Quantcast
Channel: Kazalište – Scena
Viewing all 1535 articles
Browse latest View live

Premijera: Romanca o tri ljubavi u režiji Borisa Svrtana

$
0
0

Gavella…

Romanca o tri ljubaviU četvrtak, 16. veljače 2017. godine u kazalištu ‘Gavella‘ premijerno će biti izvedena predstava ‘Romanca o tri ljubaviAntuna Šoljana, u režiji Borisa Svrtana.
Jedna od najpoetičnijih hrvatskih drama, ‘Romanca o tri ljubavi’ Antuna Šoljana, podnaslovom je žanrovski određena kao ‘sentimentalna farsa’, što odmah otkriva i njene jasne komične namjere i potencijale. Kroz jednostavan fabularni sklop okupljen oko četiri lika – Gospe, Službenice, Viteza i Kapelana – Šoljan u svojoj prepoznatljivoj poetici modernističkog iskustva ispisuje nadahnutu igru u stihovima, s neskrivenom intertekstualnošću koja žonglira rečenicama i mislima Shakespeareovim (Gospa: ‘Pasti il ne pasti, to je pitanje!’), Cervantesovim, Baudelaireovim…
- Na više mjesta u tekstu upotrebljavam stihove Romanca o tri ljubavidrugih pjesnika, ali im, po drevnom običaju začinjavaca, ne navodim izvora – zapisuje autor u uvodnoj didaskaliji, šarmantno i neobavezno ostavljajući čitateljima i gledateljima da dešifriraju, prepoznaju i otkrivaju, slobodni da urone u tekst sa i bez upućenosti u njegove prethodnike, uzore i nadahnuća. Virtuoznost jezika kojim se poigrava književnom baštinom i otkriva izvrsno poznavanje ne samo srednjovjekovne trubadurske književnosti, zavodljiva je i glumcu i gledatelju, no “Romanca o tri ljubavi” nipošto se ne zaustavlja tek na formi, postavljajući pitanja o “ljubavi, njezinoj stvaralačkoj i razornoj snazi, o njezinoj duhovnoj biti i tjelesnoj prirodi, o ljubavnom ushitu i boli, o sreći i ludilu.” Citatnošću se strastveno osvrćući na pisce koji su mu dragi, događajnošću odlazeći u daleku prošlost, a prostornošću i odabirom lica u opće i simbolično, Šoljan kao da ispisuje “književnost o književnosti”, lišenu društvenog angažmana, očišćenu od političnosti, svjesno odmaknutu od života kakav živimo, ali bilo bi pogrešno to mu prigovoriti. Put, putovanje, plovidba posijani su cjelokupnim Šoljanovim djelom, po čemu ni “Romanca o tri ljubavi” nije izuzetak, pa će Vitez koji je na početku doputovao u zamak “ne znajući što mu je cilj putovanja, do putovanje samo”, i na kraju pohrliti u tamu uz riječi: ‘Evo me, ptico, zvijezdo, cesto!’.
U predstavi igraju Martina Čvek, Igor Kovač, Tena Nemet Brankov i Nikola Baće. Kostime je osmislila Marita Ćopo, a scenografiju, tekstove songova i režiju potpisuje Boris Svrtan.

Foto: Press

The post Premijera: Romanca o tri ljubavi u režiji Borisa Svrtana appeared first on Scena.hr.


Premijera: Byron autora Darka Domitrovića i Mire Gavrana

$
0
0

Komedija…

Byron

ByronNa programu kazališta Komedija u petak, 24. veljače 2017. godine s početkom u 19.30 sati je mjuzikl Byron autora Darka Domitrovića i Mire Gavrana. Mjuzikl Byron, nastao u izvrsnoj kombinaciji pera i nota vrsnih Mire Gavrana Darka Domitrovića, donosi burnu ljubavnu priču Lorda Byrona za njegova boravka u Veneciji 1820-ih godina. U poznatog engleskog romantika i pjesnika Lorda Georga Gordona Byrona zaljubljene su dvije sestre, Maria i Brigitte, Austrijanke čiji je otac kao vrhovni vojni zapovjednik poslan u Veneciju koja je nakon napoleonskih ratova pripala austrijskoj kruni. Ne​ ​prihvaćajući nametnute austrijske gospodare, Venecijanci protestiraju i potiču društvena previranja i pobune. Pobunama se priključuje i sam Byron, koji u ta burna politička vremena doživljava uzvišenu ljubav punu dramatičnih, ali i komičnih situacija. Tako se paralelno s političkom napetošću koja raste u Veneciji raspl​e​će i ByronByronova ljubavna, ali i životna priča, koja ga, između ostaloga, dovodi i do tajanstvenog armenskog samostana. Rastrgan između različitih aspekata svoje ličnosti, u toj raskoši i borbi između dobra i zla u sebi, u Byronu možemo prepoznati svu složenost vlastitih životnih izbora, tajnih želja i varljivih životnih situacija. Iako se možda ne možemo poistovjetiti s mnogim njegovim izborima, teško ga je ne zavoljeti u isto vrijeme dok u nama pobuđuje različite emocije na životne izbore i reakcije koje je teško opravdati. ​K​od Byrona zadivljuje i njegov politički i društveni angažman koji ga otkriva kao vrlo inteligentnu, životnu i strastvenu osobu, što je u današnjem vremenu vrlo poticajno i intrigantno. U ovoj epizodi iz Byronova života, osim emotivne priče jednog od najčitanijih britanskih pjesnika, pratimo priče i drugih junaka ovog mjuzikla, zapletenih u razne neočekivane ljubavne i životne obrate. Kako se radnja mjuzikla događa u vrijeme Byronkarnevala, uz prave karnevalske maske, padaju i mnoge svakodnevne maske Byronovih znanaca i prijatelja. Univerzalna ljubavno-životna priča koja se odvija u Veneciji 19. stoljeća, s junacima koji dolaze iz različitih krajeva i nacionalnih naboja, nagovješ​ćujući današnju multikulturalnost, doživljava svoj vrhunac obogaćena snažnom i plemenitom glazbom, majstorskom režijom i raskošnom orkestracijom, koje će vas očarati na najbolji mogući kazališni način.
Uloge: Đani Stipaničev / Dražen Bratulić, Sandra Bagarić / Vlatka Burić Dujmović, Renata Sabljak / Danijela Pintarić, Nina Kaić Madić / Biba Novak / Mateja Majerle, Dražen Čuček / Ronald Žlabur, Adalbert Turner / Ervin Baučić, Mila Elegović / Jasna Bilušić, Aleta Arbanas, Nedim Prohić, Ivan Magud, Adnan Prohić i drugi. Sudjeluju orkestar, zbor i balet Kazališta Komedija.
Dirigent: Dinko Appelt
Redateljica: Ivana Čoh

Foto: Press

The post Premijera: Byron autora Darka Domitrovića i Mire Gavrana appeared first on Scena.hr.

Romanca o tri ljubavi: Ovacije i ruže za mlade i talentirane glumce

$
0
0

Premijera…

Gavella daje priliku mladim glumcima i to je velika stvar za nas, kazala je talentirana glumica Martina Čvek koja u predstavi igra glavnu ulogu

Romanca o tri ljubavi

Romanca o tri ljubaviJučer je u kazalištu ‘Gavella‘ bila premijera predstave ‘Romanca o tri ljubavi‘ Antuna Šoljana, u režiji Borisa Svrtana. Publika je ovacijama nagradila mlade glumce Martinu Čvek, Igora Kovača, Tenu Nemet Brankov i Nikolu Baće, koji su sjajno iznijeli Šoljanovu nadahnutu igru u stihovima, koja žonglira Shakespeareovim, Cervantesovim i Baudelaireovim rečenicama i mislima. Posebnu pažnju publike privukla je mlada glumica Martina Čvek koja igra glavnu ulogu. Martina kaže da je svoju ulogu Gospe doživjela borbeno. Povjerenje joj je dao ravnatelj ‘Gavelle’ i redatelj predstave Boris Svrtan te ističe da je zahvalna na tome.
Martina Čvek, Romanca o tri ljubavi- Gavella daje priliku mladim glumcima i to je velika stvar za nas – kazala je Martina. Mlada glumica većinu predstave nosi metalni pojas nevinosti.
- Pojas nevinosti je bilo poprilično teško nositi. Tijekom proba pojavile su se i neke rane. Nije bio lagan zadatak nositi metalni pojas nevinosti i igrati u cipelama na visoku potpeticu – otkrila je lijepa glumica za portal Scena.hr. Na premijeru su došli Vladimir Šeks, Danijela Trbović, Nenad i Darko Stazić, Dražen Ferenčina, Davor Meštrović, Mani Gotovac, Vinko Brešan, Sanja Pilić, Vladimira Spindler…

Foto: Scena.hr
Fotogalerija: 

The post Romanca o tri ljubavi: Ovacije i ruže za mlade i talentirane glumce appeared first on Scena.hr.

