Quantcast
Channel: Kazalište – Scena
Viewing all 1535 articles
Browse latest View live

Festival ZKA –Šest najboljih kazališnih ostvarenja

$
0
0

Knap…

Centar Knap poziva ljubitelje dasaka koje život znače na 21. FZKA. koji će se održat u petak i subotu, 7. i 8. travnja

FestivalFestival će predstaviti šest najboljih kazališnih ostvarenja u 2017. godini na kojemu će se dodijeliti nagrade ‘Daska koje život znači‘ u kategoriji najbolje predstave, najbolje glumice, najboljeg glumca te najboljeg teksta ili predložka za igru.
Najbolje ostvarenje u cjelini konkurirati će za najbolju amatersku predstavu na državnoj razini. Prema procjeni Stručnog povjerenstva među lepezom različitih predstava, žanrova i kazališnih skupina jednoglasno je odlučilo o Festivalnajboljima koji će izravno nastupiti na 21. FZKA-u (Festivalu zagrebačkih kazališnih amatera) i to redom; ‘Frančesko kobasica’ Mala drama KUC –a Travno, ‘Cvietak sreće’ Dramskog studija Dječjeg kazališta Dubrava – Grupa R, ‘Vincent Grgić’ Centra KNAP- grupa Teatar G3, ‘Ljigava, topla, mračna, sluzava, neutralnog mirisa i nepredvidiva maternica moje cijenjene majke’ Centra KNAP- grupa Ludus, ‘Doktor Wong’ Centra KNAP –grupa Teatar Gaudeamus i Kineska legenda o nebu’ u izvedbi kazališne radionice Punkošipak.

Ulaz na sve predstave je besplatan.

petak, 7. travnja 2017.
17.00
Filip Žulec:
VINCENT GRGIĆ
Teatar Gaudeamus 3 Centra KNAP

18.30
Mladen Širola:
CVIETAK SREĆE
Dramski studio Dječjeg kazališta Dubrava

20.00
M. Weiss (adaptacija R. Agić):
DR. WONG
Teatar Gaudeamus Centra KNAP

subota, 8. travnja 2017.

17.00
Irena Kolar Vudrag:
FRANČESKO KOBASICA
Mala drama KUC-a Travno

18.00
Nepoznati autor
KINESKA LEGENDA O NEBU
Kazališna radionica Punkošipak

19.00
Christian Jean-Michel Jalžečić:
LJIGAVA, TOPLA, MRAČNA , SLUZAVA, NEUTRALNOG MIRISA I NEPREDVIDIVA MATERNICA MOJE CIJENJENE MAJKE
Kazališna radionica Ludus Centra KNAP

20.00
PROGRAM DODJELE NAGRADA 21. FZKA

Foto: Press

The post Festival ZKA – Šest najboljih kazališnih ostvarenja appeared first on Scena.hr.


Nakaze u vinkovačkom kazalištu

$
0
0

Joza Ivakić…

Medijski pokrovitelj Scena.hr

Nakaze

NakazeU petak 07. travnja 2017. godine s početkom u 20.00 sati na programu vinkovačkog kazališta ‘Joza Ivakić‘ je komedija Lutza Hübnera ‘Nakaze‘. Režiju potpisuje Emin Hajrić, a dolazi nam iz Bosanskog Narodnog Pozorišta Zenica.
Dramski tekst Nakaze (Creeps) Lutza Hübnera bavi se sveprisutnom medijskom manipulacijom slike čovjeka i njega samog. Naizgled obična, bezazlena audicija postaje borbeno polje djevojaka, koje su spremne učiniti sve za svojih pet minuta slave. Koja je nagrada za njihov trud?
Riječ dramaturginje:
- U fokusu predstave Nakaze su osobe koje pokušavaju pronaći sebe. Živimo u svijetu kada u nemogućnosti da to učinimo u stvarnom životu, isto pokušavamo u virtualnom svijetu. Svijet reality showa jest jedan apsurdan svijet. Akteri tog svijeta su mehanički likovi, odnosno marionete koje poslušno izvršavaju upute imaginarnog glasa, čvrsto mu vjerujući. Likovi ove predstave ne žele biti marionete nego postati akteri vlastitih života. Kako će ostvariti vlastite snove u svijetu medija kojeg oni ne zanimaju? Sve što nas čini ovakvim kakvi jesmo – naši talenti, nadanja, očajanja – bit će iskorišteno protiv nas samih. U konačnici pronaći ćemo sliku naših života koja odgovara nekome drugome – postat ćemo nakaze. Zašto pristajemo na takav svijet? Prestali smo vjerovati u sebe, stoga povjerenje dajemo imaginarnim glasovima i njihovim trendovima. Ova predstava pokušava preispitati da li je lakše podnijeti nakazu koju nam prikazuje kamera ili strahove koje vidimo jedni u drugima – Emina Omerović.
IGRAJU: Snežana Vidović, Lana Zablocki –Džehverović, Selma Mehanović, Siniša Vidović

Foto: Press

The post Nakaze u vinkovačkom kazalištu appeared first on Scena.hr.

Mala scena gostuje u Kini s predstavom Priča o oblaku

$
0
0

Kina…

Najstarija predstava kazališta Mala scena za najmlađe iz ciklusa ‘Priča o…’, ‘Priča o oblaku’ izvest će se tijekom travnja u Kini čak 20 puta!

Mala scena- Predivno je gledati kako su djeca na cijelome svijetu ista. Kineska djeca jednakom pažnjom i interesom prate moju predstavu kao što su je pratila u Zagrebu, Ivancu, Bahariya oazi u Egiptu, u Irskoj, Turskoj ili Litvi. Moj ‘Oblak’ putujući po svijetu povezuje različitosti i još jednom pokazuje i dokazuje kako dobro kazalište (za djecu) spaja različite kulture. Vjerujem da je ovo gostovanje tek početak suradnje Male scene i kompanije Little Orange Castle koja je prisutna na tržištu cijele Kine i da će širom otvoriti vrata kineskog tržišta našim umjetnicima – rekao je Ivica Šimić nakon prve izvedbe ‘Oblaka’ na ovoj velikoj turneji.
Mala scena- Od 1. do 16. travnja 2017. godine naš će se ‘Oblak’ predstaviti u Shenzhenu, a svakog će vikenda igrati po četiri izvedbe. U najvjerojatnije najvećem gradu na svijetu, Chongqingu, publika će ovu iznimnu predstavu autora Roberta Frabettia i Ivice Šimića vidjeti od 22. do 30. travnja, a cijelo se gostovanje odvija u organizaciji kompanije Little Orange Castle iz Shenzhena – poručuju iz kazališta.
‘Priča o oblaku’ namijenjena je djeci od 18 mjeseci do 5 godina, igra se za najviše 50 gledatelja, a predstavu izvodi redatelj i jedan od autora teksta – Ivica Šimić.
Ova kultna predstava Male scene prazivedena je 2002. godine, a od onda je odigrala više od 500 puta u Europi, Africi i Aziji na hrvatskom i engleskom jeziku, a u Kini će se izvoditi uz simultani prijevod na kineski jezik.
Mala scenaScenografiju za ‘Priču o oblaku’ osmislila je kiparica Dunja Niemčić, a oslikali su je akademski slikari Anina Lasta Budor i Robert Budor. Predstava je dobila nagradu ASSITEJ-a za najbolju predstavu za djecu u Hrvatskoj 2003. godine, a na istom je festivalu Ivica Šimić nagrađen za najboljeg glumca. Scenografija ‘Oblaka’ izložena je na Zagrebačkom salonu gdje je također dobila priznanje.
Nakon svake izvedbe održat će se i radionica s roditeljima i djecom, a Šimić će također održati i nekoliko predavanja o kazalištu za najmlađu publiku.

Foto: Press

The post Mala scena gostuje u Kini s predstavom Priča o oblaku appeared first on Scena.hr.

