The post Matea Grabić: Ivan obožava kuhati, a ja volim jesti appeared first on Scena.hr.

Danceproject festival: Suradnja protiv nametnutih granica

$
0
0

Trst…

Plesna kazališna suradnja protiv nametnutih granica

Danceproject

Danceproject- Umjetnost ne bi trebala imati granice, ni biti omeđena njima, bile one fizičke, imaginarne ili političke – istaknuto je to na konferenciji za medije na kojoj je najavljen međunarodni plesni ‘Danceproject festival‘.
Ovaj vikend u Trstu najavljen je međunarodni plesni ‘Danceproject festival’. Umjetnički ravnatelji festivala, Claudio Puja i Valentina Magnani, u društvu Gordane Jeromela Kaić, ravnateljice INK Gradskog kazališta Pula, najavili su 13. izdanje festivala u organizaciji kulturne udruge Teatro Immagino Suono iz Trsta, a kao logičan slijed nastavka suradnje na izvornom projektu mimičara i fotografa Claudia Vivianija nastalom 2001.g.
Ovo izdanje želi istaknuti tematiku nadilaženja granica, kako psihičkih tako i fizičkih, koje egzistiraju između ljudi i narodima u trenutku u kojem se suprostavljaju ideji i novim perspektivama života.
Želja je organizatora povezati sva umjetnička plesna događanja u tri države Italiji, Sloveniji i Hrvatskoj, stvarajući prostor za mogućnost promišljanja promjene socioloških i kulturoloških vrijednosti u trenutku u kojem granice između tradicije i kulturnih zidova nestaju.
Osobitu važnost imaju i mjesta održavanja festivala. Osim Grada Trsta i talijanske regije Friuli Venezia Giulia, radnja se u pojedinim dijelovima odigrava u Sloveniji i Hrvatskoj, čime se naglasak stavlja upravo na međunarodnu kulturnu razmjenu. Vrednuje se tako posebice mogućnost razbijanja predrasuda, straha i promjena na različitim mjestima i u različitim državama, ali i drugim sferama čovjekovog djelovanja, danas možda aktualnijih nego ikad, u odnosu na vrijeme u kojem živimo.
Danceproject13. Danceproject festival održava se od prosinca 2015. do svibnja 2016. u Italiji, Sloveniji i Hrvatskoj i to: Trstu (Ecotemporary, ACTIS i kazalištima Teatro Stabile IlRosetti, Teatro Stabile Sloveno), Udinama (Aerea studio), Gorici (Šempeter Vrtojba), te prvi puta u Puli (INK Gradsko kazalište Pula).
Ansambl INK u Trstu (Teatro Stabile Sloveno SSG) nastupa 01.travnja 2016. u 21 sat s plesnom predstavom „Istovremeno drugi“ (The other at the same time) autora, koreografa i redatelja Matije Ferlina, dok se u sklopu međunarodne razmjene u Puli predstavlja talijanska kazališna družina Focus Arearea izvedbama dviju plesnih etida Equivoco_versus Freud i Furioso _studio su Orlando u režiji Marte Bevilacqua. Izvedba će se u INK upriličiti 03. svibnja 2016. godine u 20,00 sati.

Foto: Press

The post Danceproject festival: Suradnja protiv nametnutih granica appeared first on Scena.hr.


Princ Charles i vojvotkinja Camilla posjetili HNK Zagreb!

$
0
0

Kraljevska obitelj…

Prisustvovali su umjetničkom programu u povodu 400. obljetnice smrti Williama Shakespearea, upoznali istaknute kazališne umjetnike te razgledali kazalište

Princ Charles i vojvotkinja Camilla- Princ Charles i Camilla, vojvotkinja od Cornwalla su u sklopu svog posjeta Hrvatskoj posjetili i Hrvatsko narodno kazalište u Zagrebu. Prisustvovali su umjetničkom programu u povodu 400. obljetnice smrti Williama Shakespearea, upoznali istaknute kazališne umjetnike te razgledali kazalište. Posjet je organiziran u suradnji s British Councilom – zagrebački HNK objavio je na svom službenom Facebooku. Princ Charles i vojvotkinja Camilla jučer su stigli u Zagreb. Dočekala ih je predsjednica Kolinda Grabar Kitarović. Nakon svečanog dočeka na Pantovčaku, posjetili su Gornji grad. U Banskim dvorima upisali su se u Zlatnu knjigu gostiju, a potom su posjetili HNK Zagreb. Na kraju dana na Pantovčaku bila je organizirana svečana večera na kojoj su bili pozvani brojni političari, umjetnici, akademici, znanstvenici te predstavnici vjerskih zajednica. Princ Charles i vojvotkinja Camilla danas će posjetiti Slavoniju.

