Quantcast
Channel: Kazalište – Scena
Viewing all 1535 articles
Browse latest View live

Hit predstava zagrebačkog HNK Tri zime stiže na Igre

$
0
0

Dubrovnik…

Tri zimeDramski program 68. Dubrovačkih ljetnih igara nastavlja se gostovanjem Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu s predstavom Tri zime Tene Štivičić u režiji Ivice Buljana, koja će igrati u subotu 22. srpnja i nedjelju 23. srpnja, obje večeri s početkom u 21.30 sati u parku Gradac. Drama je s velikim uspjehom praizvedena u Londonu, u New Yorku je osvojila uglednu nagradu Susan Smith Blackburn, a izvedbom u HNK-u doživjela je nepodijeljeno oduševljenje, postavši pravim hitom.
Tri zimePoslije više od trideset rasprodanih izvedbi na matičnoj sceni kazališta, predstava je do sada gostovala u Mariboru, Ljubljani, Puli, Slavonskom Brodu, u Tel Avivu krajem prošle godine, na festivalu MESS u Sarajevu gdje je osvojila nagradu žirija za najbolju predstavu te otvorila 27. Marulićeve dane u Splitu, na kojima je osvojila Nagradu za suvremeni dramski tekst, Nagradu publike za najbolju predstavu festivala te dvije Nagrade za glumačko ostvarenje koje su dodijeljene Jadranki Đokić za ulogu Alise Kos i Luci Anić za ulogu Lucije Kos. Gostovanjem u Crnogorskom narodnom pozorištu u Podgorici početkom srpnja, završila je regionalnu turneju u sklopu koje je prikazana na 62. Sterijinom pozorju u Novom Sadu te u Jugoslovenskom narodnom pozorištu u Beogradu, a sada stiže na Dubrovačke ljetne igre.
Tri zimeDrama prati sudbine snažnih žena iz četiriju naraštaja povezanih jednom kućom. Tena Štivičić je kao ishodište svoje drame uzela priču iz vlastite obitelji, nadahnuta teškim životom svoje prabake koja je za vrijeme Kraljevine Jugoslavije rodila izvanbračno dijete. Predstava prati događaje i ljude, kako naslov kaže, kroz tri zime – 1945., 1990. i 2011. godine. Ljudi kroje sudbinu kuće u kojoj se talože godine i sjećanja. Tena Štivičić rođena je 1977. godine u Zagrebu, gdje je diplomirala dramaturgiju na Akademiji dramske umjetnosti 2001. godine. Godine 2004. magistrirala je dramsko pismo na londonskome Goldsmiths Collegeu, a od tada živi i radi u Londonu i Zagrebu te piše na hrvatskom i engleskom jeziku. Njezine drame izvode se u brojnim europskim zemljama prevedene na više od deset jezika, a mnoge od tih predstava su i nagrađene značajnim strukovnim nagradama.
Glumački ansambl čine Alma Prica, Ksenija Marinković, Dragan Despot, Jadranka Đokić, Luca Anić, Barbara Vicković, Mislav Čavajda, Bojan Navojec, Nina Violić, Damir Markovina, Siniša Popović, Mada Peršić, Silvio Vovk, Slavko Juraga i Ivan Glowatzky. Scenograf predstave je Aleksandar Denić, kostimografkinja Ana Savić Gecan, autor glazbe Mitja Vrhovnik Smrekar, dramaturginja Mirna Rustemović, oblikovanje svjetla potpisuje SONDA4, a oblikovanje videa i fotografija Toni Soprano.
Ulaznice su dostupne online putem internetske stranice www.dubrovnik-festival.hr te na blagajnama Igara u Festivalskoj palači i u Luži.

Foto: Press

The post Hit predstava zagrebačkog HNK Tri zime stiže na Igre appeared first on Scena.hr.


Brojni poznati na Šibenik dance festivalu: Rozga, Judita…

$
0
0

Šibenik…

Šibenik dance festivalU čarobnom ozračju Tvrđava Sv.Mihovil i Barone započeo je Šibenik Dance Festival. Sedmo izdanje ovog iznimnog festivala obilježeno je baletom ‘Na Putu’ najistaknutijeg makedonskog plesača, koreografa i redatelja Igora Kirova, u izvedbi baleta HNK Split, te jednom od najiščekivanijih predstava festivala ‘ Room N°7’ – u izvedbi zagrebačkog &MDance Company.
Jedinstveni plesni spektakli pod zvjezdanim Šibenik dance festivalnebom očaralo je i brojne osobe društvenog života: Jelenu Rozgu, Aleksandru Dojčinović, Vjekoslavu i Hanu Huljić, Anamariju Asanović, Juditu Franković, Loredanu Bahorić, Ivanu Ergić, Anu Mrvicu kao i brojne druge posjetitelje.
Šibenik će do kraja tjedna živjeti u ritmu plesa, a najatraktivnije gradske lokacije – Trg Republike Hrvatske, pozornica Hrvatskog narodnog kazališta, Tvrđava Barone, te pozornica tvrđave Sv.Mihovila – bit će pozornice brojnim plesnim umjetnicima.

O baletu ‘Na putu’:
Na putu“Krenuli smo… A gdje? A zašto?” – pita se Igor Kirov. “Idemo tamo kamo nas put nosi, gdje nas tišina nepoznatog zove… da osjetimo drugi miris, da dodirnemo neko drugo tijelo, da otkrijemo neki drugi zvuk… i da opet putujemo. Uzimamo sa sobom svoj dom i toplinu. Sanjamo da bi jednog dana opet mogli SPAVATI… i maštati… Ali nemir u nama sve je VEĆI i JAČI.”
Plesno, radi se o 32 duže ili kraće sličice koje nose priču. A priča je, dakle, insomnia, nesanica, stanje koje svatko od nas poznaje i u njega ubacuje neki svoj “trip”. Jedni svoj život, uspomene. Drugi zebnju zbog budućnosti, ili neki neriješeni današnji problem. 17 ljudi, 17 stolica, dva zida i jedan cilj…traganje za svojim snom! Balet počinje i završava arijama, između kojih je 30 varijacija teme čiji se ritam i tempo stalno mijenjaju.

O predstavi’ Room N°7′:
Room No7Ova interesantna predstava, koja je autorski projekt u suradnji sa Zagrebačkim plesnim centrom, inspiriranog pričom o Geraldu Foosu, Amerikancu koji je 1966. godine kupio motel na čijim je stropovima izbušio rupe i promatrao svoje goste punih trideset godina, svjedočeći između ostalog i ubojstvu koje nikada nije prijavio. Inspirirana pričom, predstava “Room N°7” priča o potrebi promatranja i gledanja koja je u današnje vrijeme uistinu postala kruh kojim se hranimo.
Koncept i koreografiju potpisuju Dance Company &M i Judita Franković, dok je balet majstor Almira Osmanović.

Bogati program Šibenik Dance Festivala do 29.srpnja:
I ovog će puta festivalom plešu brojni istaknuti umjetnici iz regije. Novost ovogodišnjeg festivala je tango – najsenzualniji od svih plesova u skupini društvenih plesova. Tijekom trajanja SDF održavat će se i plesna radionica za početnike i iskusne plesače pod stručnim vodstvom plesnog para : Zagrepčanke Šibenskog porijekla Lucije Lovrić i Rafaela Ramireza, argentinskog plesača s dugogodišnjim plesnim iskustvom. U bogatoj Ramirezovoj karijeri jedna se zanimljivost posebno ističe, a to je kako je kao instruktor tanga pripremao Madonnu u filmu ‘Evita’.
Majstori ove plesne tehnike, osim tjednih radionica, na zatvaranju festivala će održati veliki plesnjak na kojem će sudjelovati najmanje 25 parova majstora ove plesne tehnike.
U petak 28.srpnja na pozornicu SDF-a stiže Balkan Dance Project – međunarodna je plesna platforma koja spaja mlade, uspješne i perspektivne koreografe, plesače i ostale umjetnike iz Hrvatske, Srbije, Makedonije, Slovenije, te Bosne i Hercegovine. Projekt promovira suvremeni ples diljem regije. Osnivači su makedonski koreograf Igor Kirov, srpski koreograf Aleksandar Ilić te slovenska plesačica Mojca Majcen. Stižu s predstavom ‘Vol.2.’ – sastavljene od dva dijela: ‘1.The Cube.Undold.’ – čiju koreografiju potpisuje Igor Kirov, te ‘2.After Sonets’ –koreografa Aleksandra Ilića.

Foto: Press – John Pavlish, Josip Kevrić, Ante Baranić

The post Brojni poznati na Šibenik dance festivalu: Rozga, Judita… appeared first on Scena.hr.