Časna sestra Teresa Forcades u Filozofskom teatru

$
0
0

Gostovanje…

Nijedna Crkva, obred ili ideologija ne mogu zamijeniti unutarnju gestu slobodne ljubavi koja nas spašava i može spasiti svijet, kaže Teresa Forcades

Teresa ForcadesU novome izdanju Filozofskoga teatra, u nedjelju 9. travnja 2017. godine s početkom u 20.00 sati, gostuje časna sesta Teresa Forcades, koju nazivaju ikonom europske ljevice i najradikalnijom časnom sestrom Europe.
Najavljujući njezino gostovanje, voditelj Filozofskog teatra Srećko Horvat izjavljuje kako se poslije prošlogodišnjeg gostovanja bivšega ministra financija Yanisa Varoufakisa u Filozofskome teatru, dolazak sestre Terese može smatrati ovogodišnjim događajem godine.
Premda je neki smatraju kontroverznom, časna sestra Teresa, koja inače živi povučeno sa svojim sestrama u slavnome samostanu i hodočasničkom odredištu Montserrat, u svojoj knjizi Vjera i sloboda jednostavno kaže:
- Nijedna Crkva, obred ili ideologija ne mogu zamijeniti unutarnju gestu slobodne ljubavi koja nas spašava i može spasiti svijet.
Teolog i urednik Zoran Grozdanov, koji je u Ex librisu objavio hrvatski prijevod knjige, dodaje: Teologija kakvu zastupa Teresa Forcades slijedi najbolju tradiciju teologije oslobođenja, koja u prvi plan stavlja pitanja društvene pravednosti. Za nju postoje samo dva apsoluta, Bog i glad, a teologija koja ne dovodi u pitanje strukture moći, nije teologija.
Teresa ForcadesTeresa Forcades doktorirala je javno zdravstvo na Sveučilištu u Barceloni, a na Harvardu magistrirala Teologiju. Pripada redu katalonskih benediktinki, a u svojim predavanjima koja održava diljem Europe često kritizira kapitalizam i sva njegova obilježja te patrijarhalnost Katoličke crkve, boreći se za prava žena u crkvenoj i javnoj sferi. Objavljuje knjige o teološkim temama, farmaceutskoj industriji i feminizmu te je ustrajna zagovornica katalonske neovisnosti i aktivistica španjolskog pokreta Indignadosa / Ogorčeni, nastalog na temelju masovnih prosvjeda protiv politike štednje 2011. godine. Njezino suprotstavljanje najvećim autoritetima današnjice svrstava je među najradikalnije i najutjecajnije intelektualke europske i svjetske ljevice.
Prije početka programa, u nedjelju od 19,30 – 20,00 sati u foyeru zagrebačkoga HNK, sestra Teresa će u suradnji s izdavačem Ex librisom potpisivati svoju knjigu Vjera i sloboda.

Foto: Press

The post Časna sestra Teresa Forcades u Filozofskom teatru appeared first on Scena.hr.

Otello ostavilo bez daha publiku iz pet zemalja

$
0
0

Zajc…

Medijski pokrovitelj Scena.hr

Otello- Da se dobar glas o riječkoj Operi pronio izvan granica Hrvatske već dugo nije novost. O tome svjedoče posjetitelji, ljubitelji opere iz raznih europskih zemalja, koji redovno stižu na operne predstave u Rijeci. No, morali smo zabilježiti dolazak čak deset autobusa kojima je doputovala publika na izvedbu hvaljenog ‘Otella’ u petak, 7. travnja – poručuju iz kazališta.
Verdijevu predstavu ‘Otello‘ u dramaturgiji i režiji Marina Blaževića i pod dirigentskim Otellovodstvom maestra Zorana Juranića došlo je pogledati petstotinjak ljubitelja opere iz Njemačke, Austrije, Italije, Slovenije te Bosne i Hercegovine, uglavnom zahvaljujući suradnji s agencijama specijaliziranim za kulturni turizam.
Iako su mnogi od njih dugogodišnji posjetitelji najpoznatijih europskih opernih kuća, nisu krili istinsko i iskreno oduševljenje riječkim ‘Otellom’, te nisu štedjeli na komplimentima naglašavajući da ih je predstava ‘ostavila bez daha’. Oduševio ih je inovativno, snažno i dojmljivo uprizorenje, te sjajni solisti, zbor i orkestar.
OtelloOni koji to već ranije nisu, iskoristili su prigodu razgledati zgradu riječkog HNK i Klimtove stropne slike.
Premijerom u veljači, operno remek-djelo, pretposljednja i po mnogima najbolja Verdijeva opera ‘Otello’ se nakon pedeset i šest godina vratila na riječku opernu scenu. Za soliste, ova je opera poseban zadatak s obzirom da se radi o nekim od najzahtjevnijih opernih uloga uopće. Iz brojnih razloga, pjevaju ih solisti dorasli nevjerojatno velikom vokalnom i emocionalnom zadatku.

Foto: Press

The post Otello ostavilo bez daha publiku iz pet zemalja appeared first on Scena.hr.

Burlesque i Cabaret show: Cirque Rouge u Zagrebu

$
0
0

Studenski centar…

Provokacija i satira, akrobacije i ples, glamur i dekadencija tridesetih godina prošlog stoljeća zavladat će te večeri Zagrebom!

Cirque Rouge- Jedan od najboljih svjetskih timova izvođača burleske i kabarea, poznati Cirque Rouge dolazi nam u Zagreb u subotu 20. svibnja 2017. godine. Pet vrhunskih performera u maniri najboljih kabaretskih predstava s početka prošlog stoljeća nasmijat će vas, zabaviti i pokazati zašto je Cirque Rouge jedna od najboljih grupa burleske na Svijetu! – najavljuju organizatori.
Provokacija i satira, akrobacije i ples, glamur i dekadencija tridesetih godina prošlog stoljeća zavladat će te večeri Zagrebom! Iz Beča dolazi nam tajno oružje burleske, Kalinka Kalaschnikow! Ona zadivljuje publiku svojom jedinstvenom interpretacijom glamurozne ljepote i zabavno ispričanih bajki koje isprepliće u provokativnom, ekstravagantnom i ekscentričnom izdanju!

Kalinka Kalaschnikow
Russell BrunerIz New Orleansa dolazi nam plesač swinga, koreograf, akrobata, negativac nijemih filmova, kabaretski konferansje i Kralj Burleske, Russell Bruner. Ovaj vrhunski zabavljač, osvajač Burlesque Hall of Fame otkriva Vam svoj humor, šarm vodvilja i seksualnost u bezvremenskoj umjetničkoj formi.
Victoria Romanova, žena snažne osobnosti, famme fatale, stilska ikona povijesti ženstvenosti izvodi klasičan burleskni striptiz s daškom magije i glamura. Njena strast za burleskom rođena je iz ideje o feminizmu:
Victoria Romanova- Vjerujem da sve žene na svim kontinentima trebaju imati ista prava kao muškarci i trebaju biti dovoljno čvrste da donose vlastite odluke u svojim životima. U svojim burleska izvedbama prikazujem snažne, samopouzdane žene, koje vladaju svojim životom. Ja se izražavam s burleskom, sa njom slavim ženstvenost, to je moja apsolutna strast! – kaže umjetnica.
Dobitnica je:
♥ Amsterdam Burlesque Award 2015
♥ Caput Mundi International Burlesque Award 2015
♥ Amsterdam Burlesque Award 2014
♥ Burlesque Hall of Fame 2014
- Na zagrebačkom gostovanju njima će se pridružiti senzualne i elegantne dive burleske Madelene de Sade, žena ubojitih oblina, izvođačica klasične i nove burleske s primjesom tame…njena misteriozna osobnost ubrzat će vam otkucaje srca…ona je Vaš predmet mračnih želja!
Mademoiselle Julie, plesačica zavidnih akrobatskih sposobnosti, slatka damica koja se voli igrati vatrom i koja leti zrakom na visećem obruču očarati će Vas senzualnošću, elegancijom i fleksibilnošću!
Cirque RougeProvokacija i satira, akrobacije i ples, glamur i dekadencija tridesetih godina prošlog stoljeća zavladati će Zagrebom u subotu 20.5. u 22h.
Dress code (nije obavezan ali preporučujemo):
Stil 20tih, 30tih, 40tih i 50tih godina dvadesetog stoljeća, inspiracija mogu biti burleska, starlete, pin-up, kabare i kankan, dandy, diva, swingboy, žigolo, mornari i uniforme, glamur, mafija i prohibicija, Moulin Rouge, varijete, vodvilj itd. Inspiraciju potražite u filmovima Žalac, Kabare, Crna Dahlia, Veliki Gatsby, LA povjerljivo… Dame mogu koristiti dodatke poput držača za cigarete, perje, rukavice, bisere, čarape na crtu. Gospoda mogu nositi šešire, leptir mašne, tregere, odijela…ne postoji pretjerivanje, više je više! ;)
Za djevojke i žene koje interesira burleska Kalinka Kalaschnikow će održati dvije radionice burleske u subotu tijekom dana, više informacija potražite na Facebook stranicama Bourlesque & Cabaret Show-a – kažu organizatori.
Ulaznice za Burlesque & Cabaret Show by Cirque Rouge mogu se nabaviti preko sustava Eventim po cijeni 140, 160 i 180 Kn u pretprodaji, 160, 180 i 200 Kn na dan predstave. Ulaznice ujedno vrijede i za ulaz na Hrvatsku Tattoo Konvenciju za sva tri dana konvencije 19.20. i 21.5.2017. koja se održava na istom mjestu u SC Studentskom Centru u Zagrebu.