Video: Kako Život na velikoj sceni

$
0
0

Gostovanje…

Medijski pokrovitelj Scena.hr

Kako Život

Kako ŽivotU utorak, 21. veljače 2017. godine, s početkom u 20.00 sati, na velikoj sceni INK Gradskog kazališta Pula na programu je gostovanje predstave Kako Život iz produkcije kazališta Moruzgva.
‘Kako život’ odvija se u staračkom domu. Tamo se i voli i vodi ljubav, i svađa se i miri, čak i tulumari. I tamo se živi. Delikatni detalji takvog života u ovoj sjajnoj drami Nine Mitrović, izazivat će vam katarzični koktel smijeha i suza. Smijat ćete se od tuge i plakati od smijeha. Sjetit ćete se svojih roditelja i svoje djece, i sebe, i svoje uloge u priredbi života.
Prvaci hrvatskog glumišta, Biserka Ipša, Siniša Popović, Vinko Kraljević te Ana Begić, u alternaciji s Ecijom Ojdanić, u režiji Ivana Lea Leme i produkciji Kazališta Moruzgva, dat će vam odgovor na pitanje kako život. A taj odgovor nije dijagnoza, već lijek s jasnim uputama o mjerama opreza i kontraindikacijama.
Btw, kako život?

Tekst: Nina Mitrović
Režija: Ivan Leo Lemo
Glume: Biserka Ipša, Siniša Popović, Vinko Kraljević, Ana Begić/Ecija Ojdanić
Dramaturgija: Nina Mitrović
Scenografija: Vesna Režić
Kostimografija: Mirjana Zagorec
Asistent redatelja: Robert Orhel
Oblikovanje tona i glazba: Willem Miličević oblikovanje
Svjetla: Elvis Butković

Foto: Press
Video:

The post Video: Kako Život na velikoj sceni appeared first on Scena.hr.

Slavko Sobin: Imam tremu jer sam u Zagrebu igrao samo dječje predstave

$
0
0

Veliko uzbuđenje…

Bračni (s)provod igra 11. ožujka u zagrebačkoj Vidri. Predstava je za sve koji su bili u braku, koji će biti u braku, koji se žele vjenčati, ili ne žele, koji su razmišljali trebaju li se vjenčati

Lana Blaće, Slavko Sobin- Imam tremu i nadam se da je to tek početak druženja sa zagrebačkom kazališnom publikom. Obišao sam pola Hrvatske, ali u Zagrebu sam zapravo igrao samo dječje predstave – otkrio je glumac Slavko Sobin za portal Scena.hr. Predstava Bračni (s)provod zagrebačkog Aplauz Teatra 11. ožujka igra u zagrebačkoj Vidri. Režiju potpisuje Ivan Đuričić, a igraju Lana Blaće i Slavko Sobin. Predstava je gostovala u Splitu, Hvaru i Umagu, a reakcije publike su uvijek bile odlične. Sad je predstava stigla i u Zagreb. Slavko i Lana ne kriju uzbuđenje.
- Publika svih uzrasta reagira i sudjeluje u predstavi jer se svatko u nekom trenutku prepozna. U Umagu je bilo urnebesno, publika je aplauzom zaustavljala predstavu. Zanimljivo je pratiti kako publika diše s likovima – ispričala je Lana za portal Scena.hr.

Lana Blaće, Slavko Sobin
O predstavi…
Bračni (s)provod idealna je predstava za sve koji su ikad bili u braku, koji će biti u braku, koji se žele vjenčati, ili ne žele, koji su razmišljali trebaju li se vjenčati, kojima su govorili da se trebaju vjenčati, koji znaju nekoga tko je u braku, ili nekoga tko se želi vjenčati, ili je bio u braku, ili bi se Lana Blaće, Slavko Sobintrebao vjenčati, ili znaju nekoga tko se ne bi trebao vjenčati, za svakoga tko ima roditelje koji su u braku, roditelje koji su bili u braku, roditelje koji ne bi trebali biti u braku i za sve ostale. Sean i Amy su tipičan mladi par koji živi zajedno. Rade, vole se i imaju zajedničke ciljeve u životu. Manje-više. Nakon gotovo tri godine veze Amy se želi udati, ali Sean ne vjeruje u instituciju braka. Igra počinje! Odlučili su razriješiti pitanje braka jednom zauvijek. Oboje vade svoje najjače adute i skidaju rukavice. Sean će je pokušati odgovoriti. Amy će ga pokušati nagovoriti. Hoće li prekinuti? Hoće li nastaviti kao do sada? Ili će prošetati do oltara?

Foto: Lana Blaće i Slavko Sobin priv. album

The post Slavko Sobin: Imam tremu jer sam u Zagrebu igrao samo dječje predstave appeared first on Scena.hr.

Tri treća tromjesečja na velikoj sceni

$
0
0

GK Joza Ivakić…

Medijski pokrovitelj Scena.hr

Tri treća tromjesječja

Tri treća tromjesječja16. Sezona vinkovačkog kazališta donosi komediju Nine Horvat Tri treća tromjesečja u režiji Frane Marije Vranković, koja će se održati u petak 24. veljače 2017.godine s početkom u 20.00 sati u Gradskom kazalištu ‘Joza Ivakić’ Vinkovci. Tri trudnice igraju Mia Krajcar, Martina Stjepanović i Nikolina Ljuboja.
‘Tri treća tromjesečja’ komedija je koja govori o povjerenju u muško-ženskim odnosima. U bolničkoj sobi upoznajemo tri žene različitih godina, stila i stasa, u devetom mjesecu trudnoće. Četrdesetpetogodišnja Ivana je u stabilnom braku više od petnaest godina, te zbog pretjerane težine jede sve osim čokolade. Tridesetpetogodišnja Ivona živi od svoga rada, ali je vidno uznemirena i lako se uzruja, jer se nadala da će se njezin izabranik razvesti istoga trena kada dozna da je ona trudna. Međutim, to nije napravio. Najmlađa, hostesa Iva planira postati uspješna manekenka, a dok ne dobije pravu poslovnu priliku uzdržava ju njezin malo stariji dečko. Iako na prvi pogled izgleda da ih ništa ne povezuje, otkrit će da ih muče isti problemi.

Tri treća tromjesječja
Ovim projektom GK ‘Joza Ivakić’ nastavlja tendenciju postavljanja tekstova suvremenih domaćih dramskih pisaca te ulazi u godinu obilježavanja 100 godina kazališta te 85 godina od rođenja dramskog pisca Joze Ivakića, po kojemu kazalište nosi ime.

Foto: Press

The post Tri treća tromjesečja na velikoj sceni appeared first on Scena.hr.

Premijerno: Lukava mala lisica

$
0
0

HNK…

Nova suradnja studenata i HNK u Zagrebu

Lukava mala lisicaNova operna premijera u Hrvatskom narodnom kazalištu u Zagrebu na programu je u petak, 3. ožujka 2017. godine. Opera ‘Lukava mala lisica‘ Leoša Janáčeka ovogodišnji je zajednički projekt Muzičke akademije, Akademije dramske umjetnosti, Akademije likovnih umjetnosti, Tekstilno-tehnološkog fakulteta, Arhitektonskog fakulteta, Studija dizajna, Fakulteta političkih znanosti i zagrebačkoga HNK-a.
Opera u tri čina, koju je Janáček skladao inspiriran stripom Stanislava Loleka, dopunivši ga pričom Rudolfa Těsnohlídeka iz dnevnog lista Lidové noviny, praizvedena je u Brnu 1924., a Hrvatsku premijeru imala je 1939. godine. Najnovija je to suradnja Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu i sedam sastavnica zagrebačkoga Sveučilišta, u sklopu koje već osmu godinu zaredom više od 300 zagrebačkih studenata na pozornici središnjeg nacionalnog teatra predstavlja svoje umjetničko stvaralaštvo.
Prethodnih godina, ta je suradnja rezultirala uspješnim izvedbama glazbeno-scenskih djela, ‘Čarobne frule’ Wolfganga Amadeusa Mozarta, ‘Carmen’ Georgesa Bizeta,
‘Ivana Groznoga’ Sergeja Prokofjeva, ‘Slavuja’ Igora Stravinskoga, ‘Orfeja i Euridike’ Christopha Willibalda Glucka, praizvedbom fantastične opere ‘Madame Buffault’ Borisa Papandopula te ‘Agrippina’ Georga Friedricha Händela.
Lukava mala lisicaMathias Behrends, operni redatelj i voditelj opernog studija na Bern University of Arts, potpisuje režiju najnovije produkcije, a premijerom ‘Lukave male lisice’ dirigirat će maestro Mladen Tarbuk. Scenografi jesu studenti Arhitektonskog fakulteta, ADU i ALU pod mentorskim vodstvom Tanje Lacko, Darka Bakliže i Gordane Bakić-Vlahov, kostimografi studenti TTF-a pod mentorstvom Barbare Bourek i Sandre Škaro, a oblikovatelji svjetla Ivan Štrok, Ivan Lušičić i Dina Marijanović (ADU) pod mentorskim vodstvom Denija Šesnića. Osim sastavnica Sveučilišta u Zagrebu u operi sudjeluje i Djevojački zbor Zvjezdice.
Zbog satirična sadržaja punog humora i erotičnih elemenata, kao i moravskoga dijalekta kojim je pisana, priča o ‘Lukavoj maloj lisici’ postala je iznimno popularna. Od nje je Jánaček stvorio tročinsku operu, uprizorivši životni ciklus ljudskoga i životinjskog svijeta. Svijet ljudi i svijet životinja u djelu postoje paralelno i međusobno se prožimaju, istodobno zadržavajući svaki svoju posebnost. No, između ta dva svijeta postoji jaz, koji se očituje i kroz radnju i kroz međusobno
razumijevanju likova. Iako i ljudi i životinje ove opere, govore istim češkim dijalektom, međusobno se ipak ne razumiju.
Na repertoaru zagrebačkog HNK Janáčekova opera igrat će 3., 7. i 9. ožujka s početkom u 19.30 sati.