Foto: Društvena stranica HNK u Zagrebu

The post Princ Charles i vojvotkinja Camilla posjetili HNK Zagreb! appeared first on Scena.hr.

Ti i Ja – znanstvenika dva na Sceni Ribnjak!

$
0
0

Predstava…

Priča predstave prati prijateljstvo dječaka Ja i djevojčice Ti koji se upoznaju na neobičan način te zajedno kreću u potragu za blagom

na Sceni RibnjakU koprodukciji sa Scenom Ribnjak, ovaj petak 18. ožujka u 18h izvodi se predstava za djecu “Ti i Ja- znanstvenika dva“. Predstava je edukativno-zabavno-znanstvenog karaktera namijenjena uzrastima od 5-12 godina.
Ovakav tip predstave je jedinstveni spoj zabave, igre i znanstvenih zadataka namijenjenih djeci. Djeca će vidjeti mnoge zanimljivosti znanstvenog svijeta i u 45 minuta, koliko traje predstava, naučiti zašto su hrabrost i upornost bitan faktor za uspjeh. Priča predstave prati prijateljstvo dječaka Ja i djevojčice na Sceni RibnjakTi koji se upoznaju na neobičan način te zajedno kreću u potragu za blagom. Ciljevi predstave su kroz igru i smijeh predstaviti znanje iz prirodnih znanosti, geografije, orijentacije i snalaženja u prirodi te poučiti djecu o pravilima lijepog ponašanja i vrijednostima života. Autor, redatelj i glavni glumac predstave je mladi student Miro Čabraja u ulozi dječaka Ja, a partnerica u predstavi mu je kolegica Antonia Šašo u ulozi djevojčice Ti.
Autorski tim također čine kostimografkinja Lora Vran, scenograf Pietro Boban, skladatelj Ozren K. Glaser i savjetnica za dječju psihologiju Antonia Ćosić. Ovi mladi ljudi nastoje kroz zabavnu pustolovinu približiti svijet znanosti djeci.
Ako vaše dijete ima istraživačkog duha te mu je gledanje i stvaranje pokusa zanimljivo ili samo želi vidjeti nešto drukčije i zabavno, a opet poučno, dođite u petak u scenu Ribnjak u 18 sati.

Foto: Press

The post Ti i Ja – znanstvenika dva na Sceni Ribnjak! appeared first on Scena.hr.

Premijera: Balet Romeo i Julija Sergeja Prokofjeva

$
0
0

Zagreb…

Bartova vizija baleta Romeo i Julija Sergeja S. Prokofjeva 19. ožujka premijerno u zagrebačkom HNK-u