Foto: Press

The post Burlesque i Cabaret show: Cirque Rouge u Zagrebu appeared first on Scena.hr.

Gloria i Magnificat na velikoj sceni HNK

$
0
0

Rijeka…

Dva najljepša Vivaldijeva duhovna djela Gloria i Magnificat svečano će zazvučati u svojoj baroknoj raskoši

Medijski pokrovitelj Scena.hr

Gloria, MagnificatGloria i Magnificat, dva najpoznatija, grandiozna sakralna djela Antonia Vivaldija, na programu su koncerta što će ga orkestar, zbor i solisti Opere HNK Ivana pl. Zajca izvesti u srijedu, 19. travnja 2017. godine s početkom u 20.00 sati, pod vodstvom dirigentice i zborovoditeljice Nicolette Olivieri. U uskrsno vrijeme, dva najljepša Vivaldijeva duhovna djela svečano će zazvučati u svojoj baroknoj raskoši. Uz orkestar i zbor riječke Opere, solistički će nastupiti sopranistice Ingrid Haller i Ljubov Košmerl Judčenko, mezzosopranistica Ivanica Vunić i tenor Christian Surian.
Najplodniji skladatelj baroknog glazbenog razdoblja u Italiji Antonio Vivaldi je Gloriu i Magnificat napisao za Ospedale della Pietá, venecijansko žensko sirotište, u kojem su štićenice stjecale temeljito obrazovanje, a naročito izvrsnu glazbenu naobrazbu. Vivaldi je prvo bio postavljen za učitelja violine, a ubrzo je počeo skladati za orkestar i ravnati izvedbama vlastitih djela. Ospedale della Pietá je pod njegovim vodstvom stekla veliki ugled, a orkestar se, zahvaljujući njemu, ubrajao se među najbolje europske ansamble.
Gloria, MagnificatGloria za sole, zbor i orkestar u D-duru nesumnjivo je najpoznatije i najpopularnije Vivaldijevo zborsko i uopće sakralno djelo. Uključuje tri ženska solistička glasa, što svjedoči da ju je pisao za djevojački zbor. Vivaldijevo grandiozno, barokno raskošno djelo, vodi nas kroz niz kontrastnih stavaka, polifonih svečanih zborskih dijelova, profinjenih solističkih arija poput sopranske “Domine Deus”, ili altovske “Domine Deus, Agnus Dei”, radošću ispunjenih solističkih brojeva poput dueta dvaju soprana “Laudamus” ili altovske arije “Qui sedes ad dexteram Patris”, a djelo završava finalnim slavljem u izvedbi zbora.
I Vivaldijev Magnificat ulazi u red njegovih najpoznatijih djela te predstavlja jedan od najljepših primjera barokne sakralne glazbe. Još za vrijeme njegova života, priskrbilo mu je veliki ugled, a prepisivalo se i pjevalo diljem Europe. Od četiri poznate verzije napisane rukom ovog venecijanskog skladatelja, prva je pisana isključivo za ženske glasove, glasove njegovih tadašnjih učenica. Danas se uglavnom izvodi verzija što ju je Vivaldi preradio desetak godina kasnije, za tri solo glasa (sopran, alt, tenor), naizmjeničnih brzih i sporih sekvenci, zborova i solističkih dijelova. Latinskih stihova preuzetih iz Evanđenja po Luki, strukturu djela čine šest zborova i tri solističke arije. Riječ je o pjesmi hvale Djevice Marije, veličanstvenoj i punoj lirizma što, s druge strane, odiše pravom unutarnjom dramskom napetošću. Magnificat je prva riječ duboke i dirljive Marijine molitve (Magnificat anima mea Dominum / Veliča duša moja Gospodina) zahvale i nade.

Foto: Press

The post Gloria i Magnificat na velikoj sceni HNK appeared first on Scena.hr.

Irena Parlov nije mogla sakriti suze radosnice nakon ovacija publike

$
0
0

Maribor…

Irenu hvale i kritičari, koji kažu da je Irena glasovno potpuno iznenadila te da ova mlada i vitka Azucena može uistinu slaviti svoj suvereni debi

Irena Parlov

Irena ParlovIrena Parlov utjelovila je Azucenu u operi ‘Trubadur‘ Giuseppe Verdija. Premijera opere bila je 31. ožujka u Mariboru, a režiju potpisuje Filippo Tonon. Premijera je za Irenu bila jako emotivna, pa nije mogla sakriti suze radosnice kad ju je publika nagradila uzvicima oduševljenja i dugim aplauzom. Irena kaže da je uloga Azucene jedna od najzahtjevnijih mezzosopranskih uloga.
- Mislila sam da sam luda kad sam se upustila u takvu avanturu, s obzirom na to da sam za učenje uloge imala samo mjesec dana. Na probe ansambla došla sam nakon devet dana pripremanja uloge jer sam prije toga imala premijeru Madama Butterfly u kojoj sam debitirala kao Suzuki u Ljubljani, i jednostavno nisam mogla miješati Puccinija i Verdija. Da sam dobila ulogu, saznala sam možda 25 dana prije početka službenih proba. Jedna sam od rijetkih koja recimo niti prvu ariju Stride la vampa, nikada nije pjevala. Tako da mi je sve bilo novo – ispričala je operna pjevačica za portal Scena.hr. Dodaje kako je generalno mišljenje da se uloga Azucene pjeva u znatno zrelijoj životnoj dobi od njezine.

Irena Parlov

- No napravila sam malo istraživanje i većina svjetskih Azucena je baš u mojoj dobi počela pjevati ovu ulogu. Kao recimo Fiorenza Cossotto, koja je i jedna od mojih najdražih mezzosopranistica. Interesantno mi je bilo slušati njene snimke iz tog perioda i kasnije, i to zato što je kao mlada pjevala Azucenu, a poslije sve zrelija. Zato nimalo ne žalim što sam se upustila u sve ovo. Posebno sam sretna i zahvalna što je kompletna predstava naišla na veliko odobravanje publike. Ovo je bio moj debi u divnoj operi u Mariboru – naglasila je Irena. Oduševljena je ansamblom, režijom i kostimima.

Irena Parlov

- Svi smo bili jedna zaista dobra ekipa, koja je disala zajedno da napravi dobar projekt. Moje zadovoljstvo je tim veće što sam ovu ulogu spremala s jednim od najboljih naših dirigenata, Lorisom Voltolinijem i jako sam zahvalna i sretna što me prepoznao, vjerovao u mene te zbog svega što sam od njega kroz ovaj period naučila i usvojila – kazala je Irena kojoj je ovo bila treća suradnja s dirigentom Voltolinijem. Kaže da je iz svakog projekta s njim izašla bolja i spremnija za nove izazove.
Irena Parlov- Lijepo je raditi s dirigentom koji pjevaču želi dobro, diše s njim, pa i kad se naljuti i prigovori, a to čini jer zna da možeš bolje i želi to izvući iz tebe. Kao otac s djetetom. Ponekad zagalami, ali samo zato da dijete ne padne i ne udari se. To mi je najljepši dar za sav trud koji sam uložila jer sada ova uloga može dalje rasti, a i ja s njom – otkrila je Irena. Ističe da ima još puno toga što može dati u ovoj ulozi.
- A sve to dolazi s godinama jer kad dobro postaviš ovakvu ulogu u mladosti, sve ono što se bude dalje nadograđivalo na nju s godinama, čini je boljom i boljom. Iz tog razloga nisam željela u ovoj ulozi biti nešto što trenutno nisam – objasnila je. Hvale je i kritičari koji kažu da je Irena glasovno potpuno iznenadila te da ova mlada i vitka Azucena može uistinu slaviti svoj suvereni debi
- I to sam zaista bila ja. Mlada Azucena. Od svoga glasa nisam željela praviti ništa drugo jer to što treba doći, doći će samo s godinama i ne može se i ne smije umjetno dodavati – kazala je. Ireni je najveći kompliment došao od pojedinih opernih znalaca, koji su bili uvjereni da je ovu ulogu već pjevala.

Foto: Slavko Rajh

The post Irena Parlov nije mogla sakriti suze radosnice nakon ovacija publike appeared first on Scena.hr.