Foto: Press

The post Premijerno: Lukava mala lisica appeared first on Scena.hr.

Matija Prskalo predstavom slavi 25 godina karijere

$
0
0

Samo jedna žena…

NAORUŽANA PUŠKOM I PEGLOM: Lijepu glumicu raduje što će monodramu izvesti pred zagrebačkom publikom. Matija kaže da će publici na duhoviti način prikazati životni kaos jedne sasvim obične žene

Matija Prskalo

Matija PrskaloMatija Prskalo monodramom ‘Samo jedna žena obilježava 25 godina umjetničkog djelovanja. Zagrebačka premijera će biti 3. ožujka u Histrionskom domu. Praizvedba predstave bila je prošle jeseni, a dosad je imala deset izvedbi. Matija kaže da je njezin lik, Maria, samo jedna obična žena koja na vrlo naivan način govori o sebi te na duhovit način uvodi publiku u njezin životni kaos.
- Tekst je ženska priča i to ne znači da muškarcima ne bi bio još zanimljiviji. Iako je Matija Prskalopredstava monodrama – tragikomedija, ona svejedno obiluje mnoštvom likova, pa tako upoznajemo muža zlostavljača, mladog ljubavnika, susjeda voajera i još drugih lica koji Mariji zagorčavaju život – ispričala je lijepa glumica za portal Scena.hr. Dodaje da monodramu završava s puškom u ruci.
- Ja bih skoro ovaj tekst nazvala, komad s pjevanjem i pucanjem kojim obilježavam 25 godina umjetničkog djelovanja. A predstavu posvećujem svim ženama koje se u njoj prepoznaju – naglasila je Matija za portal Scena.hr. Monodramu potpisuju Dario Fo i Franca Rame. Redatelj je Đuro Roić, koji je i preveo tekst.

Foto: Željko Koprolčec, Press arhiva

The post Matija Prskalo predstavom slavi 25 godina karijere appeared first on Scena.hr.


ZKL: Pokladni utorak – Cvrčak i mravi

$
0
0

Zagreb…

Medijski pokrovitelj Scena.hr

Cvrčak i mravi- Zagrebačko kazalište lutaka poziva male gledatelje da karnevalske dane zaokruže dolaskom u kazalište. Na pokladni utorak, 28. veljače 2017. godine s početkom u 18.00 sati bit će izvedena predstava Cvrčak i mravi, a već u 17.00 sati započet će karnevalska likovna radionica. Gledatelji koju dođu kostimirani, ulaznicu će platiti samo 20.00 kuna, što vrijedi isključivo za ulaznice kupljene na blagajni kazališta. Dođite u kostimu i u kazalištu obilježite najšašaviji utorak u godini – pozivaju iz Zagrebačkog kazalište lutaka.
O predstavi:
Cvrčak i mraviOd Ezopa do Jeana de la Fontainea, basna o raspjevanom cvrčku i marljivome mravu tumačila se na različite načine. Je li Cvrčak običan neradnik koji je zaslužio da zimi skapa od gladi ili je možda Mrav trebao pokazati više milosrđa? U intrigantnoj adaptaciji Mate Matišića Cvrčak je roker i hedonist, koji glazbom obogaćuje mravima život i pomaže im u nevolji. Međutim, kada dođe zima, mravi će se pokazati okrutnima i sebičnima, opsjednutima zgrtanjem imovine, koju nisu spremni podijeliti čak ni s onim koji im je na ljeto pomagao. Cvrčak će se biti prisiljen zapitati je li bolje živjeti kratko i raspjevano ili dugo i mukotrpno te postoji li možda treći put.

Foto: Press

The post ZKL: Pokladni utorak – Cvrčak i mravi appeared first on Scena.hr.

Tri treća tromjesečja do suza nasmijala publiku

$
0
0

Joza Ivakić…

Prva predstava ženskog autorskog tima u sto godina kazališnog života u Vinkovcima

Medijski pokrovitelj Scena.hr

Tri treća tromjesečjaObilježavanje 100 godina organiziranog kazališnog života u Vinkovcima počelo je premijerom predstave ‘Tri treća tromjesečja‘ u režiji Frane Marije Vranković po tekstu Nine Horvat. Gradsko kazalište ‘Joza Ivakić‘ Vinkovci ove godine obilježava i 85 godina od smrti dramskog pisca Joze Ivakića, pa je praizvedba domaće komedije s mladom autorskom ekipom upravo poticaj za razvoj domaće dramske riječi. Zanimljivo je da je ova predstava i prva ženska produkcija u Vinkovcima, a autorskoj ekipi: spisateljici Nini Horvat, redateljici Frani Mariji Vranković te kostimografkinji Anamariji Filipović-Srhoj ovo je treća zajednička predstava, a tandemu Horvat-Vranković sedma. Njihove su tri trudnice u devetom mjesecu trudnoće, koje tumače odlične Mia Krajcar, Martina Stjepanović i Nikolina Ljuboja, do suza nasmijale vinkovčane koji su ih ispratili gromoglasnim Tri treća tromjesečjaaplauzom. Publika je disala zajedno s Ivanom, Ivom i Ivonom te pratili malo više od sat vremena njihovog života u bolnici netom prije poroda, u kojem su čak našle vremena i za krevetnu bollyjogu. Ivana (Mia Krajcar), je zbog velikog trudničkog trbuha slabo pokretna, ali iznimno znatiželjna. Buduća manekenka Iva (Martina Stjepanović) sve trenutke nadobudno samoslika, a Ivona (Nikolina Ljuboja) bi bila najsretnija da joj se ljubavnik razveo i njom se oženio. Ove tri vrlo životopisne žene na početku ne mogu pronaći zajednički jezik, ali tijekom predstave se povežu na najneočekivaniji način. Iako su na sceni tri glumice, radi se o tri trudnice i u autorskoj su ekipi tri žene, nije riječ samo o ženskoj predstavi, jer je način na koji se tematiziraju muško-ženski odnosi jednako nasmijava i gledatelje i gledateljice. Nakon reprize, danas 25. veljače, ‘Tri treća tromjesečja’ imat će reprizu 17. ožujka u Vinkovcima, a za sad su zakazana gostovanja u Srijemskoj Mitrovici 16. ožujka te 30. ožujka u Vukovaru. Sudeći po reakcijama publike na generalnoj probi i premijeri mogu se očekivati još brojne izvedbe predstave.

Foto: Press

The post Tri treća tromjesečja do suza nasmijala publiku appeared first on Scena.hr.

Ana Marija Vrdoljak: Dječja publika je očaravajuća i iskrena

$
0
0

Za Scena.hr…

DOBRA VILA KAZALIŠTA: Lijepa glumica otkriva kako izgleda iza scene dječjeg kazališta, prisjetila se i početaka karijere te otkriva koje uloge su je obilježile

Ana Marija Vrdoljak

Glumica Ana Marija Vrdoljak kaže da stati ispred dječje publike znači prigrliti ih i okupirati njihovu pažnju bez rezerve.
Ana Marija Vrdoljak- Bez ‘fige u džepu’, otvoreno i iskreno. To je jedini način kako  možete osvojiti dječju publiku. Isto doduše vrijedi i za odraslu publiku – naglasila je glumica zagrebačkog kazališta ‘Žar ptica’. Ana-Marija nam je otkrila izazove glumaca na daskama dječjeg kazališta.
- Jasnoća, iskrenost, brzina, spretnost. To su riječi kojima bih opisala glumu ili igranje za dječju publiku. Mi glumci bismo našim glumačkim jezikom rekli da tu nema ‘psihologije’, odnosno da nema skrivenog značenja, a što ne znači da lica koje igramo nisu slojevita. Kao što su djeca jasna i iskrena u izražavanju svojih emocija i želja, tako i mi moramo biti jasni, iskreni i direktni u plasiranju naših glumačkih kreacija kako bi nas djeca razumjela. Dječja pažnja mora biti okupirana sadržajem, koji im je na pozornici ponuđen i nerijetko se kaže da su djeca najiskrenija publika jer ako nisu uistinu okupirana predstavom koju gledaju, ništa ih neće spriječiti da to jasno pokažu žamorom, meškoljenjem na sjedalu, rastegnut će i svoje ručice u zrak i otvoreno zijevnuti ako im je dosadno. Djeca neće kao odrasla publika pristojno u tišini odsjediti i pričekati kraj predstave. Ponekad glasno komentiraju i dobacuju glumcima ili čak viču ako ih je neka situacija u predstavi isprovocirala i nagnala da nas upozore da prizor, koji gledaju, nije fer prema nekom od likova ili se netko skriva, a oni ga vide. Kad su glasni i burno reagiraju, ne pomaže nadglasavanje, bolje je malo zastati i nastaviti igrati ili čak govoriti tekst tiše jer će djeca u želji da čuju glumca što govori jednostavno utihnuti. Ovo govorim iz dugogodišnjeg iskustva – ispričala je Ana-Marija za portal Scena.hr.