Premijera lokrumske opere Orlando pod sretnim zvijezdama

$
0
0

Dubrovnik…

Ova je produkcija nastala pod svim ovim sretnim zvijezdama, kaže redatelj János Szikora

OrlandoPremijera opere Orlando Georga Friedricha Händela s podnaslovom Metamorfoze u režiji Jánosa Szikore održala se sinoć u magičnom ambijentu klaustra Benediktinskog samostana na otoku Lokrumu. Naslovnu ulogu viteza Orlanda utjelovio je britanski kontratenor Owen Willetts, Ivana Lazar bila je Angelica, Renata Pokupić Medoro, Marija Kuhar Šoša glumila je Dorindu te David Oštrek ulogu Zoroastra. Na Lokrumu je muzicirao i nagradom Orlando ovjenčani Hrvatski barokni ansambl koji predvodi koncertna majstorica Laura Vadjon, a pod ravnanjem dirigenta Davida Batesa.
OrlandoOperno remek djelo na Lokrumu je zaživjelo, prema zamisli redatelja, kao priča u kojoj se protagonisti poigravaju s vlastitim spolovima, odakle je došao i podnaslov Metamorfoze. U suvremenoj kostimografiji koju potpisuje Marita Ćopo te uz plesne elemente u koreografiji Zrinke Japunčić, ovo scensko čitanje Händelova djela izmamilo je glasan pljesak festivalske publike. Ova inačica opere odmiče se od njezina originalnog mitološkog zapleta i usredotočuje se na suštinski odnos između muškarca i žene, a lokacija je živica u klaustru Benediktinskog samostana kao labirint koji, poput života samog, ne daje izravne smjernice i često zbunjuje one koji žele pronaći svoj put. Na zadovoljstvo svih izvođača, festivalska publika nije se dala zbuniti. Redatelj János Szikora bio je ganut uspjehom izvedbe rekavši:
Orlando– Postoje djeca koja dođu na svijet pod sretnim zvijezdama. Mislim da se naš večerašnji nastup rodio upravo pod takvim okolnostima jer smo imali puno sretnih zvijezda. Ovaj ambijent je jedna takva sretna zvijezda. Pjevači, obožavam ih, također su sretne zvijezde. Dirigent, izvanredni ansambl – sve odreda sretne zvijezde. Ova je produkcija nastala pod svim ovim sretnim zvijezdama. Kad režiram, uvijek se vodim onim što zamislim u umu, i to se uvijek razlikuje od ostvarenog, ali večeras je ta razlika uistinu neznatna.
János Szikora jedna je od najznačajnijih pojava u mađarskoj suvremenoj kazališnoj umjetnosti te jedan od najistaknutijih redatelja svoje generacije. Već dulje od tri desetljeća, njegovo je umjetničko djelovanje u kazališnoj domeni obilježeno izvedbama koje resi jedinstvena vizija, inovativna vizualizacija te sposobnost sveobuhvatne analize, a sebe smatra umjetnikom koji teži “sintezi intelekta i putenosti”. Uz svoj redateljski rad, Szikora obnaša dužnost ravnatelja nekolicine najuglednijih kazališnih kuća. David Bates diplomirao je na londonskoj Royal Academy of Music te se zadnjih godina profilirao kao jedan od najuzbudljivijih dirigenata barokne glazbe i vodeća figura nove generacije njezinih izvođača, a uz brojne druge projekte i angažmane trenutno je u Francuskoj glazbeni asistent i zborovođa na Festivalu d’Aix en Provence i u Pariškoj operi. Hrvatski barokni ansambl (HRBA) najznačajniji je hrvatski ansambl specijaliziran za povijesno vjernu interpretaciju instrumentalne i vokalno-instrumentalne glazbe baroknog razdoblja i bliskih epoha, na originalnim glazbalima i njihovim vjernim replikama. Dobitnici su brojnih nagrada i priznanja, a među njima i nagrade Orlando za nastup na Dubrovačkim ljetnim igrama 2014. godine.
Festivalsku publiku očekuju još dvije izvedbe Orlanda, večeras i sutra. Prijevoz brodom na otok Lokrum uključen je u cijenu ulaznice, a polasci su iz stare gradske luke u 20:30 te 20:45. Ulaznice za operne večeri na Lokrumu, dostupne su online na internetskim stranicama Igara www.dubrovnik-festival.hr te na blagajnama u Festivalskoj palači (Od Sigurate 1) i u Luži. Dubrovačke ljetne igre zahvaljuju JU rezervat Lokrum na dugogodišnjoj suradnji te na podršci u realizaciji ovog programa.

Foto: Press

The post Premijera lokrumske opere Orlando pod sretnim zvijezdama appeared first on Scena.hr.

Gospoda Glembajevi Miroslava Krleže prvi put na Igrama

$
0
0

Dubrovnik…

Priča o Glembajevima je priča o ljudima koji su u šizofrenoj zbilji postali pomaknutima od stvarnosti, luđacima, zatočenicima vlastite svijesti i savjesti, ubojicama i varalicama

Zlatko SvibenGospoda Glembajevi Miroslava Krleže u režiji Zlatka Svibena i izvedbi Festivalskog dramskog ansambla premijerno će na 68. Dubrovačkim ljetnim igrama biti izvedeni 6. kolovoza u Umjetničkoj galeriji Dubrovnik, najavljeno je danas na konferenciji za medije na kojoj su govorili v.d intendanta Mladen Tarbuk, redatelj Zlatko Sviben te članovi dramskog ansambla.
Ovo Krležino kapitalno djelo prvi je put u povijesti na repertoaru Dubrovačkih ljetnih igara, a prvi se puta njime bavi i redatelj Zlatko Sviben. Priča o Glembajevima je priča o ljudima koji su u šizofrenoj zbilji postali pomaknutima od stvarnosti, luđacima, zatočenicima vlastite svijesti i savjesti, ubojicama i varalicama. Radnja se odvija u 1913. godini uoči raspada Austro-Ugarske Monarhije, no i danas, stoljeće kasnije, osjeća se kriza egzistencije, neodredivost vlastitih identiteta i socijalnih previranja. Zlatko Sviben ugledni je hrvatski redatelj koji je od 1986. do 2004. bio u stalnom angažmanu u riječkom HNK Ivana pl. Zajca, gdje je u više navrata, obnašao i dužnost ravnatelja Hrvatske drame. Režirao je u velikom broju hrvatskih i inozemnih kazališta. Gospoda GlembajeviTri mu je puta dodjeljena Nagrada hrvatskog glumišta, među ostalima i za režiju predstave Unterstadt prema romanu Ivane Šojat-Kuči, s kojom je osvojio i Nagradu Vladimir Nazor, ali i nagradu Orlando u Dubrovniku prilikom gostovanja na Igrama 2013. godine. O tematici drame, redatelj i autor dramaturške prilagodbe Zlatko Sviben je kazao kako je zatvoreni glembajevski svijet jedan čvrsti mitski svijet, svijet koji se kontinuirano temelji na relacijama spram Obitelji i spram Žene, ali isto tako i spram Smrti, stoga se u ovoj inscenaciji drame pojavljuje nemala povorka mrtvih duša. Osim spomenutih tema, prisutna je i ona socijalna, koja je danas u doba propadanja Agrokora ponovno aktualna i dokaz da je takva propast, doslovno preko noći, posve moguća.
Glumački ansambl predvode Predrag Ejdus u ulozi Ignjata Glembaja, Anja Šovagović Despot kao barunica Castelli te Mijo Jurišić u ulozi Leonea. Bojana Gregorić Vejzović Angelika je, Fabriczy je Damir Lončar, Puba Mladen Vujčić, Vladimir Posavec Tušek igra dr. Altmanna, a Amar Bukvić Silberbrandta. Robert Bošković u ulozi je Ballocsanszkog, a Lujo Kunčević Olivera. Perica Martinović igra više mrtvih lica koja se pojavljuju kao Leonove vizije, a uz nju je i kor mrtvih duša sastavljen od mladih glumaca koji koreo-pjevno uprizoruju Leonove misli: Stjepan Lach, Džon Gečević, Luka Bjelica, Gospoda GlembajeviŠiško Horvat Majcan, Marina Bažulić, Marija Kolb, Karmen Sunčana Lovrić, Maro Drobnić te Vedran Komerički. Scenograf je Leo Vukelić, kostimografkinja je Bjanka Adžić Ursulov, glazbu je skladao Zlatko Tanodi, a koreografiju napravio Staša Zurovac.
Dubrovačke ljetne igre zahvaljuju Umjetničkoj galeriji Dubrovnik na gostoprimstvu te Zagrebačkom kazalištu lutaka, Gradskom dramskom kazalištu Gavella i Hrvatskom narodnom kazalištu u Zagrebu te onom u Osijeku na pomoći i podršci u produkciji ove predstave, kao i Krašu – Bajadera koji je pružio financijsku podršku za realizaciju ove produkcije. Kako se taj “zatvoreni glembajevski svijet” uklopio u ambijent Umjetničke galerije koja stilski odgovara epohi radnje drame, publika će na 68. Igrama imati prilike saznati 6., 7., 8., 9. i 10. kolovoza, svaku večer s početkom u 21:30 sati.

Foto: Press

The post Gospoda Glembajevi Miroslava Krleže prvi put na Igrama appeared first on Scena.hr.