Premijera: Žabica kraljica u u režiji Renea Medvešeka

$
0
0

ZKL…

Medijski pokrovitelj Scena.hr

Žabica kraljicaZKL ove godine nastavlja uspješnu suradnju s Muzičkim biennaleom Zagreb i redateljem Reneom Medvešekom, ovaj put uz autorsku glazbu Sare Glojnarić, jedne od najdarovitijih suvremenih hrvatskih skladateljica i glazbenica te laureatkinje važnih međunarodnih natjecanja, čija su djela već praizvedena u Njemačkoj, Austriji, Sloveniji, Španjolskoj, Argentini, Poljskoj i Hrvatskoj. Dramski predložak za ovaj jedinstveni autorski projekt, koji spaja suvremenu glazbu i lutkarstvo, hrvatska je narodna bajka Žabica kraljica. Ta narodna priča govori o žabici, koja se rodi bračnome paru što do tada nije mogao imati djece, te o kraljeviću koji se čuvši njezinu pjesmu zaljubio u nju, bez obzira na njezino žablje obličje.
Rene Medvešek, koji potpisuje režiju i dramatizaciju, u ovoj je priči prepoznao i maštovitu metaforu o moći glazbe (pjesme) i važnosti sluha, koji treba njegovati i kao put do tuđe duše, i kao put u svijet glazbene umjetnosti. Stoga piše:
Žabica kraljica- Kraljevića ne zanima kako njegova buduća mlada izgleda, njemu je važno da je, čuvši njen glas, upoznao njezinu dušu. To mu je bilo dovoljno da se zaljubi u nju – do ušiju. I preko njih. I upravo zbog tog i takvog povjerenja u svoj sluh čini se da je baš kraljević, ako ne i naslovni, ipak možda glavni junak ove stare i mudre priče. Jer da nije bilo njegove tankoćutnosti, žabica možda nikada ne bi doživjela svoju preobrazbu i ostvarila se u potpunosti kao djevojka i kao osoba.
Žabica kraljicaOva predstava prava je prilika za upoznavanje djece s mudrom narodnom bajkom iz bogate hrvatske riznice, ali i sa suvremenom glazbom, koja će im proširiti horizonte i nakratko ih izvesti iz svijeta prepunjena sladunjavim i banalnim ritmovima i melodijama.
U predstavi glume Daniela Čolić Prižmić, Marina Kostelac, Matilda Sorić, Branko Smiljanić i Adam Skendžić uz sljedeće glazbenike: Marija Lešaja (sopran), Sanja Vrsalović (klavir), Josip Konfic (udaraljke) i Gustav Barišin (kontrabas).
Autor lutaka i scenografije je Danijel Srdarev, a oblikovatelj svjetla Sven Čustović.
Premijeru predstave Žabica kraljica na rasporedu je u subotu 22. travnja 2017. godine s početkom u 18.00 sati, pretpremijera 21. travnja u 18.00 sati, a prve izvedbe u slobodnoj prodaji na rasporedu su: 23. travnja u 11 i 18.00 sati te 24. travnja u 18.00 sati.

Foto: Press – Ines Novković

The post Premijera: Žabica kraljica u u režiji Renea Medvešeka appeared first on Scena.hr.

Premijera: Narodni heroj Ljiljan Vidić

$
0
0

Kerempuh…

Najnoviji kazališni hit u gradu ‘Narodni heroj Ljiljan Vidić’

Narodni heroj Ljiljan VidićVođeni Krešimirom Dolenčićem, dokazanim redateljem Kerempuhovih uspješnica poput ‘Čuda u Poskokovoj Dragi’, ‘Krletke’ i drugih, ansambl Satiričkog kazališta Kerempuh vrijedno priprema uprizorenje zasigurno najvećeg i najočekivanijeg kazališnog hita u ovoj sezoni, predstavu ‘Narodni heroj Ljiljan Vidić‘ Zorana Lazića, u adaptaciji i dramatizaciji Ane Tonković Dolenčić. Ovaj zanimljiv tekst prepun duhovitih šala na današnjicu i Narodni heroj Ljiljan Vidićprošlost, zasigurno će osvojiti zagrebačku publiku. Premijera je zakazana za 21. travnja 2017. godine u 20.00 sati, a prve pretpremijerne izvedbe mogu se pogledati već 19. i 20. travnja 2017. godine. Jedan od najuspješnijih i najintrigantnijih domaćih filmova u proteklih nekoliko godina zasigurno je ‘Narodni heroj Ljiljan Vidić’ u režiji Ivana Gorana Viteza, nastao prema filmskom scenariju Zorana Lazića 2015. godine. Poput Tarantinovih Nemilosrdnih gadova ili Mel Brooksove Smiješne strane povijesti, priča o Ljiljanu Vidiću obiluje politički nekorektnim, uvrnutim humorom, a relacijama prema današnjici uranja u fantastiku balansirajući na na tankom rubu nonsensa što je čini idealnim materijalom za kazališnu adaptaciju na tragu broadwayske uspješnice Producenti.
- Narodni heroj Ljiljan Vidić je satirički okvir u kojem se kroz prizmu humora može ogledati sav besmisao suvremenih Narodni heroj Ljiljan Vidićradikalnih podjela u društvu, rat koji kao da nikada nije završio i traume koje nikako da zacijele. Partizani, ustaše, četnici, kojekakvi profiteri te potreba za revolucijom i danas se provlače kroz mnoge pore naše svakodnevice, a kazalište je mjesto na kojem je moguće, čak i uz osmijeh, napokon se obračunati s tom anakronom distopijom jer je, prema nekim autorima, čovjek drav dokle god se može sam sebi smijati – kaže o predstavi Zoran Lazić.

Narodni heroj Ljiljan Vidić
Redatelj: Krešo Dolenčić
Adaptacija i dramaturgija: Ana Tonković Dolenčić
Kostimografkinja: Tea Bašić
Scenograf: Davor Antolić
Glazba: Mario Mirković
Koreograf: Saša Krnetić
Oblikovatelj svjetla: Elvis Butković
Ilustrator: David Peroš Bonnot
Asistent režije i inspicijent: Zvonko Benić
Izvršni producent i inspicijent: Mirela Tihava
Autor video i promotivnih materijala predstave: Ivan Goran Vitez
Igraju redom pojavljivanja:
Pripovjedač – Damir Poljičak
Ljiljan Vidić – Luka Petrušić
Ljiljanova majka, prodavačica, starleta, Gertruda – Anita Matić Delić
Čika Momo, Vladimir Nazor, Vatroslav, Hitler – Hrvoje Kečkeš
Žandar, Komandant Struja, SS-ovac – Velimir Čokljat
Milkica, četnik, krugovalnik, Laura, najavnik, događajnik, – Mia Anočić – Valentić
Maša, ustaša, četnik, Ljudevit, svećenik – Matija Šakoronja
Ivan Goran Kovačić, Vesnin otac – Tomislav Štriga
Četnik, ustaša, Janko, dostavljač, njemački stražar – Vedran Mlikota
Četnik, ustaša, Tito – Filip Detelić
Vesna – Ana Maras Harmander
Mišo – Ivan Đuričić
Okac – Josip Brakus
Salko – Ognjen Milovanović
Ante Pavelić – Boris Mirković
Četnici, ustaše, hipsteri, Tanzenbaum – Atomic Dance Factory (Saša Krnetić, Entoni Radman, Stjepan Cutvarić, Tomislav Ivić, Matej Meić, Mario Rudelić)

Foto: Press

The post Premijera: Narodni heroj Ljiljan Vidić appeared first on Scena.hr.

Motel mrak u kazalištu ‘Joza Ivakić’

$
0
0

Gostovanje…

Medijski pokrovitelj Scena.hr

Motel mrakU nedjelju, 23. travnja 2017.godine s početkom u 20.00 sati u Gradskom kazalištu ‘Joza Ivakić‘ Vinkovci gostuje komedija sa zagonetkom i pjevanjem Dore Delbianco: ‘Motel mrak‘, redateljski uradak Dalibora Jurišića, a u izvedbi Scene Martin, Hrvatskog doma u Vukovaru.
Kratak sadržaj: Siromašna malograđanska obitelj odluči prodati jedinu kćer Ružu u Njemačku, bogatom čovjeku, podrijetlom iz njihova kraja. Jedini uvjet koji on postavlja Motel Mrakjest njezino djevičanstvo. Kreću u Njemačku, na put u ‘obećanu zemlju’. No, zbog gustog snijega bivaju primorani zastati na putu i odsjesti u motelu nadomak guste šume – motelu ‘Mrak’. Tu susreću čudne ljude; gazdu motela koji mašta o samoubojstvu, kuharicu i pjevačicu koja sanja o procvatu karijere i tajanstvenog gosta koji noću lovi u obližnjoj šumi…
U predstavi igraju: Željko Mandić, Anita Schmidt, Selena Andrić, Vanja Gvozdić, Dina Vojnović, Ognjen Petković
Cijena ulaznice: 30 kuna
Rezervacije na: 032 338 752, 091 2692104, blagajna@kazaliste-vinkovci.hr
Radno vrijeme blagajne: od utorka do petka od 10.00 do 13.00 sati te sat vremena prije predstave

Foto: Pres

The post Motel mrak u kazalištu ‘Joza Ivakić’ appeared first on Scena.hr.