Usavršavanje u Londonu i karijera
No njezina publika nisu uvijek bila djeca. Početak karijere Ane-Marije počelo je u kazalištu za odrasle. Debitirala  je u vrijeme studija glume u Satiričkom kazalištu Kerempuh u ‘Miss nebodera za miss svijeta’, zatim je igrala u GDK Gavella u ‘Zimskoj priči’ i ITD-u, kad je još bio na vrhuncu u predstavi ‘Top Girls‘ s pokojnom Enom Begović i fantastičnom Editom Majić.

Ana Marija Vrdoljak

- Gotovo sam uživala u tremi i adrenalinu pred izlazak na scenu i trenutku kad je trebalo izgovoriti prvu rečenicu, nakon koje sve krene uvježbanim tokom. Svladavala sam strah od publike, koja sjedi u mraku, a ja je s pozornice osvijetljena reflektorima ne vidim i uživam u osjećaju slobode glumačke igre – prisjetila se Ana-Marija. Ističe da je užitak igranja ključan u ovom poslu.
- Ogoliti se i biti svoj u licu koje igraš – kazala je. Nakon što je diplomirala na ADU u Zagrebu 1999. godine, provela je dvije godine u Londonu na glumačkom usavršavanju u Actors Centre na Covent Gardenu, koji je osnovao Laurence Olivier.
Ana Marija Vrdoljak- To je bilo zaista odlično glumačko i životno iskustvo. Gledala sam predstave na West Endu sa svjetski poznatim glumcima i bila u centru kulturnih i umjetničkih događanja – otkrila je glumica. Kad se vratila iz Londona, igrala ju u HNK u Zagrebu u ‘Nevjesti od vjetra’, ‘u ‘Gorkim suzama Petre von Kampf’ Teatra Talassa i zadnjoj produkciji Teatra u gostima Relje Bašića u predstavi ‘Dame u nevolji’.
- Imala sam u poslu zaista sreću igrati s nekima  od doajena i legendi hrvatskog glumišta od Vanje Dracha, Božidara Bobana, Ljubomira Kapora, Krune Šarića, Zvonimira Zoričića, Mladena Crnobrnje, Otokarom Levajem, Đimi Jurčecom i sjajnim Goranom Grgićem i Ozrenom Grabarićem. Kao i s divnim i velikim glumicama Almom Pricom, Lelom Margitić, Sandom Langerholz, neprežaljenom Enom i Editom Majić, Mladenom Gavran, Elizabetom Kukić, Jelenom Miholjević. Teško ih je sve nabrojati. Iznimno ih cijenim. Od njih sam učila dok smo radili i prolazili proces proba, a kasnije zajedno igrali predstave – priča glumica.

Uloge dobre vile, zle boginje, bake, majke…
Prva predstava, koju je 2002. godine igrala u kazalištu Žar ptica, bila je ‘Čudesni svijet brojeva’.
- Napravili smo i englesku verziju predstave i proputovali svijet od Londona, Pariza, New Yorka, Kaira, čak do Mongolije. Lijepo je bilo iskusiti da je dječja publika svagdje na svijetu ista. Očaravajuća, poticajna i iskrena. S puno radosnog iščekivanja vas dočekuje u neizmjernoj želji da vas čuje, vidi i s vama sudjeluje u putovanju kroz kazališnu igru – naglasila je. Ana-Marija kaže da danas osjeća veliku sigurnost na pozornici. Davno je prevladala strah. No trema, ona poticajna, još uvijek postoji.
- To mogu zahvaliti velikom broju predstava na kojima sam radila u ovih petnaest godina koliko sam u ‘Žar ptici’, od toga 11 kao dio ansambla – kazala je glumica. Kazalište ‘Žar ptica’ godišnje ima do 250 izvedbi, od kojih je Ana-Marija u prosjeku igra u njih najmanje 150.
- To je mnogo i najbolji je trening za glumca. Gotovo se rijetko dogodi da u nekoj od predstava igram jedno lice, znalo ih je biti i do pet različitih. Veliki je izazov u jednoj predstavi igrati potpuno različitih karaktere jer su potrebne znatne glumačke transformacije, koje jako volim – rekla je Ana-Marija. U predstavi Ezop Cabaret u sat vremena presvlačila se 11 puta. Glumica je izdvojila još neke drage uloge.
Ana Marija Vrdoljak- Transformacija u različite uloge zahtjeva glumačku imaginaciju i stalno istraživanje sebe i svojih glumačkih mogućnosti. U Ezop Cabaretu igrala sam Mrava, Liju i Jare, a veliki glumački odmak od sebe bila je uloga hip-hop muhe Zize iz ‘Pčelice Maje’. Nadalje tu su Oblak, Pas i Maslačak iz predstave ‘Reumatični kišobran’ koju su djeca obožavala. Kad nabrajam sva ova lica koja sam igrala ona zvuče pomalo bizarno, no izazov je životinji, biljci ili neživom biću dati karakter i oživjeti ga na sceni. U ‘Waitapu’ se pojavljujem kao seljanka iz ribarskog mjesta, ali igram i moćnu i zlu boginju Akahau u raskošnom kostimu lica obojenog u zelenu boju – otkriva Ana-Marija. Dodaje da su joj likovi negativaca posebno zanimljive, ali obilježile su je uglavnom brojne uloge vila i kraljica. A zbog čestih uloge baka, već su se počeli u kazalištu šaliti. Igrala je slavonsku baku, gradsku baku, baku iz slikovnice, zastrašujuću baku, otmjenu baku Klare u ‘Heidi’, staricu u  Pinokiju, koja je zapravo prerušena vila…. Za jednu od uloga baka iz predstave ‘Tatica je uvijek u pravu’ H.C. Andersena bila je nominirana za Nagradu hrvatskog glumišta. Posebno su joj, kaže, drage uloge majki iz dječjih romana Sanje Pilić.
Ana Marija Vrdoljak- Stvarna su to lica, a slična me uloga očekuje u novoj predstavi po romanu Mire Gavrana koju ću započeti raditi u ožujku. Moja zadnja premijerna predstava je ‘Durica’ gdje igram učiteljicu Ružicu koja neizmjerno voli svoj posao. Plešem i pjevam uživo songove što je čest slučaj u dječjim predstavama. Uglavnom ujutro i prijepodne igramo dvije predstave, jednu za drugom s pola sata pauze između svake, što zna biti teško, ali je odlično za fizičku kondiciju i održavanje dobre forme. Moram priznati da se privatno ne bavim dodatnom fizičkom aktivnosti, a i u vrijeme poklada nemam se potrebu prerušavati i maskirati. Biti netko drugi dio je moje svakodnevice – rekla je simpatična, vedra i lijepa glumica za portal Scena.hr.

Foto: Saša Novković

The post Ana Marija Vrdoljak: Dječja publika je očaravajuća i iskrena appeared first on Scena.hr.

Ćiro: Čast mi je što Tarik radi monodramu o meni

$
0
0

Samo na Sceni…

Legendarni trener svih trenera ne krije oduševljenje što je njegov dugogodišnji prijatelj napravio predstavu o njegovu životu. Kaže da će ga Tarik vjerodostojno utjeloviti

Miroslav Ćiro Blažević- Jako sam sretan da je to Tarik jer on to tako vjerodostojno čini da sam ja oduševljen. Svi oni koji su gledali, kažu, da imam razloga biti sretan. I čast mi je – rekao je uz široki osmijeh Miroslav Ćiro Blažević za portal Scena.hr. Tarik Filipović napravio je monodramu o životu legendarnog trenera svih trenera. Glumac i Ćiro dugi niz godina su dobri prijatelji. Tarik je, kako pišu mediji, želio otkriti javnosti svoj doživljaj odličnog Tarik Filipović, Miroslav Ćiro Blaževićnogometnog trenera i sjajne osobe kakav je Ćiro. Glumac u monodrami otkriva što je Ćiro predstavljao za njega kroz odrastanje. Monodrama ‘Ćiro’ je autorski projekt Tarika, a producent je Tomislav Kašljević. Premijera monodrame će biti 3. ožujka u rodnom gradu Ćire Blaževića u Travniku, a zatim će biti izvedena u Zenici, 4. ožujka, u rodnom gradu Tarika. A monodrama dolazi u zagrebačko satiričko kazalište ‘Kerempuh’ 10. ožujka.  Tarik i Ćiro jučer su gostovali u HRT-ovoj emisiji #volimnedjelju.

