Quantcast
Channel: Kazalište – Scena
Viewing all 1535 articles
Browse latest View live

Aida u svom prirodnom ambijentu, na Peristilu

$
0
0

Split…

Medijski pokrovitelj Scena.hr

Aida

AidaJedna od najimpresivnijih splitskih opernih produkcija posljednjih godina, Verdijeva Aida, vraća se i ovoga Splitskog ljeta na Peristil u svoj spektakularni prirodni ambijent, s izvedbama 25. i 27. srpnja 2016. godine s početkom u 21,00 sat. Premijerno izvedena u ljeto 2014. pod ravnjanjem Nikše Bareze te u režiji Dražena Siriščevića, Aida je odmah osvojila publiku i kritiku odličnim izvedbama, ali i produkcijskom, vizualnom raskoši.
U novim izvedbama dirigentsku palicu preuzima maestro Giuseppe Acquaviva koji je, nakon uspješne internacionalne karijere violinista i školovanja za dirigenta kod Piera Bellugija i Massima De Bernarta, debitirao kao dirigent 2006. godine u Amsterdamu s ansamblom festivala Puccini. Puccinijeva djela ostala su trajno u njegovom fokusu pa je veći dio rada, između ostaloga i u Pekingu, Šangaju i Tokiju, posvetio upravo tumačenju opera tog skladateljskoga majstora.
AidaU naslovnoj ulozi će svoj debi pred splitskom publikom imati Rachele Stanisci, talijanska sopranistica koja je nanizala niz glavnih uloga u brojnim produkcijama širom Starog kontinenta. Pjevala je u gotovo svim talijanskim kazalištima – Teatro La Fenice (Venezia), Teatro San Carlo (Napoli), Teatro Regio (Torino), Arena di Verona,… U Njemačkoj je nastupala u Staatsoperama u Münchenu i Hannoveru, Semperoperi Dresden, Operama u Frankfurtu i Leipzigu, zatim u europskim kazalištima kao što su: Teatre La Monnaie (Bruxelles), Teatro Liceo (Barcelona), Teatro Nacional de São Carlos (Lisabon), Covent Garden (London), Théâtre des Champs-Élysées (Pariz). Ulogu egipatskog kralja tumačit će čest gost na pozornici splitskog teatra i AidaSplitskog ljeta bas Luciano Batinić, najmlađi nacionalni prvak i solist HNK u Zagrebu koji, osim brojnih angažamana u matičnoj kući, nerijetko gostuje na uglednim pozornicama u Europi, poput milanske Scale, Teatra La Fenice u Veneciji, Teatra Gaetano Donizetti u Bergamu, Komisce Oper u Berlinu…. Ovoga ljeta već je oduševio splitsku opernu publiku kao Timur u jednoj od izvedbi premijerne Turandot. Sofia Janelidze, mezzosopranistica iz Gruzije, ponovno će biti peristilska Amneris. Pjevanje je diplomirala na Državnom konzervatoriju u Tbilisiju, a već s 24 godine debitirala je u Državnoj operi glavnoga grada te je, nakon usavršavanja u Italiji, ostvarila niz važnih uloga na scenama širom Europe, kao i pobjeda na natjecanjima. Tenora Kamena Čaneva, još jednog iz plejade vrsnih bugarskih opernih pjevača, splitska će publika ponovno, kao i upremijernoj izvedbi Aide prije dvije godine, gledati u ulozi Radamesa. Čanev je, uz redovite nastupe u Wienes Staatsoperi, upisao nastupe u opernim kućama u Sofiji, Atlanti, Philadelphiji, Seulu, Amsterdamu, Rimu, Lisabonu, Munchenu, Grazu, Tokiju, Antwerpenu, Berlinu, Veneciji, Barceloni… Ulogu Ramfisa će tumačiti nacionalni operni prvak Ivica Čikeš, ulogu Amonasra pjeva Sergio Bologna, glasnika Vinko Maroević, a Svećenicu Antonija Teskera. Za bajkovite kostime zaslužan je Juraj Zigman, scenografiju potpisuje Slaven Raos, a koreografiju je prema Oskaru Harmošu adaptirao Dinko Bogdanić.