Kako život – tragikomedija o ljudima treće životne dobi

$
0
0

Splitsko ljeto…

Medijski pokrovitelj Scena.hr

Kako životIntimistička tragikomedija Nine Mitrović Kako život u produkciji Kazališta Moruzgva gostuje na 63. Splitskom ljetu izvedbom u Podrumima Dioklecijanove palače u srijedu 2. kolovoza 2017. godine s početkom u 21.00 sat. Smještena u starački dom, prepuna delikatnih, neočekivanih detalja tamošnjeg života predstava je to koja otvara brojna društvena i filozofska pitanja izazivajući katarzični koktel smijeha i suza. Redatelj je Ivan Leo Lemo, a uloge tumači kvartet prvaka hrvatskog glumišta Biserka Ipša, Siniša Popović, Vinko Kraljević i Ecija Ojdanić.
Kako životPredstava je nastala na temelju opsežnog istraživanja i brojnih intervjua spisateljice s korisnicima i zaposlenicima zagrebačkih domova za umirovljenike. Četvero živih likova ove drame progovaraju jezikom i šalama koje odgovaraju njihovoj dobi. Ali oni se u staračkom domu, mjestu na koje se ljudi smještaju u tzv. trećoj životnoj dobi. To je mjesto na kojem, rijeka života očekuje ušće iza svakog zavoja. No, to uopće nije depresivan tijek. Dapače! Tamo se i voli i vodi ljubav, i svađa se i miri, čak i tulumari. I tamo se živi. Delikatni detalji takvog života u ovoj hvaljenoj drami Nine Mitrović, izazivaju katarzični koktel smijeha i suza. Dragocjen smijeh koji pobjeđuje strah od zloglasnog konačišta starosti. I te suze su korisne jer natapaju usahle njive naših inhibicija. Predstava je to u kojoj se publika smije od tuge i plače od smijeha. Prilika svima nama da se sjetimo svojih roditelja i svoje djece i sebe i svoje uloge u priredbi života.

Foto: Press

The post Kako život – tragikomedija o ljudima treće životne dobi appeared first on Scena.hr.

100. Izvedba opere Ero s onoga svijeta

$
0
0

Vrlika…

Naslovnu ulogu Miće, odnosno Ere tumači tenor Miljenko Đuran kojemu je predstojeći nastup u Eri… 100. tumačenje te uloge

Medijski pokrovitelj Scena.hr

Ero s onoga svijeta

Ero s onoga svijetaU sklopu opernog programa 63. Splitskog ljeta, i ove će se godine izvesti najizvođenija domaća opera Ero s onoga svijeta. Ansambl Opere Hrvatskog narodnog kazališta Split operu će izvesti pokraj česme u Vrlici, na tlu s kojega je izvorno i ponikla, mjestu rođenja libretiste Milana Begovića, kao i rodnom mjestu mnogih folklornih poticaja što ih je skladatelj Jakov Gotovac tako nenadmašno ugradio u svoje remek djelo. Solistima, zborom i orkestrom ravnat će maestro Hari Zlodre, a redatelj predstave koja na sceni splitskog HNK i na Splitskom ljetu živi još od premijere 2001. godine je Krešimir Dolenčić. Naslovnu ulogu Miće, odnosno Ere tumači tenor Miljenko Đuran kojemu je predstojeći nastup u Eri… 100. tumačenje te uloge koju samo u Vrlici igra punih deset godina.
Ostali protagonisti su Valentina Fijačko Kobić u ulozi Ero s onoga svijetaĐule, Terezija Kusanović kao Doma, Siniša Štork u ulozi Marka, Ljubomir Puškarić je Mlinar Sima, u ulozi Čobančeta nastupit će Tea Požgaj uz Zbor i Orkestar HNK Split, dok će plesne točke izvoditi Veterani plesnog ansambla KUDŽ Filip Dević iz Splita.
Ero s onoga svijeta, opera skladana na tekst književnika Milana Begovića, jedna je od rijetko izvođenih hrvatskih opera na stranim pozornicama, najviše u Njemačkoj. Podvig preodijevanja bogatog seljaka Miće koji tobože dolazi s onoga svijeta u namjeri da ispita ćud i odanost djevojke koju voli, razvija se u bogatom nizu komičnih situacija i zapleta. Opera je puna prekrasnih narodnih napjeva koje je Gotovac vještinom najvećeg majstora uklopio u svoje djelo. U Eri kuca svjež, živ scenski život, u operi žive ljudi s istinskim vrlinama i manama. Lišena patetike, puna iskričave satire, ta opera je jedno od najboljih djela slavenske operne literature.
Ulaznice za predstavu u prodaji su u Turističkoj zajednici grada Vrlike.

Foto: Press

The post 100. Izvedba opere Ero s onoga svijeta appeared first on Scena.hr.

Nina Violić u monodrami LampedusaBeach na 63. Splitskom ljetu

$
0
0

Split…

Monodrama LampedusaBeach u kojoj Nina Violić kroz glas jedne od žrtava progovara o univerzalnoj ljudskoj patnji i ljudskim vrijednostima, predrasudama i lažnom moralu ‘utvrde Europe’

Medijski pokrovitelj Scena.hr

Nina ViolićMonodrama LampedusaBeach, u produkciji Kazališta Hotel Bulić na programu je 63. Splitskog ljeta u petak 4. kolovoza 2017. godine s početkom u 21.00 sat u Podrumima Dioklecijanove palače. Nagrađivana drama sicilijanske spisateljice Line Prosa nastala 2004. godine na mnogo je načina predskazalo svu tragediju sudbina imigranata iz zemalja pogođenih ratovima.
U predstavi redateljice Senke Bulić protagonistica (Nina Violić) kroz glas jedne od žrtava progovara o univerzalnoj ljudskoj patnji i ljudskim vrijednostima, predrasudama i lažnom moralu ‘utvrde Europe’. Lampedusa Beach prepričava potapanje broda pretrpanog izbjeglicama na putu od bezimene afričke zemlje prema obalama nekog europskog odmarališta zamamnog imena (koje bi se na hrvatskom najbliže zvalo «Plava Laguna»), kao mjestu utočišta i početku ostvarenja snova. Kao i većina putnika, utapa se mlada Afrikanka Shauba. U dugom poetskom monologu ona govori o tom prelasku mora, o pripremama, nadama, putovanju, brodolomu i svojoj smrti. Stalno podsjeća na svoje dostojanstvo Afrikanke, i prije nego završi na dnu mora, još proziva europske i afričke imigracijske dužnosnike i vođe za tragediju koju personificira, ali ne kao bespomoćna žrtva sudbine, nego kao tijelo koje zbog danih fizičkih, društvenih, političkih okolnosti mora potonuti na dno Mediterana. Po tome ovaj tekst nije tek priča o udesu nesretne žene, nego o društvenoj pojavi današnjeg postnacionalnog svijeta. On transcendira pojedinačne slučajeve jednog ili tisuća stradalih ilegalnih migranata i pred gledatelja iznosi pitanja o gostoprimstvu, vlastitom prepoznavanju ili neprepoznavanju u drugome, o sudu vrijedi li neki život više od drugog, o sudbini beskućništva, itd. Shaubina se priča ne razvija u narativnom širenju, nego se poput slapa, u okomitom padu, niže u kratkim rečeničnim odsječcima.
Lampedusa Beach je 2004. napisala Lina Prosa, kazališna autorica iz Palerma, nagrađena za ovo djelo s dva prestižna nacionalna kazališna priznanja. Tekst je dio autoričine Trilogije o brodolomu, koju osim ovog sačinjavaju tekstovi Lampedusa Snow i Lampedusa Way.

Foto: Press

The post Nina Violić u monodrami LampedusaBeach na 63. Splitskom ljetu appeared first on Scena.hr.