Karijera

- Miroslav Blažević rođen je 9. veljače 1935. godine. Nadimak Ćiro dobio je 1940. godine za vrijeme novogodišnje proslave u Hrvatskom domu, po lutku nekog trbuhozborca. Imao je teško djetinjstvo. Ćiro je 1950. godine debitirao u momčadi Bratstva iz Travnika. Kako je prema propisima Nogometnog saveza morao biti punoljetan, u klubu su krivotvorili rodni list i igračku legitimaciju. Već u premijernom nastupu protiv Plamena (3-1), postigao je dva gola. Igrao je na poziciji centarfora. Ćiro se natjecao i na juniorskom prvenstvu u skijaškom trčanju 24. siječnja 1952. Miroslav Ćiro Blaževićgodine te pobijedio. Na poziv direktora Otta Hoffmana, Ćiro Blažević s Dinamom se, 1954. godine, zaputio na 47-dnevnu turneju Mediteranom. Od dnevnica (tri dolara po danu) kupio je prve cipele i prvi sako. 1959. godine kao igrač Sarajeva, na treningu B reprezentacije Jugoslavije, doživio je tešku ozljedu križnih ligamenata. Stradalo koljeno nikada nije povratilo prvotnu funkciju. Životni put mu je odredila odluka da 1960. godine postane igračem Rijeke. 1961.  godine Ćiro se ženi za Zdenku. Na poziv bivšeg suigrača (iz Dinamovih dana) Leva Mantule, 1963. godine, Blažević odlazi u Švicarsku i nakon probne utakmice potpisuje ugovor sa Sionom; usput radi kao čistač u školi, vozač šlepera, radnik na proizvodnoj traci u tvornici satova… 1966. godine završava Ćirina igračka karijera.  Blažević prvi trenerski angažman nalazi u Veveyu 1967. godine.
U samo četiri sezone, Vevey je prošao put od najnižeg ranga do Prve švicarske lige. Blažević je dobio ključeve Veveya. Uz najviše priznanje, nogometni je trener postao počasnim građaninom Veveya. Iste godine, u Lausannei se rodio Miroslav – junior, a stariji Blažević postao je trenerom Siona, s kojim 1974. osvaja Švicarski kup. 1976. godine Blažević dobiva švicarsko državljanstvo i Savez ga imenuje izbornikom. No švicarsku je reprezentaciju vodio samo dvije utakmice budući da ga gazda Lausanne Sporta, s kojim je imao ugovor, nije želio prepustiti Savezu. 1979. godine Ćiro se vraća u Jugoslaviju i postaje trenerom Rijeke. U zimskom prijelaznom roku Ćiro Blažević, 1981., napušta Kantridu i dolazi u Maksimir. Preuzeo je momčad Dinama na 14. mjestu da bi sezonu završio – na petom. I kazao rečenicu, koju su Dinamovi navijači čekali 24 godine: ‘Biti  ćemo prvaci!’
1982. godine Dinamo je postao prvakom Jugoslavije! Atraktivan nogomet potaknuo je svekoliko zanimanje, ali i nacionalnu euforiju. Dinamo je imao rekordnih 48.000 članova. Nakon što je pod čudnim okolnostima izgubljena borba za još jednu titulu, 1983., Dinamo je osvojio Kup. No na dobronamjernu sugestiju Jure Bilića, tada visoko pozicioniranog hrvatskog političara (a nakon otvorenih prijetnji Slavka Šajbera kako će uhapsiti trenera Dinama), Ćiro napušta Maksimir i odlazi u Švicarsku. Preuzeo je momčad Grasshoppera.1984. godine u prvoj sezoni Ćiro sa ‘skakavcima’ osvaja naslov prvaka Švicarske.  1988. godine Ćiro seli u Nantes i preuzima jedan od najpopularnijih francuskih klubova. U Francuskoj su ga zatekle i demokratske promjene na hrvatskom tlu. Uspostavom Republike Hrvatske, Blažević dobiva ponudu postati ministrom sporta. Odbija tu mogućnost. 1991., umjesto u Hrvatskoj Vladi, Ćiro Blažević završio je u Solunu. Kao trener PAOK-a radio je godinu dana. Ćiro se 1992. godine vraća u Hrvatsku. Predstavljen je za trenera Croatije. Već prve sezone Croatia uzima prvenstvo Hrvatske, a naredne Kup. No, nakon ispadanja od Auxerrea u Kupu pobjednika kupova, divljanja huligana i vrijeđanja sudaca, Croatia je izbačena iz UEFA-inih natjecanja na godinu dana. 1994., Odlukom predsjednika HNS-a Mladena Vedriša, Ćiro Blažević postaje izbornikom hrvatske reprezentacije. Uoči premijernog nastupa, protiv Španjolske u Valenciji (2-0) izrekao je rečenicu, koja će postati lajt-motivom njegove izborničke epohe: “Možda si utvaram, ali ja mislim da Hrvatska ima najbolje igrače na svijetu!” 1996. godine hrvatska je reprezentacija ostvarila plasman na Europsko prvenstvo, što je za hrvatski  nogomet predstavljalo prvi nastup na velikom natjecanju. ‘Vatreni’ su eliminirani u četvrtfinalu od Nijemaca (1-2), kasnijih prvaka Europe. Dolazi i 1998. godina. Tek kroz dopunske kvalifikacije (protiv Ukrajine) Hrvatska je ostvarila plasman na Svjetsko prvenstvo u Francuskoj. Hrvatska je u polufinalu izgubila od Francuske (1-2), svjetskog prvaka, no u utakmici za treće mjesto pobijeđena je Nizozemska (2-1)! Hrvatska je proglašena najvećom senzacijom turnira, a Ćiro Blažević ‘trenerom svih trenera’. Priznanje je dobio od kolega, uz konstataciju: trenerska ruka najviše se prepoznala u igri hrvatske momčadi!
Nedjeljom lagano2000. godine Ćiro postale izbornik iranske reprezentacije. Po povratku iz Irana, 20012. godine, Ćiro preuzima Osijek. Osijek je ostao na prvoligaškoj mapi HNL-a, a Blažević karijeru nastavlja u Maksimiru. Po četvrti puta postaje trenerom Dinama. I osvaja prvenstvo, čime stječe status najuspješnijeg trenera u klupskoj povijesti! 2004. godine Ćiro postaje trenerom varaždinskog Varteksa, iduće godine postaje trener Hajduka. Blažević je s oduševljenjem i neskrivenim entuzijazmom stigao u Split. No u dvije kvalifikacijske utakmice s mađarskim Debrecenom, Hajduk je ”inkasirao” – osam golova! Kraj sezone Blažević je dočekao kao trener švicarskog Xamaxa iz Neuchatela. 2006. godine Ćiro Blažević je preuzeo momčad Zagreba. Dvije godine kasnije reprezentaciju Bosne i Hercegovine, koja se nije uspjela plasirati na Svjetsko prvenstvo (Portugal je u dopunskim kvalifikacijama bio moćniji rival), no Ćiro je kroz nogomet pružio bosanskoj raji mnogo sretnih trenutaka. 2009. godine potpisuje ugovor s klubom Shanghai Shenghua, a vodio je i kinesku olimpijsku reprezentaciju. Zatim se 2012. vraća u Iran. Ondje je trenirao, a potom postao i sportskim direktorom prvoligaša Mes Kerman. 2014. godine ima posljednju trenersku epizodu u Zadru -preuzeto sa službene web stranice Miroslava Ćire Blaževića.

Foto: Scena.hr, Press arhiva

The post Ćiro: Čast mi je što Tarik radi monodramu o meni appeared first on Scena.hr.