Foto: Press

The post Aida u svom prirodnom ambijentu, na Peristilu appeared first on Scena.hr.


Plesna predstava Anything gostuje na Splitskom ljetu

$
0
0

U Splitu i Dubrovniku….

Predstava ‘Anything’ Zagrebačkog plesnog ansambla gostuje na Splitskome ljetu i Dubrovačkim ljetnim igrama

AnythingPlesna predstava ‘Anything‘, nagrađivanog španjolskog autora Daniela Abreua, a u izvedbi uglednog Zagrebačkog plesnog ansambla, gostuje na Sustipanu 30. srpnja s početkom u 21,00 sat, a u sklopu Splitskog ljeta te 6. kolovoza na Taraci tvrđave Revelin, s početkom u 21,30, u okviru Dubrovačkih ljetnih igara. Riječ je o jednoj od ponajboljih domaćih plesnih predstava u posljednje vrijeme, nastaloj u koprodukciji Zagrebačkog kazališta mladih, a u Split stiže u selekciji Plesne mreže Hrvatske.
U predstavi ‘Anything’ gledatelj ne prati neku određenu priču, već tijelo u pokretu, koje pamti sve što mu se u životu dogodilo, govori samo za sebe. Vrhunski plesači Zagrebačkoga plesnog ansambla sustvaratelji su ovoga djela pa su Anythingtijekom procesa rada istraživali i pokušali artikulirati osobne povijesti vlastitih tijela. Rezultat je poetičan ples između sna i jave, pod šumom drveća i vjetra, kojeg kritičari opisuju kao dojmljivu, sugestivnu simbiozu lirskog i epskog. U predstavi plešu Nagradama hrvatskoga glumišta ovjenčani Ognjen Vučinić i Aleksandra Mišić te Petra Chelfi, Martina Nevistić, Petra Valentić i Nika Lilek.
Predstave izabrane u Plesnu mrežu Hrvatske 2016. do sada su gostovale na Osječkom ljetu, a jesenas će ih moći vidjeti i publika u Rijeci, Karlovcu, Zadru, Šibeniku, Virovitici i Varaždinu.

Foto: Press

The post Plesna predstava Anything gostuje na Splitskom ljetu appeared first on Scena.hr.

Jan Kerekeš: Moj najveći uzor u životu, moj tata!

$
0
0

Ponosan sin…

Jan Kerekeš, Ljubomir Kerekeš- Moj najveći uzor u životu, moj tata, upravo je odigrao 1200. izvedbu predstave Dimnjačar. Predstave koja piše povijest hrvatskog kazališta. Predstave zbog koje sam ja glumac. Ne mogu biti ponosniji i sretniji! Tata, želim ti još toliko izvedbi! Vidimo se na sceni :) – napisao je glumac Jan Kerekeš ispod fotografije koju je objavio na društvenoj mreži.
Jučer je u sklopu Open Air Arene u Varaždinu u ulozi Dimnjačara na pozornicu izašao Ljubomir Kerekeš i odigrao ulogu po 1200. put. Po tekstu Mirka Keleka predstava Dimnjačar nastala je u veljači 1992. godine i još uvijek nasmijava publiku u rasprodanim dvoranama diljem Hrvatske i susjednih zemalja. Legendarne dimnjačarske priče i dogodovštine ispričane jednostavnim jezikom jednostavnog čovjeka vrlo lako uspostavljaju komunikaciju s publikom. Tako protagonist ove monodrame, dimnjačar Štef koji dolazi na pauzu, neprestance mami iz gledateljstva salve smijeha, ne dopuštajući mu da se bar na čas odmori.

Foto: Jan Kerekeš društvena stranica

The post Jan Kerekeš: Moj najveći uzor u životu, moj tata! appeared first on Scena.hr.