Baletni triptih East West na 63. Splitskom ljetu

$
0
0

Sustipan…

Medijski pokrovitelj Scena.hr

Baletni triptihBaletne večeri na Sustipanu na 63. Splitskom ljetu nastavljaju se u ponedjeljak 7. kolovoza 2017. godine izvedbom baletnog triptiha East West u izvedbi Baleta Hrvatskog narodnog kazališta Split. U trima cjelinama predstavljaju nam se koreografi nove europske generacije, ali i koreografi triju različitih stilova plesa: makedonska koreografkinja Saša Evtimova, francuski koreograf Martin Chaix, te makedonski koreograf sa splitskom adresom i ravnatelj splitskog Baleta Igor Kirov.
Nakon premijere koja je oduševila na kraju kazališne sezone 2016/17, ovaj baletni triptih seli na splitski poluotok Sustipan, čiji se magični ambijent posljednjih godina dokazao kao sjajna ljetna baletna pozornica. East West plesno je putovanje od Makedonije do Francuske. Nema Istoka bez Zapada, a ni njih bez Sredine koja ih veže i razdvaja. No, granice ili međe ne premošćuju se putovnicama, nego glazbom kao pozivnicom u nove plesne krajolike. Evtimova, Chaix i Kirov koreografi su triju različitih stilova plesa koji nas kroz pregršt kontrasta vode do užitka pune komplementarnosti. Njihovi koreografski vokabulari su neoklasični, no istodobno i snažno individualizirani. Plijene čas čvrstom dramaturgijom i visokom estetiziranošću, a već u narednom trenutku pršte emotivnošću, dinamičnošću i maštovitošću.
Baletni triptihPatterns Saše Evtimove, solistice, baletnog majstora i koreografkinje Makedonske Opere i Baleta u Skopju, neoklasično je plesno djelo, izvodi se na glazbenu podlogu Sonate za klavir i violinu u A-Duru Césara Francka.
– Uzorci čije pojavljivanje prepoznajemo u svojim životima, kruže i ponovno se vraćaju, stvarajući beskrajnu varijaciju teme – kaže koreografkinja. Inspiracija za kostime Aleksandra Noshpala, kostimografa koji potpisuje sva tri dijela triptiha, u Patterns su nadahnuti slikarskim opusom Jacksona Pollocka. Svaki plesač dodaje svoju kaplju boje kreirajući zajedničku sliku od uzoraka koji tako nastaju. Saša Evtimova svoje je baletno obrazovanje započela u rodnoj Makedoniji, u Makedonskoj muzičkoj i baletnoj školi u Skopju, a jazz dance magisrirala je u je Point Park College u Pittsburghu, SAD. U svojoj je karijeri izvela brojne glavne uloge klasičnog i neoklasičnog repertoara. Sudjelovala je u projektima glasovitog Jiří Kyliána, surađivala s New York Choreographic Institute, povezanom s New York City Ballet, te bila asistentica Franka Andersena u postavljanju Bournonvilleovih baleta širom svijeta. Za svoj je rad dobila više uglednih nacionalnih i međunarodnih nagrada. Bila je članica žirija i voditeljica plesnih radionica u Južnoj Koreji, Kini, Vijetnamu, Estoniji…
Baletni triptihSinfonietta francuskoga autora Martina Chaixa inspiraciju pronalazi u dvama umjetničkim djelima, međusobno potpuno različitim, ali komplementarnim. Uznemirujuća, oštra i snažna glazba Krzysztofa Pendereckog koja čini glazbenu podlogu Sinfoniette kontrapunktirana je vizualnoj inspiraciji pronađenoj u djelima Yvesa Kleina, smireno, monotono plavima. Dvije komplementarne umjetničke sile – prva umirujuća, uravnotežena, odmjerena, s odlikom kontinuiranog protoka; druga gruba, uzbuđujuća, stvorena od iznenadnih izljeva i eksplozija – dvije su energije koje ravnopravno postoje na pozornici naših života, prikazujući unutarnju borbu i nade svakog od nas, naše lice i naličje, kontraste i paradokse, tjeskobe i smirenja. Martin Chaix rođen je u Albiju (Francuska). Bio je polaznik ugledne École de Danse de l’Opéra National de Paris, po završetku koje se priključuje Baletu Opéra national de Paris, nakon čega postaje solist Leipzig Baleta, te Ballett am Rhein Düsseldorf Duisburg . Plesao je u produkcijama koreografa kao što su: Angelin Preljocaj, Carolyn Carlson, Rudolf Nureyev, John Neumeier, George Balanchine i Pina Bausch, a sudjelovao je u komadima koje su, između ostalih, potpisivali Michel Kelemenis, Jean-Claude Galotta, Edouard Lock and Kader Belarbi, Mats Ek, Jiri Kylián, Hans van Manen, Johan Greben i Uri Ivgi, Amanda Miller i Marco Goecke. Kao koreograf debitira 2006. u Baletu Opéra national de Paris, a freelance koreograf postaje 2015.
O svom koreografskom djelu The Edge ravnatelj splitskog Baleta Igor Kirov kaže: „Ples po rubu ispitivanje je sebe samoga, materije od koje smo sazdani, hrabrosti da se sunovratimo u nepoznato… Ples po rubu je dozivanje svoje unutrašnjosti i mjesto na kojem se događaju najvažnije stvari”. Igor Kirov najistaknutiji je makedonski plesač i koreograf, obrazovan je u Makedonskoj baletnoj školi u Skopju te u nizozemskoj Akademiji za ples u Rotterdamu. Nakon završetka obrazovanja plesao je u različitim europskim trupama te surađivao s nizom istaknutih koreografa. Koreografirati je počeo već kao plesač, kreirajući za trupe u kojima je plesao manje duete i trija, da bi 2006. na međunarodnom natjecanju u Nagoji (Japan) bio nagrađen kao najnadareniji mladi koreograf. Od tada koreografira za brojne baletne kuće i trupe u Makedoniji, Njemačkoj, Austriji, Švicarskoj, Francuskoj, SAD, Španjolskoj, Italiji, Južnoj Koreji…
U predstavi nastupaju plesači Baleta HNK Split
Izvedba započinje u 21 sat.

Foto: Press

The post Baletni triptih East West na 63. Splitskom ljetu appeared first on Scena.hr.


Tango Piazzolla na 63. Splitskom ljetu

$
0
0

Sustipan…

Zbog velikog interesa publike dvije izvedbe predstave Tango Piazzolla

Medijski pokrovitelj Scena.hr

Tango PiazzollaPlesni ansambl njemačkog Kazališta Savezne zemlje Saske iz Radebeula zaključit će Baletne večeri na Sustipanu 63. Splitskog ljeta izvedbama predstave Tango Piazzolla. Predstava je to koreografa Carlosa Matosa, premijerno izvedena u ožujku ove godine, a zbog velikog interesa splitske publike osim prvotno planirane jedne izvedbe 8. kolovoza 2017. godine bit će održana i druga, već sljedećeg dana.
Tango Piazzolla nadahnut je moćnom glazbom Astora Piazzolle: glazbom punom romantike, melankolije, drame, erotizma i snažnih suprotnosti. Glazba je to puna želje, žudnje za izgubljenim djetinjstvom i prohujalom mladošću, za ulicom i kvartom po kojima lebde sjećanja na stare prijatelje, ljubavnike, prvi zagrljaj i prvi poljubac, miris bara… Argentinski skladatelj i bandoneonist Astor Piazzolla (1921 – 1992) nosio je tango u svojim venama još od ranog djetinjstva. Zbog ekonomske krize 1925. je, u dobi od četiri godine, morao s obitelji emigrirati iz Argentine u New York. Tamo je naučio svirati klavir i bandoneon. Po povratku u Argentinu 1937. gdje ga fascinira nova interpretacija tanga ansambla Elvina Vardara. Od tada usavršava svoju vještinu sviranja bandoneona, a tango postaje njegovom novom opsesijom. Transformirao je tradicionalni tango kombinirajući ga s elementima jazza i klasične glazbe i stvorio novi stil nuevo tango.
Tango PiazzollaCarlos Matos umjetnički je ravnatelj i glavni koreograf Kazališta Savezne zemlje Saske iz Radebeula pokraj Dresdena od 2013. Nakon plesačke karijere u Nacionalnom baletu u rodnom Portugalu gdje je ostvario brojne solističke uloge u najpoznatijim klasičnim produkcijama karijeru je nastavio angažmanima u Luksemburgu, Švicarskoj i Njemačkoj surađujući s koreografima kao što su William Forsythe, Roberto Galvan i Jacopo Godani. Kao koreograf djeluje više od 20 godina. U fokusu njegovog zanimanja istraživanje je multimedije i njene kombinacije s govornim i tjelesnim jezikom.
U predstavi sudjeluju plesači: Anita Suzanne Gregory, Joana Martins, Ana Teresa Pereira, Morgan Perez, Tatiana Urteva, Leonardo Germani, Afonso Pereira, Hugo Rodrigues, Mattia Saracino i Brian Scalini. Obje izvedbe započinju u 21 sat, s trajanjem od približno 100 minuta uključujući i pauzu.

Foto: Press

The post Tango Piazzolla na 63. Splitskom ljetu appeared first on Scena.hr.

Zijah Sokolović u Ljetnom kinu na Velikom Brijunu

$
0
0

Ulysses…

Zijah SokolovićKazalište Ulysses ugostit će i ove će sezone jednog od najomiljenih glumaca jugoistočne Europe. Zijah A. Sokolović nastupit će u Ljetnom kinu na Velikom Brijunu s dvije svoje kazališne produkcije: komičnom monodramom ‘Glumac…je glumac…je glumac’ 9. kolovoza te višestruko nagrađivanom komedijom A. P. Čehova ‘Medvjed’ 10. kolovoza, koju izvodi uz pratnju ljubljanskog jazz tria ‘Lolita’.
Impresivan glumački i autorski put Zijaha A. Sokolovića bilježi više od pedeset filmova, dvanaest televizijskih serija, stotine uloga na kazališnim pozornicama, više od šezdeset nagrada za umjetnički rad, edukacijske teatarske projekte te autorstvo monodrama koje su od ovog glumca, redatelja i sveučilišnog profesora stvorile neku vrstu teatarske institucije naših prostora.
Monodrama ‘Glumac… je glumac… je glumac’, kultna je predstava koja se igra već 40 godina i izvedena je gotovo 1600 puta,a o kojoj je u svijetu napisano više od 500 kritika i tekstova. Premijerno je izvedena na MESS-u u Sarajevu 1978. godine, a otad ju je, osim Zijaha A. Sokolovića, igralo još 19 glumaca na pet jezika u dvadeset zemalja svijeta.
Predstava punog naziva ‘Medvjed – komedija kao šala, a šala za džez trio i jednog glumca u deset slika’, prema djelu A.P. Čehova, kombinacija je predstave i glazbenog koncerta, u kojoj glumac ostvaruje interakciju s instrumentima, tako da instrumenti obnašaju funkciju likova u predstavi, odnosno da glumac funkcionira kao dodatni instrument na koncertu.
Komedija ‘Medvjed’ premijerno je izvedena 1997. godine u Ljubljani, a od tada je uz veliki uspjeh gostovala diljem Europe i svijeta. Osvojila je preko 20 nagrada na mnogobrojnim prestižnim festivalima i manifestacijama, od kojih se ističe Grand Prix za režiju u Moskvi i 10 Grand Prix nagrada na međunarodnim festivalima.
Ulaznice za obje predstave moguće je kupiti na recepciji Nacionalnog parka Brijuni u Fažani, putem internetske stranice Kazališta Ulysses te na prodajnim mjestima Eventima.
Brod iz Fažane za Veliki Brijun polazi u 20.00 sati.