Julije Cezar O. Frljića na sceni HNK

$
0
0

Rijeka…

Povratak Händelova ‘Julije Cezar u Egiptu’ na riječku opernu scenu, a prije puta na inozemno gostovanje

Medijski pokrovitelj Scena.hr

Julije CezarHändelova opera ‘Giulio Cesare in Egitto / Julije Cezar u Egiptu‘ vraće se na veliku pozornicu HNK Ivana pl. Zajca u četvrtak 2. i subotu 4. ožujka 2017. godine s početkom u 19.00 sati. U režiji i dramaturgiji Marina Blaževića i Olivera Frljića, izvedbama obnovljenog baroknog remek-djela s čak 33 nezaboravno lijepe i dramatične arije, prve barokne opere postavljene na riječkoj pozornici, dirigirat će maestro Ville Matvejeff koji će svirati i čembalo!
U naslovnoj ulozi nastupit će Ivana Srbljan, neodoljiva riječka Carmen i Charlotte, sada kao najslavniji rimski imperator! Naime, riječ je o ulozi pisanoj za kastrate koje danas izvode mezzosopranistice. Anamarija Knego u ulozi je zanosne Kleopatre za koju je dobila Nagradu „Štefanija Lenković“ za najbolju opernu ulogu sezone 2015/2016 prema odluci publike. Tolomeo je Sonja Runje koja pjevajući ariju istovremeno izvodi i akrobacije na svili na visini od pet metara. Riječ je o iznimno zanimljivoj, dinamičnoj izvedbi prepunoj događanja, u kojoj izvođači, osim što pjevaju iz loža i gledališta, izvode i akrobacije.
Istodobno izvedba počiva na konceptu konstrukcije i rekonstrukcije opernog spektakla velike spektakularnosti. Predstava, naime, počinje kao sjedeća proba, ali se kroz prvi čin dodaju elementi scenografije i kostima, da bi u drugom činu izvodili „pravu“ predstavu, a u trećem se vratili u realnost, kao na početku, na probu.
Julije CezarU ostalim su ulogama Amanda Stojević kao Cornelia, u ulozi Sesta je Marko Fortunato, Achilla je Dario Bercich, Slavko Sekulić je Curio, a Olga Kaminska je Nireno. Baletni solisti su Marta Voinea Čavrak i Svebor Zgurić, a u predstavi sudjeluju i članovi Baleta Joseph Cane, Leopoldo Guadago, Vitali Klok, Andrei Köteles, Daniele Romeo. Pojavljuje se i Jelena Lopatić, dok su stražari Darko Matijašević i Boris Mohorić.
Povijesna predstava koju kritika opisuje kao „kazališnu čaroliju dostojnu svjetskih pozornica” i „neobičan barokni užitak za oči i uši“ te kao „originalan, intrigantan, duboko promišljen i temeljito domišljen umjetnički iskaz koji pruža mnogo više od kostimirane barokno-glazbene maštarije”, u ožujku ima jedine dvije izvebe prije gostovanja u čuvenom Cankarjevom domu u Ljubljani! Tako su riječkoj publici preostale još dvije prigode kako bi se mogla uvjeriti zašto je ‘Julije Cezar u Egiptu’ toliko oduševio publiku i kritiku, nakon čega predstava svoj put natavlja inozemnim gostovanjem.
Podsjetimo, režiju i dramaturgiju predstave uz Olivera Frljića potpisuje Marin Blažević, redatelj i dramaturg hvaljene opere ‘Otello’, o kojoj dojmovi još glasno odjekuju kod publike i kritike.
Scenografiju opere ‘Julije Cezar u Egiptu’ zajednički potpisuju Dalibor Laginja i Marin Blažević, kostimografiju Sandra Dekanić, oblikovanje svjetla Dalibor Fugošić, oblikovanje videa Igor Crnković, a scenski pokret Balázs Baranyai. Zbor je uvježbao Igor Vlajnić, a koncertni je majstor Anton Kyrylov.

Foto: Press

The post Julije Cezar O. Frljića na sceni HNK appeared first on Scena.hr.

Ostavljam te u kazalištu Komedija

$
0
0

Gostovanje…

Ostavljam te- To je jedna vrlo intimna priča dvoje ljudi koji su trideset godina u braku u kojem za to vrijeme svašta prolaze. Tako prolazimo i mi na sceni. Mislim da je formula uspješnosti te predstave zato što se mnogi u njoj prepoznaju. Bio je to jedan vrlo kreativan proces zahvaljujući redatelju i mom dobrom prijatelju Matijažu Latinu s kojima sam već radio nekoliko predstava. U nju smo ugradili i dosta privatnih stvari iz naši stvarnih života – rekao je Alen Liverić.
U petak, 3. ožujka 2017. godine s početkom u 19:30 sati, u kazalištu Komedija, na programu je nova uspješnica HNK Zadar ‘Ostavljam te‘ u režiji Matjaža Latina.
Predstava prema motivima Edwarda Albeeja ‘Marriage play’ u režiji Matjaža Latina premijerno je izvedena 8. prosinca 2016. godine te je odmah izazvala sjajne reakcije publike, medija i kazališne kritike u Zadru, ali i na gostovanjima u Hrvatskoj.
Ostavljam teJasna Ančić i Alen Liverić tumače glavne uloge u ovoj predstavi koja je istovremeno toliko dirljiva i duhovita. Tema iz bračnog života neobično je aktualna te nudi mnoge situacije u kojima se mogu prepoznati svi bračni parovi. Predstava govori o odnosu muškarca i žene koji su braku već 30 godina, a počinje rečenicom iz naslova: ‘Ostavljam te!’.
Te se riječi nastavljaju provlačiti kroz opsesivnu igru ovog bračnog para. U predstavi zapravo pratimo svojevrsnu inventuru njihovog odnosa koja se u jednom trenutku pretvara u reality show u kojem nastupaju bračni par, voditeljica, bračni savjetnik i glazbenici.
U ulozi voditeljice pojavljuje se Žana Bumber, u ulozi bračnog savjetnika Mimi Zadarski, a tu su i glazbenici Ivan Ivić na klavijaturama te Jadran Dučić Ćićo na bubnjevima. Glazbenici se tijekom izvedbe nalaze na pozornici zajedno s glumcima i svojim live izvedbama daju poseban začin ovoj predstavi.
Matjažu Latinu, režija predstave ‘Ostavljam te’ prva je suradnja s Hrvatskim narodnim kazalištem u Zadru, a do sada je režirao više od 70 kazališnih predstava u Sloveniji i Hrvatskoj. Područje njegova stvaranja su osim kazalište još i televizija te film, režija i gluma.

Foto: Press
Video:

The post Ostavljam te u kazalištu Komedija appeared first on Scena.hr.

Premijera u HNK: Krvavi svatovi

$
0
0

Osijek…

Medijski pokrovitelj Scena.hr

Krvavi svatoviU petak, 10. ožujka 2017. godine s početkom u 20.00 sati, na programu HNK u Osijeku je premijera drame ‘Krvavi svatovi‘ Federica Garcíje Lorce u režiji Damira Zlatara Freya. Repriza predstave je na programu u subotu, 11. ožujka 2017. u 20 sati, za pretplatu 3 – ponedjeljak, 13. ožujka 2017. u 20.00 sati, te u utorak, 14. ožujka 2017. u s početkom u 19.00 sati i u
petak 31. ožujka 2017. u 18.00 sati.
Predstava ‘Krvavi svatovi’, po tekstu F. G. Lorce, autorsko je djelo Damira Zlatara Freya. Riječ je o intenzivnoj, neobičnoj drami u kojoj glumci glume bez riječi, a zbivanja u predstavi dočaravaju kretnjama.
Damir Zlatar Frey je redatelj, dramaturg, koreograf, scenograf i kostimograf predstave. Asistentica redatelja je Petra Bernarda Blašković, a glazba je djelo Hrvoja Crnića Boxera.
Uz članove ansambla Drame osječkog HNK, nastupaju i članovi Baleta HNK u Osijeku.
Iz programske knjižice
‘Krvavi svatovi’, tragedija je španjolskog dramatičara i pjesnika, Federica Garcije Lorce, te jedan od njegovih najpoznatijih i najizvođenijih dramskih tekstova. Tipično je to mračna priča u Lorcinu oniričnom stilu, priča o dogovorenu braku između Mladenke i Mladoženje, o Mladenki koja je prije dogovorena nupcijalnog slavlja ljubovala s još jednim iz obitelji Mladoženje (sa zlosretnim Leonardom Felixom), s kojim prije svadbe bježi u šumu. Mladoženja i svatovi kreću u potjeru za njima, pronalaze ih u šumi u kojoj Mjesec sanja osvetu ljudima jer su ga protjerali. U toj osveti pomaže mu Smrt kao nezaobilazna sudba pravih i krivih. U krvavoj konačnici Mladoženja i Leonardo ubijaju jedan drugoga kao utjelovljenje suprotnosti koje vazda nekako borave u njedrima iste kuće, a Mladenka ostaje udovicom na sam dan svojega vjenčanja. Kao i u svim Lorcinim djelima, tako i u ovom sve je puno simbolizma, fantastične dijabolike ljudskoga uma.