Otvarač za konzerve u HNK Split

$
0
0

Gostovanje…

Makedonska hit-predstava Otvarač za konzerve gostuje u HNK Split

Otvarač za konzerveU srijedu 19. travnja, s početkom u 18.55 sati, na Sceni 55 Hrvatskog narodnog kazališta Split gostovat će predstava Otvarač za konzerve u izvedbi Narodnog teatra iz Štipa, Makedonija, grada prijatelja Splita. Popularnu tragikomediju Victora Lanouxa na scenu štipskog teatra prije pet godina postavio je Stojan Matavulj, a u njoj igraju glumci štipskog kazališta, Mile Vratoevski i Vladimir Tuliev.
Otvarač za konzerve tužna je, a ujedno i urnebesno smiješna životna priča Žana i Žaka, dvaju likova koji poslije eksplozije u tvornice žvakaćih guma ostaju zarobljeni u prostoriji u kojoj im za hranu ostaju samo konzerve graška. No, izgubili su otvarač…
Projekt je realiziran u suradnji sa lokalnom samoupravom općine Štip, grada prijatelja Splita, Centrom za kulturu ‘Aco Šopov’ Štip, Hrvatskim narodnim kazalištem u Varaždinu, Veleposlanstvom Republike Hrvatske u Republici Makedoniji i Zajednici Hrvata ‘Libertas’ Štip.
Izvedba na Sceni 55 HNK i Splitu 19. travnja započinje u 18.55 sati i traje sat vremena.

Foto: Press

The post Otvarač za konzerve u HNK Split appeared first on Scena.hr.

Premijerna izvedba predstave Ljepotica iz Leenanea

$
0
0

Šibenik…

Pogledajte tu dramu! Nemojte očekivati da će se sve posložiti na svoje mjesto. Jednostavno pustite priču da odjekuje vašom pričom i sjetite se otkopčati pojas za spašavanje prije nego završite vožnju!, napisao je David Roberts

Ljepotica iz LeenaneaU petak, 21. travnja 2017. godine u HNK Šibenik održati će se premijerna izvedba predstave ‘Ljepotica iz Leenanea‘, u režiji Dražena Ferenčine, a u produkciji HNK u Šibeniku s početkom u 20.00 sati.
U predstavi igraju: Franka Klarić, Jakov Bilić, Biserka Ipša i Bojan Brajčić.
O predstavi ‘Ljepotica iz Leenanea’:
- Ako tražite jasne odgovore, jasne razlike između pravog i krivog, ili rješenje moralne dileme, drama Ljepotice iz Leenanea možda nije pravi izbor za vas. Jedina je dilema koja mi je u pogledu te drame ostala neriješena zašto McDonaghova drama nije dobila nagradu Tony 1998. za najbolju dramu. Poput njegove drame Bogalj iz Inishmaana, McDonaghova Ljepotica iz Leenanea govori o pripovijedanju priče i važnosti pričanja priča i slušanja priča. I to je sve. Poput bilo koje uistinu dobre priče, priča o Mag Folan i njezinoj kćeri Maureen priča je koja utječe na slušatelja na nebrojene načine. Jedna će osoba stati na stranu majke, druga na stranu kćeri. Kako čujemo priču, ovisi o tome kako se sučeljava s našim osobnim pričama i do koje mjere možemo tolerirati vježbanje tih priča u našem unutarnjem oku, dok gledamo kako se druga priča odigrava na pozornici.
Priznajem, priča koja se odigrava, ili bolje urušava na pozornici, čudna je, ali s druge strane, takve su i mnoge naše osobne priče i istinite priče koje susrećemo svakog dana našeg života. Evo primjera! Na početku drame, Ray Dooley pripovijeda priču o svećeniku koji ima dijete s Americom. Objašnjava da je ta priča prenesena kao vijest, ali da bi za njega prava vijest bila kad bi netko lupio to dijete u glavu, ili razmišljao o tome, ili znao za neko dijete koje je zlostavljano. Ili možda to ovisi o tome jeste li ili niste bili zlostavljani. To je mračno-komična priča koja uzbuđuje duh i sjećanje na zadivljujuće načine.
Na površini, drama je o Maureen Folan, jednostavnoj i usamljenoj ženi u ranim četrdesetim godinama, i Mag, njezinoj manipulativnoj staroj majci, koja se stalno miješa u Maureenin život i odbija dopustiti kćeri da se zaljubi, čak i kada se pruži prilika u stvarnom obliku Rayjeva brata Patoa, koji bi htio Maureen za svoju ljepoticu. McDonagh prede priču vrlo oprezno i vrlo vješto s mnogim iznenađenjima i mnogim neočekivanim obratima i zaokretima te s mnogim nagradama pažljivom slušatelju. Kad vidimo kako Mag pali pozivnicu upućenu Maureen i presreće (i uništava) poštu namijenjenu njoj, mislimo kako točno znamo što se događa, tko je kriv, i kako srediti disfunkciju obitelji. Pogrešno, ili kako bi rekla naša djeca /unuci: „Da ne bi!“.
Što više vidimo i čujemo, shvaćamo kako disfunkcija te određene obitelji nije imala nimalo jednostavna. Tko je iz tog dueta majka-kći bacio prvi kamen? Imamo li posla s majkom-tiraninom koja kinji svoju kćer usidjelicu, ili zapravo imamo posla s majkom zaštitnicom koja spašava svoju psihotičnu kćer od sloma izazvanog obmanom? Kad Maureen definira svoj san kao biti bilo gdje samo ne to i bilo gdje samo ne ovdje, što je sadržaj tih snova? Snovi izgubljene mladosti i prilika ili snovi koji imaju noćnu moru čine ponešto pastoralnom po svojoj naravi? Zašto rana na Maginoj ruci neće zacijeliti? Zašto bi Maureen provodila toliko vremena kupujući kekse koja njezina majka ne voli, samo da bi je mučila? I, upravo kad pomisle da je nešto sveto u tom kućanstvu, zašto Mag prazni svoju noćnu posudu u kuhinjski sudoper? Tko je onaj munjeni u ovoj obitelji? Možda ćete do kraja drame imati neke odgovore.
Ljepotice iz Leenanea prvoklasno je kazalište. Pogledajte tu dramu! Nemojte očekivati da će se sve posložiti na svoje mjesto. Jednostavno pustite priču da odjekuje vašom pričom i sjetite se otkopčati pojas za spašavanje prije nego završite vožnju! – David Roberts, za Theatre Reviews Limited nakon premijere Ljepotice iz Leenanea u New Yorku.

Foto: Press

The post Premijerna izvedba predstave Ljepotica iz Leenanea appeared first on Scena.hr.

Tri produkcije Olivera Frljića u programu 12. hrvatskog kazališnog Showcase-a

$
0
0

Drame…

Trilogija o hrvatskom fašizmu, Naše nasilje i vaše nasilje’ te Put oko svijeta u 80 dana u okviru programa 12. hrvatskog kazališnog Showcase-a