Foto: Scena.hr

The post Zijah Sokolović u Ljetnom kinu na Velikom Brijunu appeared first on Scena.hr.

Drama Aziz na 63. Splitskom ljetu

$
0
0

Split…

Medijski pokrovitelj Scena.hr

AzizDrama Predraga Lucića Aziz ili Svadba koja je spasila Zapad bit će praizvedena na 63. Splitskom ljetu 9. kolovoza 2017. godine na otvorenoj pozornici u kompleksu Vile Dalmacija. Duhovitu i mudru tragikomediju, comédie-franchise po motivima ‘Pira malograđana’ Bertolta Brechta redatelj Dino Mustafić postavlja s dramskim ansamblom Hrvatskog narodnog kazališta Split.
Naslovnu ulogu Aziza, tamnoputog neznanca, nezvanog gosta čije prisustvo duboko uznemiri malograđansko svadbeno slavlje, tumači Nikša Arčanin. Ostale uloge tumače: Stipe Radoja, Katarina Romac, Nikola Ivošević, Monika Vuco, Tajana Jovanović, Marjan Nejašmić Banić, Nives Ivanković, Nenad Srdelić, Davor Pavić, Vicko Bilandžić, Ivo Perkušić, Ivan Baranović, Mia Čotić i Zdeslav Čotić. Autorski tim, osim redatelja Mustafića čine dramaturginja Željka Udovičić Pleština, scenograf Dragutin Broz, kostimografkinja Lejla Hodžić, koreograf Gjergi Prevazi, autorica glazbe Tamara Obrovac, Rino Barbir koji potpisuje video-art, te oblikovatelji svjetla i tona Zoran Mihanović i Tomislav Luetić.
AzizNa svadbeno slavlje gdje za stolom nalazimo likove koji su do nas potegli iz vremena Brechtovog Pira, stiže novi, nezvani gost – Aziz. Različit. Koji ne pripada poznatoj situaciji. Tamnije boje kože. Dakle, vjerojatno Arapin. I do tada veselo anarhična slika obitelji mijenja se pod utjecajem poznatih nam predrasuda – otkriva se njeno malograđansko naličje koje pod utjecajem sveprisutne propagande ne zna više prihvatiti drugačijost. U plesaču Azizu, očekivano i nažalost predvidljivo, vidi terorista.

Obavijest gledateljima predstave Aziz:
– Za publiku dramske predstave Aziz, koja se na 63. Splitskom ljetu igra u sklopu kompleksa Vile Dalmacija, osiguran je besplatan prijevoz autobusom prije svake izvedbe. Autobusi će kretati svakog dana od 9. do 13. kolovoza u 20:15. Publiku molimo da koriste ovu uslugu, a ne vlastiti prijevoz, kako bi se izbjegle gužve i zastoji zbog ograničene mogućnosti parkiranja u blizini Vile Dalmacija – poručuju organizatori.
Nakon premijerne izvedbe 9. kolovoza drama Aziz, planirane su i četiri reprizne 10, 11, 12. i 13. kolovoza.

Foto: Press

The post Drama Aziz na 63. Splitskom ljetu appeared first on Scena.hr.

Marin Držić – Viktorija od neprijatelja u režiji Ivice Boban

$
0
0

Dubrovnik…

Druga dramska premijera na 68. Igrama – Marin Držić – Viktorija od neprijatelja

Marin Držić – Viktorija od neprijateljaU tijeku su probe za drugu dramsku premijeru na 68. Dubrovačkim ljetnim igrama naslova Marin Držić – Viktorija od neprijatelja u režiji Ivice Boban prema dramaturškom konceptu Hrvoja Ivankovića, koja je na programu 20. kolovoza 2017. godine u parku Umjetničke škole.
Predstava koja se postavlja povodom 450. obljetnice smrti Marina Držića satkana je od Marin Držić – Viktorija od neprijateljaizvoda iz Držićevih djela, ali i povijesnih dokumenata o životu ovog komediografa. Sam Držić u ovoj je predstavi i pisac i lik iz svojih komada, i dum Marin i Pomet, i Vidra i Negromant, a igra ga Ozren Grabarić. Uz njega, Festivalski dramski ansambl čine Maro Martinović, Branimir Vidić – Flika, Doris Šarić Kukuljica, Danijel Ljuboja, Jure Radnić, Romano Nikolić, Mateo Videk, Nika Lasić, Glorija Dubelj te studenti ADU u Zagrebu Petra Svrtan, Iva Kraljević, Ivana Gulin, Robert Španić, Marin Klišmanić, Ugo Korani i Josip Brakus.
Marin Držić – Viktorija od neprijatelja na programu je 68. Igara premijerno 20. kolovoza, a zatim i 21., 22. te 23. kolovoza u parku Umjetničke škole s početkom u 21.30 sati.

Foto: Press

The post Marin Držić – Viktorija od neprijatelja u režiji Ivice Boban appeared first on Scena.hr.

Premijera: Doručak šampiona na Malom Brijunu

$
0
0

Koprodukcija…

Doručak šampiona, Slavko ŠtimacKazalište Ulysses, u koprodukciji s BITEF teatrom iz Beograda, najavljuje novu ovosezonsku predstavu ‘Doručak šampiona‘ u režiji Aleksandra Švabića, koja će se premijerno održati 12. kolovoza 2017. godine u Tvrđavi Minor na Malom Brijunu.
Predstava je na repertoaru od 11. – 16. kolovoza 2017. Glavnu ulogu tumači proslavljeni glumac Slavko Štimac, a uz njega nastupaju Lucija Šerbedžija, Jerko Marčić, Dejan Dedić i Katarina Bistrović – Darvaš.
Dramaturgiju potpisuje Nataša Rajković, koja je ukratko predstavila ovaj kazališni projekt:
Doručak šampiona– ‘Doručak šampiona’ autorski je projekt tima koji je okupio različite autore iz različitih umjetničkih područja oko jedne osobe. Osobe koja nam je poznata posredno ili neposredno jer smo za nju čuli, o njoj čitali, za nju navijali ili o njoj slušali. Poznati ljudi često nam se čine bližima nego što uistinu jesu, pa njihove osobnosti ponekad podrazumijevamo čak više nego vlastite. Lako zaključujemo o njihovim manama i vrlinama, lako zaključujemo o njihovim životima, razlozima i odlukama, lako umišljamo da znamo ono što samo pretpostavljamo. U tom se smislu svaka poznata osoba, bila ona sportaš ili glumica u našim interpretacijama već pretvorila u fiktivni lik koji smo opisali sami, a njegov ili njezin život postala je priča koju smo sami napisali i sami je sebi pričamo. Pa tako o drugima pričamo priče u različitim žanrovima, radeći od njihovih života male drame ili komedije, ili velike tragedije, sve u ovisnosti od naših iskustava. Pričati priču ionako možemo samo o drugima, o njihovim životima, jer jedan drugome život svjedočimo. Svoje pak životne priče tek živimo, još uvijek živimo. I ostaje nam da se nadamo da će svjedoci naših života pokušati biti blagi i preslagivati činjenice i događaje naših života u tonovima boja koje volimo, kao i izgovarati one naše rečenice koje bi i sami bez srama ponovili. Time smo se vodili radeći predstavu inspiriranu stvarnom osobom, jednim od najvećih šampiona naše sportske povijesti, znajući da ćemo na kraju stvoriti fiktivni lik u koji će biti moguće povjerovati, a da svi na kraju znamo da to nije on, nego naša priča o nekom drugom.
Doručak šampionaGlazbu potpisuje Damir Urban, scenografiju Davor Sanvincenti, scenski pokret Staša Zurovac, kostimografiju Maria Marković, oblikovanje svjetla Andrej Hadinjak, a oblikovanje zvuka Davor Rocco.
Ulaznice je moguće kupiti na recepciji Nacionalnog parka Brijuni u Fažani, putem internetske stranice kazališta Ulysses te na prodajnim mjestima Eventima.
Brod iz Fažane za Mali Brijun polazi u 20.30 sati.

Foto: Press

The post Premijera: Doručak šampiona na Malom Brijunu appeared first on Scena.hr.