Federico García Lorca
KRVAVI SVATOVI
Redatelj: Damir Zlatar Frey
Autor glazbe: Hrvoje Crnić Boxer
Scenograf: Damir Zlatar Frey
Kostimograf: Damir Zlatar Frey
Koreograf: Damir Zlatar Frey
Oblikovatelj svjetla: Raffaele Cavarra
Asistentica redatelja: Petra Bernarda Blašković

Dramske osobe:

Majka / Radoslava Mrkšić
Zaručnica / Ivana Soldo Čabraja
Zaručnik / Aleksandar Bogdanović
Leonardo / Vladimir Tintor
Leonardova žena / Matea Grabić
Punica / Jasna Odorčić
Otac / Davor Panić
Sin / Aljoša Čepl
Čovjek koji plače / Ivan Ćaćić
Luna / Petra B. Blašković
Susjeda / Antonija Pintarić
Služavka / Dina Vojnović
Samael / Matija Kačan
Belial / Mario Rade
Svjetina / Sara Epifany Erceg
Vanja Dušić
Mislav Šimić
Tena Milić Ljubić
Anna Jurković
Matea Bublić
Stipe Gugić
Gordan Marijanović
Antonio Jakupčević
Zrinka Stilinović

Glazbu izvode:
Aleksandra Ptičar – vokal (Luna, Uspavanka)
Stjepan Večković – gajde (Potjera, Bodas)
Boris Harfman – tamburin (Luna, Potjera, Toke)
Mojmir Novaković – vokal (Budi se nevjesto)
Hrvoje Crnić Boxer – klavijature, udaraljke, gitare, vokali
Zbor HNK u Osijeku – svatovi (Budi se nevjesto)

Inspicijent: Eduard Srčnik
Šaptačica: Zrinka Stilinović

Foto: Press

The post Premijera u HNK: Krvavi svatovi appeared first on Scena.hr.


Premijerno: Romantični bijeli balet La Sylphide

$
0
0

HNK Split…

La SylphideBalet Hrvatskog narodnog kazališta Split premijerno će, u petak 10. ožujka 2017. godine, izvesti La Sylphide, jedan od najstarijih sačuvanih romantičnih ‘bijelih’ baleta. Koreografiju velikog danskog koreografa Augusta Bourneonvillea na splitsku scenu prenosi danska koreografkinja Karina Elver, uloge su povjerene solistima i ansamblu splitskog Baleta, a glazbu Hermana Severina Løvenskiolda izvodi Orkestar HNK Split pod ravnanjem maestra Harija Zlodre.
U ulozi La Sylphide, zračnog duha zaljubljenog u škotskog seljaka Jamesa, na premijeri će nastupiti Hazuki Tanase dok će ulogu Jamesa tumačiti Artjom Žusov. U predstojećim će se izvedbama u tim ulogama izmjenjivati još i Irina Čaban Bilandžić, Eva Karpilovska i Katerina Kuznjecova kao La Sylphide, te Ivan Boiko i Aaaron Kok u ulozi Jamesa.
La SylphideFantastična čarobna priča o nemogućoj ljubavi škotskog seljaka i šumske vile prema originalnoj koreografiji najpoznatiji je balet Augusta Bourneonvillea (1805-1879). Znameniti plesač, koreograf i baletni majstor svojim je bogatim opusom od preko 50 baleta ustanovio tzv. danski baletni stil temeljen na bravuroznom plesu i izražajnoj mimici. Bournonvilleovo djelo danas predstavlja važnu poveznicu s ranijim tradicijama. U svojim se baletima odupirao brojnim pretjerivanjima tipičnim za balete iz vremena romantizma. Značajna je egalitarnost njegovih koreografija u kojima su ravnopravno naglašene ženske i muške uloge u vremenima kada je europski balet prvenstveno isticao balerine. I dok su brojni njegovi suvremenici istraživali krajnosti ljudskih emocija Bournonville je, koristeći zanosni rad nogu i tečne fraze u svojim djelima, ljudsku narav portretirao uravnoteženo. Njegova škola svoje korijene vuče iz francuske klasične baletne tradicije a karakterizira je, između ostaloga, brzi rad nogu koji je u kontrastu s gracioznošću ruku i torza. U plesu ne smije biti vidljivog napora, pa se čak i najveći, najdramatičniji koraci moraju izvoditi nenaglašeno, za razliku od velike, dramatične geste koju je tražio Petipa.Brojni njegovi baleti ostali su na repertoaru Kraljevskog danskog baleta duže od stoljeća, no njegovi su baleti postali poznati van Danske tek nakon Drugog svjetskog rata. Nakon 1950. Kraljevski danski balet je otišao na nekoliko velikih i važnih međunarodnih turneja na kojima su izvodili njegove balete, te tako upoznali svijet s njegovim djelom. Od tada su Bournonvilleovi baleti na programu brojnih baletnih kuća širom svijeta.
Karina Elver, danska koreografkinja i baletna pedagoginja s američkom adresom La Sylphide postavlja kao prvi cjeloviti Bournonvilleov balet na pozornici splitskog HNK. Nakon zapažene plesačke karijere u Kraljevskom danskom baletu u Kopenhagenu, pri čemu su posebno mjesto zauzele uloge u baletima prema koreografijama Augustea Bournonvillea, od 1992. počinje i s koreografskim radom. Od 2003. samostalna je koreografkinja, baletna pedagoginja i korepetitorica te osniva vlastitu baletnu školu u Kopenhagenu, fokusirajući se u radu upravo na Bournonvilleovu baletnu metodu. Specifičnu Bournonvilleovu tehniku Karina Elver poučava, te postavlja koreografije širom svijeta – od Grenlanda do Indije. Kao pedagog ili koreograf gostuje u Nizozemskoj, Islandu, Japanu, Češkoj Republici, Čileu, Švedskoj, Njemačkoj, Poljskoj, Mađarskoj, Sjedinjenim Američkim Državama, Velikoj Britaniji, surađujući s nacionalnim kazalištima, baletnim školama i različitim baletnim trupama…
Od 2011. Karina Elver živi i radi u SAD-u gdje joj je u središtu interesa i dalje Bournonvilleovo naslijeđe, pa je tako, pored brojnih pedagoških angažmana u najznačajnijim baletnim školama i ansamblima u SAD-u (ponajviše u New Yorku) i Europi, u posljednje tri godine postavila La Sylphide u češkoj Ostravi i Denveru.
Nakon premijerne izvedbe 10. ožujka s početkom u 20.00 sati, tijekom ožujka na programu je još pet izvedbi La Sylphide i to 11, 14, 28. i 30. ožujka s početkom u 19.30 sati, te 25. ožujka u 18.00 sati.

Foto: Press

The post Premijerno: Romantični bijeli balet La Sylphide appeared first on Scena.hr.

Premijera: Zora riđokosa redatelja R. Medvešeka

$
0
0

GK Trešnja…

Zora riđokosaZnate li tko je Zora riđokosa? Glavni lik romana ZORA RIĐOKOSA I NJEZINA BANDA, autora Kurta Helda. Ovaj roman je klasik njemačke književnosti za djecu, doživio je čak 35 izdanja, prema njemu je snimljena TV serija i film.
Zora je djevojčica iz Senja, roman nikada nije bio preveden na hrvatski jezik, hrvatskoj publici potpuno je nepoznat. GK Trešnja otkrila je ovaj književni biser i upravo ga adaptira u veliku ansambl predstavu pod redateljskom palicom Renea Medvešeka.
Premijera predstave Zora riđokosa redatelja Renea Medvešeka će se održati u GK Trešnja 17. ožujka 2017. godine s početkom u 19.00 sati.

O predstavi:
Zora riđokosa spada u red nezaboravnih likova dječje književnosti, poput Huckleberryja Finna, Olivera Twista ili Pipi Duge Čarape za koju je Astrid Lindgren, priča se, nadahnuće pronašla upravo u “Zori”. Kultni roman “Zora riđokosa i njezina banda” njemačkog autora Kurta Helda, napisan 1941. godine, u kojemu je ova drska, hrabra, lukava djevojčica glavna junakinja, začudo nije nikada objavljen kod nas, iako se radnja odigrava u Senju 30-ih godina 20. stoljeća, a Held je priču, navodno, ispreo prema istinitim događajima!
Četrnaestogodišnja Zora, koja je kao izbjegličko dijete stigla u Senj, predvodnica je dječje bande koja hara gradom i krade “ono što im je potrebno da prežive”, a usput podmeće nogu gradskim moćnicima. Radnja se zapliće kad dvanaestogodišnjem Branku umre majka. Dječak ostaje bez doma, nitko ga neće i on upada u nevolje iz kojih ga izvlači Zora te ga odvodi u ruševnu tvrđavu Nehajgrad, k svojoj četveročlanoj družini ostavljene ili zlostavljane djece, što sama sebe nazivaju “uskocima”, po čuvenim jadranskim moreplovcima i borcima protiv nepravde. Usporedno s njihovom pričom pratimo onu o sukobu bogatog veletrgovca i korumpiranog gradonačelnika protiv siromašnog ribara Gorjana, jedinog zaštitnika Zore i njezine družine. I upravo je ta socijalna potka ono što “Zoru riđokosu” razlikuje od većine pustolovnih dječjih knjiga, a začuđujuća aktualnost nekih Heldovih motiva doima se posve ovodobnom i nije tek ukras fabularnom okviru, već živ, polemičan piščev interes. Ovaj roman, koji je u Njemačkoj već doživio 35 izdanja i koji je preveden na 18 jezika te su uz njega odrastale generacije mališana, hvaljen je kao klasik njemačke književnosti za djecu ne samo zbog karizmatičnosti Zore, jedne od do danas rijetkih junakinja dječje književnosti, već i zbog njegove višeslojnosti, humanizma, avanturizma i revolucionarnosti.