Balet Romeo i JulijaBalet Romeo i Julija Sergeja Prokofjeva premijerno će biti izveden u subotu, 19. ožujka 2016. godine u Hrvatskome narodnom kazalištu u Zagrebu. Riječ je o šestom baletnom uprizorenju najpoznatije ljubavne priče tragičnoga završetka u našoj kazališnoj kući, ovaj put u koreografiji i režiji francuskoga umjetnika iznimne reputacije Patricea Barta, koji je mnogim svojim djelima ostavio neizbrisiv trag na najvažnijim svjetskim baletnim pozornicama. Kao dugogodišnji prvak Baleta, koreograf i baletni pedagog pariške Opere, uveliko je zaslužan za reputaciju toga velikog baletnog kazališta te je svojim radom utjecao na brojne koreografe i baletne umjetnike, u svojoj zemlji, ali i diljem svijeta. U predstavi ostvarenoj njegovim karakterističnim klasičnim rukopisom, koji osobito vodi računa o karakterizaciji likova, sudjelovat će solisti i ansambl Baleta HNK uz pratnju Orkestra Opere zagrebačkoga HNK. Uvrštavanjem u repertoar ovoga djela inspiriranoga jednom od najslavnijih tragičnih drama, naše se kazalište pridružuje obilježavanju 400. obljetnice smrti Williama Shakespearea.
Balet Romeo i Julija lirska je priča o tragičnim veronskim ljubavnicima na glazbu Sergeja Sergejeviča Prokofjeva, koja je od svojega nastanka 1938. godine neprekidno nadahnuće mnogih naraštaja koreografa i redatelja.
Balet Romeo i JulijaTema vječnog umjetničkog djela Romeo i Julija su ljubav, religija, smrt, ali i snaga, mržnja, suparništvo, seksualnost i moć, kompleksnost ljudskih odnosa i njihovih motivacija; piše Patrice Bart u povodu premijere, nastavljajući, Julija vjeruje u privid kako vlada svojim životom, ali ona pada kao prva žrtva vezana s Romeom koji predstavlja sladak okus zabranjena voća. Oni su spleteni u mrežu ljubavi i smrti. Povratak u Shakespeareov svijet posredstvom plesne umjetosti je tjelesna i intelektualna plovidba. Oslanjajući se na glazbu Prokofjeva, ta plovidba je umjetnčki izazov za svakog koreografa.
Izvedbom baleta ravnat će maestro Nikša Bareza. U predstavi nastupaju: Iva Vitić Gameiro, Andrea Schifano, Natalia Horsnell, Guilherme Gameiro Alves, Tomislav Petranović, Duilio Ingraffia, Azamat Nabiullin, Andrej Barbanov, Miruna Miciu, Takuya Sumitomo, George Stanciu, George Baldovin, Simon Yoshida, Svebor Svečak, Milka Hribar Bartolović, Andrej Izmestjev, Kornel Palinko i mnogi drugi.
Romeo i Julija nije romantičan balet, kakvi su Giselle ili Silfida, no nije ni veliki klasični balet kakve je stvarao slavni i do danas citirani koreograf Marius Petipa u svojim djelima poput Bajadere ili Labuđega jezera. Dokaz tomu je i činjenica što svi koreografi koji se prihvaćaju rada na tim velikim klasičnim baletima ne mogu zanemariti izvornik, dok isti postupak kada se radi o baletu Romeo i Julija nije obavezan. Svaki koreograf koji kreira balet Romeo i Julija donosi svoju viziju i svoju verziju Shakespeareova djela savršeno dopunjenoga Prokofjevljevom glazbom.

Foto: Marko Ercegović

The post Premijera: Balet Romeo i Julija Sergeja Prokofjeva appeared first on Scena.hr.

Maratonci trče počasni krug u Puli!

$
0
0

Gostovanje…

Priča o ‘najstarijoj balkanskoj obitelji’

Maratonci trče počasni krug u PuliNa rasporedu u INK Gradskom kazalištu Pula, danas 21. ožujka 2016. godine s početkom u 20,00 sati, je gostovanje Satiričkog kazališta ‘Kerempuh’ – Zagreb, s predstavom ‘Maratonci trče počasni krug‘ autora Dušana Kovačevića.
Već pri samom spomenu naslova kultne komedije ‘Maratonci trče počasni krug’ javljaju se brojne asocijacije i u sjećanje nam naviru slike, glumci i citati iz jednog od najgledanijih filmova ovih prostora. Topalovići, pogrebno poduzeće, likovi stari 150 godina, čitanje oporuke i mnogi slični motivi pronašli su svoje mjesto u općoj kulturnoj svijesti našeg vremena. Možda je manje poznata činjenica da je filmu prethodila drama koju je Kovačević napisao na trećoj godini studija dramaturgije (1972.). Ona se uskoro zatim postavlja u Ateljeu 212. u režiji Ljubomira Draškića, a nepunih deset godina kasnije Slobodan Šijan prema njoj režira legendarni film. Sve ostalo je povijest.
Godine prolaze, a popularnost ‘Maratonaca’ se ne smanjuje pa ova priča kontinuirano stječe nove obožavatelje. Izvrsni dijalozi, fantastični likovi i svakako začudan zaplet u kojem se ismijava smrt i lažni moral. Priča je to o ‘najstarijoj balkanskoj obitelji’, toliko staroj da joj ni smrt ne može ništa po riječima samog autora.
Redateljica: Iva Milošević
Uloge: Vilim Matula, Elizabeta Kukić, Nikša Butijer, Hrvoje Kečkeš, Luka Petrušić, Maja Posavec, Tarik Filipović, Filip Detelić, Mia Anočić–Valentić i Ivan Đuričić.