Medijski pokrovitelj Scena.hr

Oliver FrljićTri produkcije Hrvatske drame HNK Ivana pl. Zajca, ‘Trilogija o hrvatskom fašizmu‘ (s iznimkom predstave ‘Aleksandra Zec’ u produkciji HKD teatra), ‘Naše nasilje i vaše nasilje‘ te ‘Put oko svijeta u 80 dana‘, ovaj će tjedan biti prikazane u okviru programa 12. hrvatskog kazališnog Showcase-a, koji je ove godine fokusiran na autorski i redateljski rad Olivera Frljića, a uključuje i druge reprezentativne predstave koje daju jasniju sliku i uvid u suvremeno hrvatsko dramsko i autorsko kazalište.
Događanje organizira Hrvatski centar ITI (International Theatre Institut /Međunarodni kazališni institut) kao reprezentativani program za međunarodnu kazališnu suradnju Hrvatske i drugih zemalja jer otvara mogućnosti za gostovanja predstava, kazališne razmjene ili pak prijevode hrvatskih dramskih tekstova na strane jezike. Predstave je izabrala dramaturginja Željka Turčinović, s naglaskom na one koje mogu biti autentične i zanimljive stranim kazališnim profesionalcima, a istodobno su visoke izvedbene razine.
Posljednjih nekoliko godina sudionici Showcase-a često su pitali hrvatske domaćine zašto programi ne uključuju predstave Olivera Frljića, hrvatskog redatelja poznatog u europskom teatru. U suradnji s HNK Ivana Zajca iz Rijeke, Hrvatski centar ITI predstave je rezervirao gotovo godinu dana unaprijed, kako bi mogao predstaviti četiri predstave ovog provokativnog redatelja koji istražuje političke i društvene anomalije zemalja u kojima režira i potom probleme prenosi na scenu, birajući pri tome autentičan, hrabar i beskompromisan redateljski stil.
redatelja Olivera FrljićaPrva produkcija riječkog HNK na programu Showcase-a hrvatskog kazališta je ‘Trilogija o hrvatskom fašizmu’ u petak, 21. travnja 2017. godine ‘Trilogija’ uključuje tri predstave redatelja Olivera Frljića i dramaturga Marina Blaževića; uz ‘Bakhe’ na početku, predstavu ‘Aleksandra Zec’ u produkciju riječkog HKD teatra te ‘Hrvatsko glumište’, koje se na ovaj način mogu gledati kao tri čina jedne predstave.
Izvedba predstave ‘Bakhe’ počinje u 18.00 sati u HNK Ivana pl. Zajca, ‘Aleksandra Zec’ izvodi se u HKD-u na Sušaku u 19.30 sati, a ‘Hrvatsko glumište’ u 21.00 sati u HNK Ivana pl. Zajca.
U predstavi „Bakhe“ glume Dean Krivačić, Jerko Marčić, Jasmin Mekić i Nika Mišković, u predstavi „Aleksandra Zec“ Jelena Lopatić, Ivana Roščić, Damir Orlić, Mirta Polanović, Nikola Nedić, Jurica Marčec, Jana Mileusnić, Lucia Filičić, Morana Mladić i Nina Batinić, a u posljednjem dijelu trilogije, „Hrvatskom glumištu“ Damir Orlić, Jelena Lopatić, Dean Krivačić, Jasmin Mekić, Jerko Marčić, Nikola Nedić, Dražen Mikulić, Nika Mišković, uz sudjelovanje Nine Batinić i Jolande Pahor.
Put oko svijeta u 80 danaU HKD-u na Sušaku će u subotu, 22. travnja 2017. u 15.00 sati biti izvedena predstava ‘Put oko svijeta u osamdeset dana’ Matjaža Pograjca prema istoimenom pustolovnom romanu Julesa Vernea, koja demonstrira zanimljiv multimedijalni redateljski pristup tekstu. Iako je riječ o kazalištu za mlade, ona svojom kreativnošću, maštom i ljubavlju itekako prelazi i ukida granice godišta i generacija te je predstava za svih. Glume Jurica Marčec, Jerko Marčić, Anastazija Balaž, Nika Ivančić, Jelena Lopatić te Nikola Nedić.
Naše nasilje i vaše nasiljePredstava ‘Naše nasilje i vaše nasilje’, autorski projekt visokog rizika Olivera Frljića na programu je u subotu, 22. tavnja, a bit će izvedena u HNK Ivana pl. Zajca s početkom u 19.30 sati. Riječ je o predstavi koja je već obišla Europu, a nastala je u međunarodnoj koprudukciji poznatih europskih kazališta i festivala, koju uz riječki HNK čine HAU Hebbel am Ufer (Njemačka), Wiener Festwochen (Austrija), Slovensko mladinsko gledališče (Slovenija), Kunstfest Weimar (Njemačka), Zürcher Theater Spektakel (Švicarska) i Internacionalni teatarski festival MESS (BiH), uz podršku German Federal Cultural Foundation (Njemačka).
U predstavi igraju članovi glumačkih ansambala riječkog Zajca i ljubljanskog Slovenskog Mladinskog gledališča: Barbara Babačić, Daša Doberšek, Uroš Kaurin, Dean Krivačić, Jerko Marčić, Nika Mišković, Draga Potočnjak, Matej Recer i Blaž Šef.

Foto: Scena.hr, Press arhiva

The post Tri produkcije Olivera Frljića u programu 12. hrvatskog kazališnog Showcase-a appeared first on Scena.hr.

Natječaj za dramski tekst – Prijave:

$
0
0

Javni poziv…

Kazalište Moruzgva i Ludens teatar objavljuju javni poziv za novi dramski tekst

Natječaj za dramski tekstKazalište Moruzgva i Ludens teatar objavljuju Javni poziv za novi dramski tekst čija je praizvedba planirana za listopad 2018. godine u koprodukciji Kazališta Moruzgva i Ludens teatra. Komedija treba biti napisana za maksimalno četiri uloge, a tema je slobodna.
Natječaj je otvoren do 1. rujna 2017. godine, a potrebno je poslati sinopsis komedije, detaljan opis likova, scenoslijed, dvije raspisane scene i životopis autora/ice. Prijave se šalju na mail adrese: moruzgva@moruzgva.com i ludens@ludensteatar.hr s naznakom: Za Natječaj.

Nakon selekcije, odabranu prijavu, u suradnji s koproducentima, autor/ica će raspisati u cjeloviti dramski tekst.

Uvjeti Natječaja:

I.

Na ovaj javni poziv mogu se prijaviti autori/ice sa sinopsisima, detaljnim opisom likova i scenoslijedom novih dramskih djela pisanima hrvatskim jezikom koja nisu izvedena ni objavljena ni u kojem obliku. Svaki autor/ica može prijaviti jedno djelo, a ono veličinom mora odgovarati očekivanoj dužini predstave od 80 minuta. Drama mora biti zamišljena i napisana tako da je može izvesti do četvero glumaca/ica.

II.

Teme prijavljenih sinopsisa, detaljnih opisa likova, scenoslijeda te dviju raspisanih scena slobodne su, ali nužno moraju biti komedija.

III.

Nakon selekcije, autor/ica odabrane prijave sinopsis će raspisati u cjeloviti dramski tekst, u suradnji s koproducentima. Dramski će tekst biti realiziran u koprodukciji Kazališta Moruzgva i Ludens teatra.

IV.

Povjerenstvo koje čine koproducenti, Kazalište Moruzgva i Ludens teatar, o odabranoj će prijavi autora/icu obavijestiti do najkasnije 1. listopada 2017. godine putem e-maila te objavom na svojim mrežnim stranicama.

V.

Prijavom na Natječaj autor/ica sinopsisa, detaljnog opisa likova, scenoslijeda i dviju raspisanih scena potvrđuje da je suglasan/na da bez dodatne naknade za Kazalište Moruzgva i Ludens teatar osnuje neisključivo pravo javnog scenskog prikazivanja autorskog djela, kao i sva imovinska autorska prava potrebna u svrhu promocije autorskog djela, uključujući i pravo osnivanja prava iskorištavanja tih prava za druge, a sve za teritorij cijelog svijeta i za razdoblje od 3 godine od sklapanja ovog ugovora, u neograničenom broju izvedbi, odnosno promotivnih primjeraka snimki autorskog djela.
Nagrađeni autor/ica obvezuje se surađivati s redateljem/icom produkcije na eventualnoj doradi teksta za potrebe ovog projekta.

VI.

Tekstovi za koje se raspisuje ovaj Javni poziv dostavljaju se na mail adrese moruzgva@moruzgva.com i ludens@ludensteatar.hr s naznakom: Za Natječaj.

VII.

Prijave pristigle na Natječaj ne vraćaju se autorima/icama.

VIII.

Ovisno o kvaliteti pristiglih tekstova, povjerenstvo ima pravo ne nagraditi nijednu od pristiglih prijava.

IX.

Prijave se šalju pod punim imenom i prezimenom autora/ice. Nepotpune prijave i one koje nisu u skladu s propozicijama Javnog poziva neće se razmatrati.

X.

Prijave na temelju ovog Javnog poziva podnose se najkasnije do 1. rujna 2017. godine. Rezultati će biti objavljeni na mrežnim stranicama Kazališta Moruzgva i Ludens teatra najkasnije do 1. listopada 2017. godine.

U Zagrebu, 20. travnja 2017.

Foto: Press

The post Natječaj za dramski tekst – Prijave: appeared first on Scena.hr.