Baletom Derviš i smrt Igora Kirova završava 63. Splitsko ljeto

$
0
0

Split…

Medijski pokrovitelj Scena.hr

Derviš i smrtPraizvedbom baleta Derviš i smrt koreografa Igora Kirova na pozornici Hrvatskog narodnog kazališta Split u ponedjeljak 14. kolovoza 2017. godine završit će 63. Splitsko ljeto. Po motivima istoimenog romana Meše Selimovića, jednog od najznačajnijih djela književnosti ovih prostora, libreto je načinio nagrađivani makedonski pisac Sašo Dimoski a glazba za predstavu djelo je glazbenika i skladatelja Gorana Bojčevskog. Predstavu izvodi Balet HNK Split, a naslovnu ulogu Derviša tumači nacionalni prvak HNK u Zagrebu Tomislav Petranović. Po završetku predstave bit će uručene festivalske nagrade Judita, nakon čega će splitsko-dalmatinski župan Blaženko Boban festival proglasiti zatvorenim.
– Moj je zadatak kao koreografa prikazati suočenje s vlastitom dušom i pokušaj oslobođenja duše, što bi u konačnici, kad svi zastanemo i udahnemo, svakome trebalo biti cilj – kaže koreograf i ravnatelj splitskog Baleta Igor Kirov.
– Derviš iz romana je simbol duše koja transcendira sve geografske, religijske i ostale vanjske odrednice koje su nam nametnute rođenjem i bivanjem u određenom prostoru. Svojom koreografijom pokušavam zaroniti iza toga, u podsvjesno, u potragu za ljudskom biti.
Derviš i smrtLibretist Sašo Dimoski, mladi makedonski teatrolog, dramaturg i književnik značajnog i opsežnog opusa, narativnu Selimovićevu teksturu libreto reorganizira u devet cjelina, devet glavnih scena preko kojih se romaneskna fabula asocijativno povezuje s devet arhetipskih putovanja duše i tijela, od osobnog pakla, preko osobnog čistilišta, do osobnog/intimnog raja. Glavna se dramaturška intervencija u odnosu na Selimovićev roman odnosi na uvođenje lika duše samoga protagonista, derviša Ahmeda Nurudina. Trijada derviš, njegova duša, smrt osnova je na kojoj se izgrađuju međusobni odnosi svih likova u libretu ovog suvremenog baleta. S druge strane, doktrine i abeceda sufizma, artikulirana preko inicijacije duše i tijela pojedinca zalutalog u labirintima duhovne i svjetovne vlasti, osnovna je linija kojom je ispisan libreto ovog baleta. Moj je zadatak kao koreografa prikazati suočenje s vlastitom dušom i pokušaj oslobođenja duše, što bi u konačnici, kad svi zastanemo i udahnemo, svakome trebalo biti cilj.
Goran Bojčevski, makedonski klarinetist sa slovenskom adresom, skladatelj je impresivnog opusa u kojem spaja klasičnu glazbu, jazz i balkansku etno glazbu. Glavnu temu glazbe Derviša i smrti nosi klavir, gudači, uz korištenje elektronike i specifičnih istočnjačkih puhačkih instrumenata, duduka i neya. Ostatak autorskog tima čine Aleksandar Nošpal, jedan od najistaknutijih makedonskih kostimografa i modnih dizajnera, redoviti kreativni suradnik Igora Kirova, te scenograf Slaven Raos.
Izvedba započinje u 21 sat i traje sat i 15 minuta.

Foto: Press – Vladimir Resner, Valentino Bilić Prcić

The post Baletom Derviš i smrt Igora Kirova završava 63. Splitsko ljeto appeared first on Scena.hr.

Premijerno: Marin Držić – Viktorija od neprijatelja

$
0
0

Dubrovnik…

U nedjelju premijerno druga dramska premijera Viktorija od neprijatelja

Viktorija od neprijateljaMarin Držić – Viktorija od neprijatelja drugi je premijerni dramski naslov 68. Dubrovačkih ljetnih igara koji je na programu u nedjelju 20. kolovoza u parku Umjetničke škole, najavljeno je danas, 14. kolovoza na konferenciji za medije na kojoj su govorili v.d. intendanta Igara Mladen Tarbuk, redateljica predstave Ivica Boban, autor dramaturškog koncepta Hrvoje Ivanković te ravnateljica Igara Ivana Medo Bogdanović.
Viktorija od neprijateljaDramaturški koncept predstave koju Igre postavljaju povodom 450. obljetnice smrti Marina Držića zasnovan je na preslagivanju i rekontekstualizaciji fragmenata Držićevih djela, povezanih novonapisanim tekstovima te kraćim citatima ili parafrazama djela drugih autora. Predstava se bavi životom, djelom i sudbinom Marina Držića, propitujući njegov odnos prema njegovu Gradu i suvremenicima te etičkim i društvenim paradigmama vremena u kojem je živio. U zgusnutom slijedu događanja, u eruptivnom spoju verbalnog iskaza, plesa, glazbe i pokreta, odvijaju se epizode iz njegova života: pohađanje dubrovačke gradske škole, druženje s dezvijanom mladosti dubrovačkom, zaređenje i imenovanje za rektora crkvice Svih Svetih u Dubrovniku, odlazak na studij u Italiju gdje se počinje baviti kazalištem, povratak u Dubrovnik, putovanje u Carigrad i ponovni povratak u Dubrovnik. U drugom dijelu nižu se fragmenti iz Držićevih djela (Tirena, Novela od Stanca, Dundo Maroje, Arkulin, Skup), s naglaskom na prizore u kojima oštro kritizira svoje suvremenike te one koji upravljaju Gradom i Republikom. Slijede završni akordi Držićeva života: krhotine Hekube, tragedije u kojoj progovara o teroru vlasti i moćnika, isprepletene su s dijelovima pisama koje je Držić pisao u Firenci 1566, pokušavajući nagovoriti toskanskog vladara Cosima Medicija da pomogne zamišljenu akciju rušenja aristokratske vlasti Dubrovačke Republike. Redateljica predstave Ivica Boban jedna je od najvažnijih suvremenih hrvatskih kazališnih autorica, koja je tri puta na Dubrovačkim ljetnim igrama postavljala djela Marina Držića. Njezina predstava Play Držić iz 1978. bila je prva koja je tehnikom postmodernističkog patchworka kroz Držića progovorila o Držiću, a njezine postave Hekube iz 1982. i 1991. smatraju se antologijskim ostvarenjima držićevskog teatra.
Viktorija od neprijateljaOkupljen je ansambl sastavljen pretežito od mladih glumaca, od kojih su neki još studenti glume na zagrebačkoj ADU (Petra Svrtan, Iva Kraljević, Ivana Gulin, Robert Španić, Marin Klišmanić, Ugo Korani i Josip Brakus), a glumačku družinu predvodi petero iskusnijih glumaca: Maro Martinović, Branimir Vidić – Flika, Doris Šarić Kukuljica i Danijel Ljuboja, na čelu s Ozrenom Grabarićem koji uz kreaciju Marina Držića u svijet Držićeva teatra, filozofije i životnih stavova ulazi i kroz interpretacije ključnih likova njegova opusa. Tu su još: Doris Jure Radnić, Romano Nikolić, Mateo Videk, Nika Lasić i Glorija Dubelj te članovi glumačke družine Kolarin: Jelica Čučević, Marinka Metković, Aida Machiedo, Tajana Martić, Ante Tonći Đurković, Barbara Lončarić Lučić i Matija Vojvodić. Jaku autorsku ekipu, uz Hrvoja Ivankovića koji potpisuje dramaturški koncept i oblikovanje teksta te Ivicu Boban koja uz režiju potpisuje i dramaturšku obradu, čine Miljenko Sekulić koji je autor scenografije, maski i lutki, kostimografkinja Doris Kristić te skladatelj Ozren Glaser. Oblikovanje svjetla potpisuje Vesna Kolarec, video projekcije Ivan Lušičić, koreografiju Nikolina Medak, a mačevanje je glumce uvježbao Lovro Buva.
Marin Držić – Viktorija od neprijatelja na programu je 68. Igara premijerno 20. kolovoza, a zatim i 21., 22. te 23. kolovoza u parku Umjetničke škole s početkom u 21.30 sati.

Foto: Press

The post Premijerno: Marin Držić – Viktorija od neprijatelja appeared first on Scena.hr.