Foto: Press

The post Maratonci trče počasni krug u Puli! appeared first on Scena.hr.

Posljednja Freudova seansa gostuje u HNK Split

$
0
0

Planet Art…

Posljednja Freudova seansaZagrebačko kazalište Planet Art gostovat će u Hrvatskom narodnom kazalištu Split na čijoj će velikoj sceni u četvrtak 31. ožujka s početkom u 19,30 izvesti dramu ‘Posljednja Freudova seansa’ Marka St. Germnina višestruko nagrađivanog američkog dramatičara. Predstavu je režirao Marko Torjanac koji i igra ulogu Freuda, dok drugu ulogu u komadu, onu poznatog američkog pisca Clive Staples Lewisa tumači Frano Dijak.
Godina je 1939. Europa je na samom početku drugog svjetskog rata. Drama svjedoči neobičnom susretu oca psihoanalize Sigmunda Freuda i uskoro svjetski poznatog pisca ‘Kronika iz Narnije’ Clive Staples Lewisa. U neminovnom sukobu dva velika uma i svjetonazora, Freud zastupa poziciju znanosti dok je Lewis nepokolebljiv u svojoj vjeri. Dok svijet klizi u kaos nastoje se pronaći odgovori na velika pitanja: Postoji li Bog? Ako postoji, zašto dopušta patnju, ratove…? Zbog čega postoji zlo, ako je dobro ono što je ispravno? Jesu li naši životi samo reakcija na naše primarne odnose s roditeljima ili pak postoji istina koja je veća od onoga što možemo pojmiti? Jesu li nam možda odgovori na dohvat ruke i što nam oni donose…? I na koncu – što nas određuje kao ljude?
Germainova drama Posljednja Freudova seansa intrigantno balansira kompleksnost teme s humorom i ljudskošću kroz zanimljive osobne priče i sudbine ovih jedinstvenih povijesnih lica čije je mišljenje i djelovanje uvelike oblikovalo današnji svijet.
Posljednja Freudova seansaMark St. Germain je višestruko nagrađivani američki dramski pisac poznat po dramama povijesne fikcije kakva je i Posljednja Freudova seansa, jedna od najdugovječnijih predstava na newyorškim pozornicama koja je 2011. dobila nagradu Off Broadway Alliance-a kao najbolja predstava, a koja se s prekidima izvodi od 2009. sve do danas.
St. Germain je za svoj spisateljski rad dobio i brojne druge prestižne nagrade poput Outer Critics Circle Award, Lucille Lortel Award, nagrade Time Magazina Year’s Ten Best, nagrade Joe A. Callaway, nagrade New Voices In American Theatre i druge.
Osim kazališnih drama Camping With Henry And Tom, Out of Gas On Lover’s Leap, Forgiving Typhoid Mary, Johnny Pye and the Fool-Killer, Jack’s Holiday i Stand By Your Man, scenarist je brojnih serija od Cosby Show-a do serije Crime and Punishment, režirao je dokumentarni film My dog, a okušao se i kao pisac za djecu višestruko nagrađivanom knjigom Three Cups. Surađuje s brojnim kazalištima u kojima njegove drame nastaju u kazališnim radionicama, a od 2012. scena kazališta u Pittsfieldu nosi njegovo ime.
Posljednja Freudova seansa prvo je djelo Mark St. Germaina izvedeno u Hrvatskoj.

Foto: Press

The post Posljednja Freudova seansa gostuje u HNK Split appeared first on Scena.hr.

Viewing all 1535 articles
Browse latest View live