Nagradna igra – Ulaznice: Zoološka priča

$
0
0

Nagrađujemo…

Zoološka pričaPortal Scena.hr u suradnji s HNK u Osijeku nagrađuje najsretnije čitatelje s po dvije ulaznice, ukupno šest ulaznica, za predstavu Zoološka priča koja je na rasporedu u petak 28. travnja, 29. travnja i u utorak 2. svibnja 2017. godine s početkom u 20.00 sati. Kako bi osvojili ulaznice, potrebno je lajkati službenu Facebook stranicu Scena.hr, lajkati objavu i podijeliti je na svom zidu. Na mail info@scena.hr poslati u naslovu ključnu riječ ‘Zoološka priča’, ime i prezime te za koji dan predstave želite ulaznice ( petak, subota ili utorak). Sretni dobitnici bit će obaviješteni putem maila u četvrtak 27. travnja do 20,00 sati, objavom na portalu Scena.hr i na službenoj Facebook stranici. Ulaznice se podižu na blagajni HNK u Osijeku na dan predstave uz predočenje osobnog dokumenta.
O predstavi Zoološka priča:
- Ne tako davno rađali smo se kao slobodne duše, kreativne u svakome smislu, stvaralački nastrojeni i uvjereni u napredak i boljitak svijeta u kojem živimo. Uživali smo u radu koji nas je ispunjavao, u radu u kojem smo se mogli izraziti i realizirati svoje želje i potrebe, zamisli i snove, a jednoga dana probudili smo se u prašini, kaljuži života, živom blatu iz kojega nema izaći pitajući se kako je do toga došlo. Kako to da se u tom svom stvaralaštvu više ne osjećamo dobro, bježimo od njega? Zašto se osjećamo isprazno, zašto je sve dosadno i besmisleno? Rješenja opipljivog nema. Zašto? – pišu o predstavi u HNK u Osijeku.

Edward Albee: Zoološka priča
Redatelj: Miroslav Čabraja
Scenograf: Davor Molnar po ideji Stefana Katunara
Oblikovatelj svjetla: Tomislav Kobia
Izbor glazbe: Vladimir Tintor
Osobe:
JERRY – Aleksandar Bogdanović / Vladimir Tintor
PETER – Vladimir Tintor / Aleksandar Bogdanović
Inspicijent i šaptač: Zrinka Stilinović
Plakat predstave i ovoga puta potpisuje genijalni Marko Jovanovac.
Premijera – petak, 28. travnja 2017. u 20 sati
Repriza – subota, 29. travnja 2017. u 20 sati
Pretplata 3 – utorak, 2. svibnja 2017. u 20 sati

Foto: Press

The post Nagradna igra – Ulaznice: Zoološka priča appeared first on Scena.hr.

Međunarodni dan plesa u Šibeniku: Anatomija mačke

$
0
0

Šibenik…

Anatomija mačkeU Hrvatskome narodnom kazalištu u Šibeniku, u subotu 29. travnja 2017. godine s početkom u 20.00 sati, na programu je predstava ‘Anatomija mačke‘ autorica Petre Hrašćanec i Ksenije Zec. Riječ je o moćnome solu za čiju je izvedbu Petra Hrašćanec nominirana za Nagradu hrvatskoga glumišta, iako ju je već ranije osvojila. ‘Anatomija mačke’ u Šibenik stiže kroz suradnju HNK Šibenik s Plesnom mrežom Hrvatske, projektom koji omogućuje Anatomija mačkeizabranim predstavama suvremenog plesa i fizičkog kazališta izvođenje za publiku širom zemlje.
Predstava spaja tehniku suvremenog plesa sa studijom anatomije životinja, izmičući apsolutnoj kontroli interpretacije pa svaka izvedba ostvaruje mogućnost novoga gledanja.
Kritika izvedbu opisuje kao kompaktnu, napetu i s neočekivanim rješenjima, a karakterizira ju raskošan koreografski zapis obje autorice. A predstava je nastala u koprodukciji Zagrebačkog kazališta mladih i Umjetničke organizacije 21:21.

Anatomija mačke
Koreografi / autori: Petra Hrašćanec i Ksenija Zec
Izvođačica: Petra Hrašćanec
Teorijska analiza: Leonida Kovač
Kostimi i scena: Zdravka Ivandija
Glazba i oblikovanje zvuka: Nenad Sinkauz i Alen Sinkauz
Oblikovanje svjetla: Marino Frankola
Grafičko oblikovanje: Zrinka Horvat
Inspicijent: Željko Začek
Koprodukcija: Umjetnička organizacija 21:21 i Zagrebačko kazalište mladih
Producent: Danijel Popović

Program:
1. ‘Madness’ – izvođač: Plesni teatar Sjene
2. Čitanje međunarodne i hrvatske poruke povodom Svjetskog dana plesa
3. Predstava “Anatomija mačke”, autorice Petra Hrašćanec i Ksenije Zec
Prodaja ulaznica na blagajni kazališta od 10 do 12 sati i jedan sat prije početka predstave. On-line prodaja preko portala www.mojekarte.hr. Cijena ulaznice: 30.00 kuna.

Foto: Press

The post Međunarodni dan plesa u Šibeniku: Anatomija mačke appeared first on Scena.hr.

Posljednja ovosezonska izvedba komedije Velika zvjerka

$
0
0

Mala scena…

Medijski pokrovitelj Scena.hr

Velika ZvjerkaSutra, 29. travnja 2017. godine s početkom u 20.00 sati, ne propustite posljednju ovosezonsku izvedbu predstave ‘Velika zvjerka‘ u kazalištu Mala scena.
Hit komedija ‘Velika Zvjerka’ nas uz obilje zaraznog humora uvodi u svijet suvremenog biznisa i borbe za egzistenciju s kojom se svi možemo poistovjetiti.
Priča je to o tri biznismena različitih životnih dobi, koji dolaze na veliku poslovnu konferenciju s nadom da će dogovoriti posao Velika zvjerkaživota, uz dobru zabavu nam postavlja i važna pitanja o našem životu danas.
U predstavi Velika zvjerka igraju Marko Torjanac, Slavko Juraga i Luka Dragić, a režiju potpisuje Slavica Knežević.
Ulaznice možete kupiti on line:

http://www.ulaznice.hr/web/ctl_evt.jsp?lang=HRV&act=prostor&a=1&p=5489&t=38

Rezervacije: 01/468 3352 i 01/468 3373.
Poseban popust od 25% može se ostvariti u Funk Clubu, Tkalčićeva 52 gdje kupce ulaznica očekuje i piće dobrodošlice.

Foto: Press

The post Posljednja ovosezonska izvedba komedije Velika zvjerka appeared first on Scena.hr.

Premijerno: Putovanje i zgode Šegrta Hlapića

$
0
0

ZKL…

Medijski pokrovitelj Scena.hr

Putovanje i zgode Šegrta Hlapića- Ivana Brlić Mažuranić, osim što je bila prva žena akademik na ovim prostorima, nekoliko puta predlagana za Nobelovu nagradu i vrhunski erudit, bila je i majka sedmero djece koja je većinu života posvetila njihovu odgoju te kao i današnje, moderne žene, bila rastrgana između vlastitih ambicija i obaveza koje nosi obiteljski život. Međutim, ona je svojim literarnim opusom zapravo povezala te dvije krajnosti, majčinstvo koje podrazumijeva neprekidnu buku i spisateljstvo koje traži samoću pa su njezina djela zapravo filozofija roditeljstva koja ima zadatak usaditi djeci vjeru u neki bolji, pravedniji svijet što se ne temelji na naivnoj vjeri ili postojećim postulatima, već na osobnom djelovanju i napredovanju – piše autorica scenske prilagodbe Ana Tonković Dolenčić.
Putovanje i zgode Šegrta HlapićaZagrebačko kazalište lutaka s ponosom predstavlja slavnu priču Ivane Brlić Mažuranić o postolarskome šegrtu Hlapiću, predstavu ‘Putovanje i zgode Šegrta Hlapića‘. Roman je napisan 1913., a autorica je sama napravila i scensku adaptaciju 1930. godine, koju je Ana Tonković Dolenčić doradila i prilagodila suvremenim gledateljima i lutkarskoj pozornici. Prema Matošu, Hlapić je malo remek djelo napisano u maniri najboljih knjiga čovječanstva koje ne čitaju s nasladom samo mali i neuki, već odrasli i inteligentni.
Putovanje i zgode Šegrta HlapićaHlapićev put je gotovo anđeosko poslanje, jer taj mladi šegrt kao „general neke čudnovate vojske“ (kako ga opisuje autorica) odlazi u svijet pomoći kome treba. I razgaziti čizmice. Posve lišen cinizma i proračunatosti, Hlapić je personifikacija višeg dobra koje u konačnici uvijek pobjeđuje te velike i male podsjeća da su rad i poštenje jedina dva prava smjerokaza na životnome putu.
Predstava je namijenjena djeci predškolskog i školskog uzrasta, a jamačno će i odrasle vratiti u djetinjstvo.
U predstavi glume Jadran Grubišić kao Hlapić, Marta Bolfan Ugljen kao Gita, Andrea Baković kao Ivana Brlić Mažuranić te Mira Bosanac, Dinka Vuković, Željko Šestić, Anđelko Petric, Siniša Miletić i Borna Galinović. Skladatelj glazbe je Veseljko Barešić, autorica lutaka je Ria Trdin, scenografiju potpisuje Miljenko Sekulić a oblikovatelj svjetla je Dražen Dundović.