Judita dodijeljena Stefanu Milenkovichu i Predragu Luciću

$
0
0

Split…

Medijski pokrovitelj Scena.hr

Derviš i smrtKazališni festival 63. Splitsko ljeto svečano je zatvoren na sceni Hrvatskog narodnog kazališta Split nakon posljednje festivalske izvedbe, praizvedbe baleta Derviš i smrt u izvedbi Baleta HNK Split, a u koreografiji Igora Kirova. Festival je proglasio zatvorenim župan splitsko-dalmatinski Blaženko Boban, a dodijeljene su i nagrade Judita za najbolja umjetnička ostvarenja u dramskom i glazbenom programu 63. Splitskog ljeta. Nagrade ‘Judita’ ove godine su dodijeljene dramskom piscu Predragu Luciću i violinistu Stefanu Milenkovichu.
Tijekom trideset i dva festivalska dana odigrano je 36 različitih naslova u 46 izvedbi – opera, drama, baleta, koncerata, večeri poezije, izložbi, te po jedna promocija knjige i umjetnička intervencija. Glazbeni, dramski, plesni umjetnici nastupali su u ambijentalnim prostorima od Peristila, podruma Dioklecijanove palače, Galerije Meštrović i njegovog Kaštilca, pa do Sustipana, Vile Dalmacije, dvorišta i zgrade Hrvatskog narodnog kazališta Split.
Stručno povjerenstvo za dodjelu nagrade Judita za najbolje postignuće u dramskom programu u sastavu: dr. Nila Kuzmanić Svete, teatrologinja; Jasmina Parić, novinarka i Jelena Bosančić, redateljica i glumica jednoglasno je odlučilo nagradu dodijeliti Predragu Luciću, autoru drame Aziz ili svadba koja je spasila Zapad.
Predrag Lucić, JuditaNovinar, pisac i redatelj Predrag Lucić ovim je tekstom, nastalim još 2006. godine, u žanru tragikomične alegorije osvijetlio mračne zakutke ljudskih duša u kojima strah od onog nepoznatog rađa zlo. Tekst je protokom vremena dobio, nažalost, na aktualnosti.
Autor je među likove Brechtova Pira malograđana uveo lik nepoznatog i nezvanog stranca Arapina koji potencira postojeće malograđansko naličje obitelji. Tog Aziza s jedva dvije replike iskoristio je pisac kao okidač za provalu straha i mržnje okupljenih uzvanika koji u njemu vide terorista. U ratnom savezu koji sklapaju protiv utvare, Lucićevi svatovi ogoljet će se do srži. Prikaz njihova prijezira, okrutnosti, neznanja i zatrovanih obiteljskih odnosa, gorka je kritika današnje civilizacije. Sada je autorov humor tamniji i suptilniji, graničeći, štoviše, s tugom pa i mučninom.
Prvobitni Brechtov Pir malograđana Lucić nadograđuje našim vremenom straha u koje smo dospjeli mržnjom prema onima drukčije – u prvom redu – vjere, konzumerizmom, nacionalizmima, strepnjom od planetarnog terorizma, svega što zapadna civilizacija ne poima… U nas neviđeno hrabro, autor upozorava na kaos u koji ćemo potonuti, na Zlo koje se ne može regulirati. Autorova snažna globalna poruka nadilazi puku reprodukciju stvarnosti, pozivajući izravno u scenski predložak čisto faktografske replike. Jamačno će uskoro biti pretočena u nova uprizorenja, ali Drami splitskoga HNK-a pripada pritom prvenstvo.
Ocjenjivački sud za glazbeni program 63. Splitskog ljeta, u sastavu dr. Tonći Šitin, glazbeni kritičar, i docentice na Stefan Milenkovich, JuditaUmjetničkoj akademiji u Splitu Jadranka Garin i Loris Grubišić, donio je jednoglasnu odluku o dodjeli nagrade Judita violinistu Stefanu Milenkovichu za izuzetan glazbeni doživljaj u kojemu je njegov suradnik bio sjajni pijanist Rohan de Silva..
Žiri je imao posebno u vidu izuzetnu izražajnost i energiju Milenkovicha koji se ponovno iskazao u najboljem svjetlu. Posebno je to dolazilo do izražaja u interpretaciji zvučno jasne i sjajne kompatibilnosti dvaju solista u Beethovenovoj Sonati br. 7 u c-molu kao i u izvođenju Tartinijeve Sonate u g-molu. Ako se tome doda sjajna Sarasateova Introdukcija i Tarantella kao i Legende Henryja Wieniawskog, dobiva se prava slika intenzivnog muziciranja dubokog unutarnjeg posega koji izvire iz velikog muzikaliteta i sjajne tehnike Milenkovicha koji se i ovom prilikom iskazao u najboljem svjetlu.
Ne treba zaboraviti da mu je ovo deseti nastup u Splitu gdje je prvi put nastupio kao 14- godišnjak, a danas kao četrdesetogodišnjak iskazuje sve svoje moći i snagu umjetničke vizije. Žiri je uz to uočio da posebna zasluga pripada i cijelom ansamblu i solistima opere Seviljski brijač na čelu s maestrom Ivom Lipanovićem, ali bio je tu i za publiku fascinantan nastup tenora Zorana Todorovića koji je oduševio svojim solističkim koncertom. Vrlo dobar nastup imao je i splitski gitarist Goran Listeš.
Iz nevelikog i nekoherentnog programa u kojemu posebno mjesto i zasluge pripadaju i baletnom ansamblu i Igoru Kirovu s premijenom izvedbom djela Derviš i smrt u kojemu je nastupio odlični nacionalni baletni prvak Tomislav Petranović, ipak smo se odlučili za uvijek pouzdanog i svježeg, renomiranog kreatora novih glazbenih uzbuđenja Stefana Milekovicha kojemu je ovo prva nagrada u našem gradu nakon dugogodišnjeg umjetničkog druženja.

Foto: Press

The post Judita dodijeljena Stefanu Milenkovichu i Predragu Luciću appeared first on Scena.hr.

Mirjana Karanović i Novo doba na Brijunima

$
0
0

Gostovanje…

Višestruko nagrađivana predstava BITEF Teatra ‘Novo doba’ gostuje na Brijunima, a naslovnu ulogu tumači proslavljena kazališna i filmska glumica Mirjana Karanović

Mirjana KaranovićKazalište Ulysses najavljuje gostovanje jedne od najznačajnijih europskih kazališnih institucija ovih prostora – BITEF Teatra, koji će 18. i 19. kolovoza u Tvrđavi Minor na Malom Brijunu izvesti svoju višestruko nagrađivanu predstavu V. Boškovića ‘Novo doba‘, u režiji renomiranog sarajevskog redatelja Dine Mustafića.
Naslovnu ulogu tumači proslavljena kazališna i filmska glumica Mirjana Karanović, a uz nju nastupaju Boris Isaković, Ermin Bravo, Snežana Bogićević i Slaven Došlo.
‘Novo doba’ nastalo je u koprodukciji sarajevskog Art Huba i beogradskog BITEF-a, a premijerno je izvedeno u siječnju 2017., osvojivši iznimno pozitivne reakcije publike i službene kritike.
Redatelj Dino Mustafić predstavu je opisao kao ‘zanimljivo scensko istraživanje mehanizma tranzicije koji je počeo u zločinu i donio profit odabranima. Pojedinačno i kolektivno ostali smo zaglibljeni između revolucije koja se nije desila i evolucije koja neće doći. To stvara negativne emocije bijesa i mržnje, društvo bez demokracije, koje kreira svijet poslušnih pragmatika, ljude bez suosjećanja i poštenja. To je zastrašujući poslovni i politički ‘dogovor’ krvnika i žrtve, potpisan i ovjeren od nove društvene elite’.
Dramski tekst, nastao po motivima knjige eseja Viktora Ivančića “Radnici i seljaci”, osvojio je nagradu na ovogodišnjem Teatar Festu “Petar Kočić” u Banja Luci. Autor teksta, Vuk Bošković, o predstavi je rekao:
– Ovaj komad govori o nama, o svijetu, o izborima u Americi, o izborima u Srbiji, o izbjegličkoj krizi i njezinim posljedicama. O ratovima koji su se dogodili ovdje i o kojima nitko ne priča, ali koji vrište iz podteksta, o onima koji su otišli i onima koji će tek da odu. O nama koji namjeravamo da ostanemo iako ne znamo točno zašto. O kaosu koji je svuda oko nas. O Novom dobu.
Glazbu potpisuje Vladimir Pejković, scenografiju Petya Stoykova i Svetozar Kokalov, kostimografiju Lejla Hodžić, vizualni identitet Marko Berkeš, a asistent redatelja je Luka Jovanov.
Ulaznice je moguće kupiti na recepciji Nacionalnog parka Brijuni u Fažani, putem internetske stranice kazališta Ulysses te na prodajnim mjestima Eventima.
Brod iz Fažane za Mali Brijun polazi u 20.30 sati.

Foto: Press – Hrvatski rukometni savez

The post Mirjana Karanović i Novo doba na Brijunima appeared first on Scena.hr.

Pečat Borne Vujčića na Velikom Brijunu

$
0
0

Ulysses…

U glavnoj ulozi predstave Pečat nastupa proslavljeni kazališni doajen Goran Grgić te mladi glumci Katarina Strahinić i Silvio Mumelaš

Pečat– Zanosimo se fantazijom društva bez kontrole, pa se začas prestrašimo dublje pomisli na takav svijet. A kad okrenemo ploču i pomislimo kako je čovjeku vodstvo suđeno, suočimo se sa sjećanjima na mnoge koji su snažnom vlašću svoje narode unakazili. Radi se o problemu čije je rješavanje posao u rangu Sizifovog. Razlog tome je, postat će jasno svima, ljudska narav. Neki se u njoj trude vidjeti neiskvarenu dobrotu, ali od toga ih lako može razuvjeriti svaka dnevna novina. Teško je reći je li sablasno ili tužno pomiriti se s tim da nema drugog krivca za ove nepravde od nas samih – rekao je Borna Vujčić.
Predstava ‘Pečat‘ Borne Vujčića, u režiji Lee Anastazije Fleger, bit će izvedena 20. i 21. kolovoza u vrtu Etnografskog muzeja na Velikom Brijunu, u sklopu 17. sezone Kazališta Ulysses. U glavnoj ulozi nastupa proslavljeni kazališni doajen Goran Grgić te mladi glumci Katarina Strahinić i Silvio Mumelaš.
PečatRadnja predstave ‘Pečat’ prikazuje ljudske sudbine zapečaćene ideologijom postdemokratskog sistema uspostavljenog nakon revolucije, preispitujući granice između utopije i distopije te postavke za postojanje idealnog društva. Drama Borne Vujčića pokušaj je da se umjetničkim djelom uđe u dijalog s kontroverznim, a opet sveprisutnim pitanjima o društvu u kojem se (s)nalazimo.
Mladi autor Borna Vujčić predstavu ‘Pečat’, praizvedenu 2015. godine, posvetio je svojem pokojnom ocu, dramatičaru Borislavu Vujčiću, suosnivaču Kazališta Ulysses.
Ulaznice za predstavu mogu se kupiti na recepciji Nacionalnog parka Brijuni u Fažani, putem internetske stranice kazališta Ulysses te na prodajnim mjestima Eventima.
Brod iz Fažane za Veliki Brijun polazi u 20.00 sati.

Foto: Press

The post Pečat Borne Vujčića na Velikom Brijunu appeared first on Scena.hr.