IGRAJU: Luka Bulović, Dubravka Lelas, Matija Čigir, Aleksandra Naumov, Paško Vukasović, Tomislav Rališ, Daria Knez Rukavina, Radovan Ruždjak, Tvrtko Jurić, Karla Brbić, Ana Vučak, Sanja Hrenar, Jure Radnić, Silvio Mumelaš i Matija Antolić.

Foto: Press

The post Premijera: Zora riđokosa redatelja R. Medvešeka appeared first on Scena.hr.

Komet u Gavelli – Premijera!!

$
0
0

Zagreb…

Komet

KometU petak, 10. ožujka 2017. godine s početkom u 19.30 sati, u kazalištu ‘Gavella‘ premijerno će biti izvedena predstava ‘Komet‘ Justine del Corte, u režiji Aide Bukvić.
Drama ‘Komet’ Justine del Corte, njemačke dramatičarke, scenaristice, kazališne i filmske glumice i redateljice, rođene 1966. godine u Meksiku, poigrava se optimizmom pamćenja, miješajući radost i tugu, prošlost i sadašnjost, zbiljsko i izmišljeno.
Deset godina nakon svadbe Elisabeth se pita može li se sreća nekako zadržati, ovjekovječiti ili fiksirati, pa kani do posljednjeg detalja ponoviti svoju svadbenu svečanost. A budući da sreća u njezinim očima nije fleksibilna, isti bi gosti u istoj odjeći na istome mjestu trebali voditi iste razgovore, iz čega bi trebala proizaći i jednaka sreća. No Kometnejasno je jesu li prijašnje pogreške također pridonijele sreći, kao što je o toj temi teško išta konkretno reći, budući da osim sudjelujućih o tome dosad nitko nije imao pojma. A zbog toga što je ipak svatko sebi najbliži, svečari nakon početne euforije odustaju od eksperimenta. Sve više se prepuštajući piću i postajući sve opušteniji, oni kreću u potragu za onime što bi možda moglo predstavljati njihovu vlastitu sreću.
Uz Elisabeth – tragičnu heroinu svakodnevice, čiji namješteni osmjeh redovito završava u bespomoćnoj grimasi, pa poput narednika uzvanicima naređuje ‘Budite sretni i veseli!’ – tu su i pisac koji nikada nije pisao, sterilni liječnik koji ipak može podariti novi život, muškarac s onoga svijeta i mlada djevojka: nebom Kometprolazi komet, svi mu upućuju želje. No pokušaj da se vrijeme vrati deset godina unatrag rezultira smiješnim i apsurdnim komplikacijama: onomad sedmogodišnja Isabel svoju haljinicu sad može nositi još samo kao top, iz ponavljanja ranijih bračnih razmirica nastaju nove koje ne odgovaraju zamišljenom scenariju, novi se partneri pokazuju nespremnima za rekonstrukciju doživljenoga. Što se može učiniti da bi se na koncu života bilo sretnim čovjekom? I kako nakon smrti izmaći paklu bolnih uspomena?
Predstavu režira Aida Bukvić, izvanredna profesorica na Odsjeku glume na Akademiji dramske umjetnosti u Zagrebu, scenografiju potpisuje Ivo Knezović, kostime Mirjana Zagorec, scenski pokret Blaženka Kovač, glazbu je napisao Christian Kanazir, a oblikovatelj svjetla je Zdravko Stolnik.
U predstavi igraju Nataša Janjić, Amar Bukvić, Antonija Stanišić Šperanda, Živko Anočić, Nela Kocsis, Bojana Gregorić Vejzović, Anja Đurinović, Ksenija Pajić, Franjo Dijak, Ivana Roščić i Đorđe Kukuljica.

Foto: Press

The post Komet u Gavelli – Premijera!! appeared first on Scena.hr.

Na kraju tjedna u Bologni

$
0
0

Gostovanje…

Na kraju tjednaPredstava Na kraju tjedna, u režiji jednoga od najuspješnijih hrvatskih redatelja Bobe Jelčića, a u izvedbi Drame Hrvatskoga narodnog kazališta u Zagrebu, 8.i 9. ožujka 2017. godine će biti izvedena u Teatro Arena del Sole u Bologni, u dvorani Thierry Salmon, čime nastavlja svoja europska gostovanja. Krajem prošle godine Na kraju tjedna s velikim je uspjehom gostovala na Međunarodnom festivalu redatelja u Rennesu u Francuskoj.
Na kraju tjednaPredstava je nastala unutar mreže europskih kazališta okupljenih u projektu Prospero, koji okuplja respektabilna kazališta s ciljem suradnje na planu razvoja europskoga stvaralaštva i školovanja mladih glumaca, pod pokroviteljstvom Kulturnog programa Europske zajednice.
Na kraju tjedna odabrana je kao jedna od šest predstava koje su kazališta Prospero mreže odlučila podržati i pratiti, vodeći se kriterijem kvalitete, suvremenosti i aktualnosti kazališnoga djela.
U predstavi glume Livio Badurina, Ana Begić Tahiri, Jadranka Đokić, Goran Grgić, Ivan Jončić, Damir Markovina, Vanja Matujec i Bojan Navojec.
Osim Hrvatskoga narodnog kazališta u Zagrebu, Prosperova grupa trenutno obuhvaća Théâtre National de Bretagne (Rennes, Francuska), Théâtre de Liège (Belgija), Emilia Romagna Teatro Fondazione (Modena, Italija), Schaubühne am Lehniner Platz (Berlin, Njemačka), Göteborgs Stadsteatern (Švedska), Festival svjetskoga kazališta u Zagrebu te Festival Atene i Epidaurusa (Grčka).

Foto: Press

The post Na kraju tjedna u Bologni appeared first on Scena.hr.

Sutra ne propustite: Tatarski biftek

$
0
0

Gostovanje…

Medijski pokrovitelj Scena.hr

Tatarski biftekU petak, 10. ožujka 2017. godine s početkom u 20.00 sati na programu vinkovačkog kazališta pogledajte komediju Zvonimira Zoričića: ‘Tatarski biftek‘ redatelja Ivice Kunčevića, u izvedbi GD Histrion & Teatar ‘MANJE JE VIŠE‘.
Poznati hrvatski glumac Zvonimir Zoričić manje je poznat kao vrsni dramatičar. Pisao je komedije početkom Domovinskog rata, kad je izvođačka kazališna produkcija bila osjetno smanjena. Kada se društvena situacija normalirala, opet ga je svega apsorbiralo igranje. Opus je nevelik (ŠTRUDL OD TREŠANJA, TATARSKI BIFTEK, ČOVJEK ZA SVA VREMENA, DOBITNA KOMBINACIJA), ali izuzetno profiliran. Literarna ga je kritika već pozdravljala kao novog Majera…
Tatarski biftekAmbijent je gornjogradsko zagrebački. Velike probleme novog društva i vremena, rata i preživljavanja, Zoričić vidi kroz prizmu ‘malog čovjeka’. Duhovitom dramaturškom kombinacijom i majstorskim dijalogom iz pogleda ‘maloga’, on ironizira i humanizira ‘veliko’.
U TATARSKOM BIFTEKU, jedne pijane noći, Jura i Joža odlučuju pristupiti ratnim dragovoljcima. Odluka nesumnjivo ozbiljna, a razlozi?…svakojaki. U disproporciji odluke i motiva rađa se Zoričićev humor… Život i Tatarski bifteksvijet, neočekivanim slijedom asocijacija, izokrenut naopako, otkriva svoje smiješno, a možda i pravo lice. Uz razotkrivanje motiva odlaska, u pijanoj euforiji stvaraju se tu čitave političko-povijesne ‘teorije’.
Kroz iskričavi se dijalog svakodnevne poznate teme dovode do apsurda. Budući da su oni heroji Domovinskog rata, koje Zoričić, ipak ponajviše voli zbog njihovih slabosti.
- Ako ga više ne možemo slušati i gledati kao glumca na pozornici, sreća je da ga bar možemo čuti kao dramatičara – Ivica Kunčević.
U predstavi igraju: Željko Duvnjak i Davor Svedružić
CIJENA ULAZNICE: 40 kn
REZERVACIJE: 091 269 2104, 338 752, blagajna@kazaliste-vinkovci.hr

Foto: Press

The post Sutra ne propustite: Tatarski biftek appeared first on Scena.hr.

Viewing all 1535 articles
Browse latest View live