Foto: Press – Ines Novković

The post Premijerno: Putovanje i zgode Šegrta Hlapića appeared first on Scena.hr.

Marulićevi dani: ‘Tri zime’ i ‘Ljudi od voska’ apsolutni pobjednici

$
0
0

Split…

Goran GrgićUručivanjem festivalskih nagrada jučer je na sceni Hrvatskog narodnog kazališta Split završio Festival hrvatske drame 27. Marulićevi dani koji se održavao od 21. do 28. travnja u organizaciji Hrvatskog narodnog kazališta Split i pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture Republike Hrvatske, Grada Splita i Splitsko-dalmatinske županije. Nakon što je Pavlica Bajsić Brazzoduro, jedna od nagrađenih umjetnica, proglasila festival zatvorenim, kao zadnju predstavu van konkurencije za nagrade, ansambl Kazališta Marina Držića iz Dubrovnika izveo je dramu Duša od krumpira Rade Jarka.
Nagrade 27. Marulićevih dana dobili su:
Nagradu Marul za suvremeni dramski tekst dobila je Tena Štivičić za dramu Tri zime u režiji Ivice Buljana i izvedbi glumačkog ansambla Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu.
Tena Štivičić, Douglas HenshallObrazloženje:
U dramskom tekstu Tri zime, Tena Štivičić donosi duboko promišljenu i pažljivo strukturiranu stogodišnju kroniku jedne obitelji, čiji članovi kroz potragu za osobnim identitetima preslikavaju i nadopisuju stožerne događaje naše nedaleke prošlosti. Likovi Tene Štivičić pritom ni jedno vrijeme ne prepoznaju kao svoje, što za posljedicu ima neprestalnu i neuzvraćenu potrebu za pripadanjem. Vještim mijenjanjem očišta između tihih osobih ratova usred tektonskih društvenih poremećaja, Tri zime bez sumnje predstavljaju jedno od stožernih mjesta suvremene hrvatske dramatike.
Marula za kazališnu adaptaciju dobila je Pavlica Bajsić Brazzoduro za predstavu Eter nad Berlinom u režiji Pavlice Bajsić Brazzoduro i koprodukciji Multimedijalne kolibe (Zagreb) i kazališta Ballhaus Ost. (Berlin).
Obrazloženje:
Pavlica Bajsić Brazzoduro svoj je autorski projekt zamislila kao iskrenu, vrlo osobnu i toplu posvetu radiju i radiofoniji, adaptiravši pritom unutarnji mehanizam radijske igre u izvedbene postavke scenskog, kazališnog čina. U čudesnom putu kroz radio kao mehaničku kutiju koja istovremeno predstavlja portal za kazališnu igru, Pavlica Bajsić svjetlu scene otkrila je male trikove iz obiteljske radiofonijske radionice, a da je istovremeno ostala dirljiva i poetična u scenskom sfumatu koji i više nego točno reflektira krhkost i nehvatljivost radija kao medija.
Nagrada Marul za predstavu u cjelini dodjeljena je predstavi Ljudi od voska Mate Matišića u režiji Janusza Kice i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu
Obrazloženje:
Ljudi od voskaDuboko provokativan, uznemirujuć i kontroverzan dramski tekst Mate Matišića, koji motiv djeteta kao žrtve otvara i tematizira u tri potpuno različita registra, u izvedbenom je ključu Janusza Kice rezultirao snažnom i podjednako dojmljivom predstavom. U širokom luku od crne komedije, preko zavičajne groteske pa sve do pirandelovske psihodrame, Ljudi od voska donose pažljivo orkestriranu glumačku igru, koja kroz minimalne ali potpuno precizne scenske zahvate oblikuje repertoarnu predstavu oštrih emotivnih bridova i visokog senzibiliteta.
Nagrada Marul za režiju dodjeljuje se Januszu Kici za režiju predstave Ljudi od voska Mate Matišića, u produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu
Goran Grgić, Ljudi od voskaPronašavši u nadahnutom ansamblu zagrebačkog Hrvatskog narodnog kazališta iskrenog i vrlo raspoloženog sugovornika, Janusz Kica u potpunosti je iskoristio sve mogućnosti i pretpostavke Matišićeve drame, čime je još jednom potvrdio snažan osjećaj za orkestriranje vrhunske glumačke suigre. Režijski rukopis Janusza Kice u svim je svojim izvedbenim elementima posvećen zakonitostima pretpostavljenih stilskih i žanrovskih silnica dramskog teksta, a da je istovremeno suvereno precizan i autorski autentičan.
Nagrade Marul za glumačka ostvarenja dodjeljuju se Luci Anić za ulogu Lucije Kos u predstavi Tri zime Tene Štivičić u režiji Ivice Buljana, i Goranu Grgiću za ulogu Viktora u predstavi Ljudi od voska Mate Matišića u režiji Janusza Kice.
Luca Anić pažljivim je oblikovanjem mlade Lucije Kos, umješno iskoristila sve silnice vrlo atraktivne uloge širokog i kompleksnog luka, te pritom kreirala djevojku koja jedina iz svoje obitelji, čisti instinkt za preživljavanjem u okolnostima novog vremena pretpostavlja stoljeću obiteljskih patologija. Glumica je pritom kroz svježinu senzibiliteta nove generacije pokazala hrabro svođenje uloge na njezinu esenciju, koncentriranu čistoću u zahtjevnoj dobnoj transformaciji, ali i suptilan unutarnji smisao za humor.
Slučajni perverznjak, Goran GrgićU potpunosti prezentan i jasan u ideji a istovremeno bolno samozatajan, Goran Grgić ulogom pisca Viktora u Matišićevoj trilogiji suvereno je vladao svim manifestacijama izvedbe, te je minimalnim scenskim sredstvima zarezao u same temelje svoje uloge. Grgić je pritom snažno branio pretpostavljene pozicije lika u svim zadanim segmentima, dodavši mu kroz svoju interpretaciju i dimenziju izloženosti, koja je čitavom dramskom narativu donijela razinu potresne neminovnosti u suočavanju Viktora sa samim sobom i svojim životnim odlukama.
Nagrada Marul za umjetničko ostvarenje (scenografiju, kostimografiju, dizajn svjetla, originalnu glazbu itd) nije dodijeljena.
O nagradama Marul odlučio je peteročlani ocjenjivački sud u sastavu: nacionalna dramska prvakinja Ksenija Prohaska, redateljica Nenni Delmestre, dramski pisac Tomislav Zajec, dramaturg doc. dr. sc. Ivan Medenica i kostimografkinja Mirjana Zagorec.
Nagrada publike za najbolju predstavu pripala je drami Tri zime Tene Štivičić u izvedbi HNK u Zagrebu. Ta je predstava dobila najvišu prosječnu ocjenu 4,84.
Nagradu žirija čitatelja Slobodne Dalmacije, glavnog medijskog pokrovitelja Festivala, za najbolje glumačko ostvarenje dobila je glumica Jadranka Đokić.
Obrazloženje:
Nagradu za najbolje glumačko ostavarenje 27. Marulićevih dana žiri čitatelja Slobodne Dalmacije u sastavu: Tabita Vidović, Branko Krčum, Ivica Borć, Nataša Pivačić Kusić i Katja Grcić dodjeljuje glumici Jadranki Đokić za ulogu Alise Kos u predstavi „Tri zime”, autorice Tene Štivičić, u režiji Ivice Buljana.
Odluka se temelji na cjelovitosti ostvarene uloge kroz koju nam Đokić nudi multidimenzionalnu perspektivu aktualnosti na sceni. Svojim umijećem i talentom dosljedno nas vodi ka finalnoj katarzi drame. Smatramo da je uspješno realizirala iznimnu ulogu koja predstavlja okosnicu dramske radnje, te autentično i uvjerljivo oživjela pronicljivi glas Alise Kos kroz čiji se lik reflektira sva kompleksnost i težina ovog dramskog djela.

Foto: Scena.hr

The post Marulićevi dani: ‘Tri zime’ i ‘Ljudi od voska’ apsolutni pobjednici appeared first on Scena.hr.

Viewing all 1535 articles
Browse latest View live