Uz ovacije publike izvedena predstava Viktorija od neprijatelja

$
0
0

Dubrovnik…

Viktorija od neprijateljaPredstava Marin Držić – Viktorija od neprijatelja premijerno je izvedena sinoć, 20. kolovoza u parku Umjetničke škole uz ovacije publike i pljesak koji je dugo trajao. Predstava koju su Igre postavile povodom 450. obljetnice smrti Marina Držića na programu je 68. Dubrovačkih ljetnih igara još večeras, sutra i u srijedu, 21. – 23. kolovoza s početkom u 21.30 sati.
Dramaturški koncept predstave Hrvoje Ivanković zasnovao je na preslagivanju i rekontekstualizaciji fragmenata Držićevih djela, povezanih novonapisanim tekstovima te kraćim citatima i parafrazama djela drugih autora. Predstava koja se bavi životom, djelom i sudbinom Marina Držića podigla je brojnu publiku na noge. Gledalište nije skrivalo svoje oduševljenje, a predstava se pratila u jednom dahu. Propitujući Držićev odnos prema njegovu Gradu i suvremenicima, predstava je izmamila salve smijeha, ali i, kako kaže Hekuba ‘ima se mislit’, potakla publiku na propitivanje sadašnjosti u kojoj Grad živi, potvrđujući svevremenost Držićevih riječi. U zgusnutom slijedu događanja, u eruptivnom spoju verbalnog iskaza, plesa, glazbe i pokreta, odvijaju se epizode iz Držićeva života: pohađanje dubrovačke gradske škole, druženje s dezvijanom mladosti dubrovačkom, zaređenje i imenovanje za rektora crkvice Svih Svetih u Viktorija od neprijateljaDubrovniku, odlazak na studij u Italiju gdje se počinje baviti kazalištem, povratak u Dubrovnik, putovanje u Carigrad i ponovni povratak u Dubrovnik. U drugom dijelu nižu se fragmenti iz Držićevih djela (Tirena, Novela od Stanca, Dundo Maroje, Arkulin, Skup), s naglaskom na prizore u kojima oštro kritizira svoje suvremenike te one koji upravljaju Gradom i Republikom. Slijede završni akordi Držićeva života: krhotine Hekube, tragedije u kojoj progovara o teroru vlasti i moćnika, isprepletene su s dijelovima pisama koje je Držić pisao u Firenci 1566, pokušavajući nagovoriti toskanskog vladara Cosima Medicija da pomogne zamišljenu akciju rušenja aristokratske vlasti Dubrovačke Republike. Redateljica predstave Ivica Boban jedna je od najvažnijih suvremenih hrvatskih kazališnih autorica, koja je tri puta na Dubrovačkim ljetnim igrama postavljala djela Marina Držića. Njezina predstava Play Držić iz 1978. bila je prva koja je tehnikom postmodernističkog patchworka kroz Držića progovorila o Držiću, a njezine postave Hekube iz 1982. i 1991. smatraju se antologijskim ostvarenjima držićevskog teatra. Viktorija od neprijatelja tim se upečatljivim izvedbama pridružuje kao još jedno vrsno uprizorenje Držića u režiji Ivice Boban, i to posvećeno Držiću samome. Može se reći da je Viktorija Play Držić nove generacije, možda i više od toga. Ovaj poklon Gradu, kako je predstavu opisala Ivica Boban, dubrovačka publika je objeručke prigrlila.
Viktorija od neprijateljaOkupljen je sjajan ansambl sastavljen pretežito od mladih glumaca, od kojih su neki još studenti glume na zagrebačkoj ADU (Petra Svrtan, Iva Kraljević, Ivana Gulin, Robert Španić, Marin Klišmanić, Ugo Korani i Josip Brakus), a glumačku družinu predvodi petero iskusnijih glumaca: Maro Martinović, Branimir Vidić – Flika, Doris Šarić Kukuljica i Danijel Ljuboja, na čelu s Ozrenom Grabarićem koji uz kreaciju Marina Držića u svijet Držićeva teatra, filozofije i životnih stavova ulazi i kroz interpretacije ključnih likova njegova opusa. Tu su još: Jure Radnić, Romano Nikolić, Mateo Videk, Nika Lasić i Glorija Dubelj te članovi glumačke družine Kolarin: Jelica Čučević, Marinka Metković, Aida Machiedo, Tajana Martić, Ante Tonći Đurković, Barbara Lončarić Lučić i Matija Vojvodić. Jaku autorsku ekipu, uz Hrvoja Ivankovića koji potpisuje dramaturški koncept i oblikovanje teksta te Ivicu Boban koja uz režiju potpisuje i dramaturšku obradu, čine Miljenko Sekulić koji je autor scenografije, maski i lutki, kostimografkinja Doris Kristić te skladatelj Ozren Glaser. Oblikovanje svjetla potpisuje Vesna Kolarec, video projekcije Ivan Lušičić, koreografiju Nikolina Medak, a mačevanje je glumce uvježbao Lovro Buva.

Foto: Press

The post Uz ovacije publike izvedena predstava Viktorija od neprijatelja appeared first on Scena.hr.

Gala koncert i nagrade najboljima za kraj 68. Igara

$
0
0

Dubrovnik…

68. Dubrovačke ljetne igre gala koncertom zatvorit će Simfonijski orkestar Hrvatske radiotelevizije s violinistom Aleksejem Semenenkom, pod ravnanjem talijanskog dirigenta Alberta Veronesija u petak, 25. kolovoza 2017. godine ispred crkve svetoga Vlaha s početkom u 22.00 sata.
Svečana dodjela nagrade Orlando, čiji je pokrovitelj Hrvatska radiotelevizija od 1992. godine, a već 41 godinu dodjeljuje se za najbolja glazbena i dramska ostvarenja u programu Igara, bit će održana ispred crkve sv. Vlaha kao desetominutni uvod u završni gala koncert. Ceremoniju i koncert izravno će prenositi Hrvatska radiotelevizija na 3. programu HTV-a, 3. programu HR-a i HR Radio Dubrovniku.
Gala koncertLanjski dobitnik nagrade Orlando, Aleksej Semenenko violinu počinje učiti u šestoj godini na glazbenoj školi za talentiranu djecu Stoljarski, a samo godinu dana kasnije izvodi Vivaldijev Violinski koncert u A-duru s Filharmonijskim orkestrom grada Odese. Prepoznatljiv je po svojim strastvenim izvedbama koje resi “sjajna tehnika i intonacija, zanos, inteligencija, suptilnost i prekrasno fraziranje”, kako piše Boston Musical Intelligencer, a prepoznao je to i dubrovački stručni žiri koji mu je dodijelio nagradu Orlando za najbolju izvedbu u glazbenom programu 67. Igara, uz obrazloženje kako je njegov prvi nastup na Dubrovačkim ljetnim igrama s Innom Firsovom odisao duboko promišljenom izvedbom i vrhunskom lakoćom zajedničkog muziciranja. Simfonijski orkestar Hrvatske radiotelevizije uz redovnu koncertnu djelatnost u Zagrebu, te obvezu redovitog sudjelovanja u radijskom i televizijskom programu, gostuje diljem domovine i u inozemstvu. Još jedan u nizu tradicionalnih nastupa na zatvaranju Ljetnih igara proteći će pod sigurnom rukom uglednog dirigenta Alberta Veronesija rođenog u Milanu, gdje je i diplomirao glasovir, kompoziciju te dirigiranje na Glazbenom konzervatoriju Giuseppe Verdi. U razdoblju od 2001. do 2011. obnaša dužnost stalnog umjetničkog i glazbenog direktora Sicilijanskoga simfonijskog orkestra iz Palerma, a od 2011. do 2016. glazbeni je direktor Opernog orkestra New Yorka (OONY). Od 2012. do 2016. godine na dužnosti je ravnatelja opernog programa u novom Velikom teatru grada Tianjina, drugog po veličini i značenju kineskog kazališta. Ravnao je uglednim orkestrima kao što su: Bečka filharmonija, Orkestar teatra La Fenice iz Venecije, Orkestar Njemačke opere iz Berlina, Orkestar akademije Santa Cecilia u Rimu, Orkestar Bolonjskog teatra, Orkestar teatra San Carlo iz Napulja i dr. Danas ima ekskluzivni ugovor s diskografskom kućom Deutsche Grammophon.
Program gala koncerta počinje Dubrovačkim impresijama poljskog skladatelja, dirigenta i glazbenog pisca Ludomira Michała Rogowskog, suita u kojoj nadahnuto oslikava ljepote grada Dubrovnika i okolice. Rogowski se 1926. doselio u Dubrovnik, grad u kojem je zatim proveo ostatak života i u kojemu je, prema vlastitim riječima, dosegnuo svoju umjetničku zrelost. Program se nastavlja Koncertom za violinu i orkestar u fis-molu, br. 1, op. 14 Henrija Wieniawskog te završava 1. i 2. suitom Edvarda Griega iz uglazbljene Ibsenove drame Peer Gynt. Posebna gošća večeri bit će Dubravka Šeparović Mušović koja će Himnom svetoga Vlaha uz spuštanje zastave Libertas zatvoriti ovogodišnje 68. festivalsko izdanje.
Ulaznice su dostupne online na internetskim stranicama Igara te na blagajnama u Festivalskoj palači (Od Sigurate 1) i u Luži kao i na ulazu, jedan sat prije početka koncerta.

Foto: Press

The post Gala koncert i nagrade najboljima za kraj 68. Igara appeared first on Scena.hr.

Viewing all 1535 articles
Browse latest View live