Molly Bloom u podrumima Dioklecijanove palače

$
0
0

Split…

Medijski pokrovitelj Scena.hr

Molly BloomU sklopu 62. splitskog ljeta, u petak, 29. srpnja 2016. godine s početkom u 21,00 sat u Dioklecijanovim podrumima bit će prikazana predstava ‘Molly Bloom‘. Dvije mlade glumice, Katarina Romac i Monika Vuco, na ovaj će način široj publici predstaviti svoj, od struke hvaljeni diplomski rad na splitskoj Umjetničkoj akademiji koji su pripremile uz pomoć mentora Milana Štrljića, te Brune Bebić kao suradnice za scenski govor i Molly BloomAlena Čelića kao suradnika za scenski pokret. Talentirani dvojac s Umjetničke akademije uhvatio se Joyceova kapitalnog djela Uliks i scenski uprizorio njegovo posljednje poglavlje, posvećeno supruzi Leopolda Blooma Molly.
Stavljajući fokus na dvojnost u jednoj ženi, odnosno na temeljni sukob unutarnjeg i izvanjskog u čovjeku, Katarina Romac i Monika Vuco pokušale su odgovoriti na neka od brojnih pitanja koje postavlja Joyce kad secira unutarnji život ‘one koja čeka’, što je sudbina Molly Bloom: kako funkcionira obrambeni mehanizam kad misli o traumama počnu navirati? Što je to u nama što nas priječi da u tišini i samoći budemo onakvi kakvi zaista jesmo? Kada ostanemo sami, jesmo li doista sami sa sobom ili su s nama i nebrojene kulturne, društvene, religiozne i etičke uvriježene norme i pravila? Zašto nas današnji način života navikava da probleme potiskujemo te se oni talože u nama kao Molly Bloomtempirana bomba dok smo mi izvana jaki, čvrsti, gladni uspjeha i najjači? Zašto se s vremena na vrijeme ne raspadnemo bez susprezanja i srama? Zašto se bojimo otkriti koliko smo zapravo slabi i krhki? Kako izraziti potrebu za slobodom?
Ulaznice za predstavu (koja se izvodi s engleskom titlovima) dostupne su na blagajni HNK Split i na web stranicama splitsko-ljeto.hr. Cijena ulaznice je 50,00 kuna.

Foto: Press

The post Molly Bloom u podrumima Dioklecijanove palače appeared first on Scena.hr.

Dnevnik jednog luđaka u Kaštilcu

$
0
0

Splitsko ljeto…

Nagrađivana ‘mono-opera’ Marjana Nećaka na 62. Splitskom ljetu

Medijski pokrovitelj Scena.hr

Dnevnik jednog luđakaU sklopu Splitskoga ljeta, u Kaštilcu danas 31. srpnja s početkpom u 21,00 sat gostuje predstava Dnevnik jednog luđaka prema djelu Nikolaja Vasiljeviča Gogolja. Makedonski skladatelj i glazbenik Marjan Nećak, koji je režirao te potpisao glazbu i scenografiju ove zanimljive interpretacije Gogolja, karakterizira je kao mono-operu, a glavnu je ulogu prepustio svestranom glumcu Ozrenu Grabariću. Predstava, nastala u produkciji Moving Music Theatre, osvojila je nekoliko nagrada na Festivalu malih scena u Dnevnik jednog luđakaRijeci – za najboljega glumca, glazbu te nagradu publike, kao i nagradu publike na ovogodišnjem Festivalu monodrame u Bitoli, gdje je i praizvedena.
Predstava neobičnom kombinacijom glazbenih i scenskih elemenata propituje iskrivljenu sliku svijeta kakva se odvija u glavi jednoga sitnog činovnika, od društva odbačenog i razočaranog čovjeka. On, zbog svog osjećaja nepotrebnosti, stvara paralelni unutarnji svemir u kojemu je važan i moćan te kroz predstavu pratimo taj pomak do pretjeranih razmjera. Svjedočeći tako razvoju duševne bolesti pokušavamo naći odgovor na uvijek prisutno pitanje – koji je svijet zapravo normalniji, stvarniji, koji je važniji?
Predstava je osvojila nagradu za najboljeg glumca, najbolju glazbu te nagradu ‘Mediteran’ žirija Novog lista na ovogodišnjem 23. međunarodnom festivalu malih scena u Rijeci te nagradu publike za najbolju predstavu na 18. međunarodnom festivalu monodrame u Bitoli.
Predstava se izvodi na kombinaciji engleskog i španjolskog jezika, uz hrvatske titlove.

Foto: Press

The post Dnevnik jednog luđaka u Kaštilcu appeared first on Scena.hr.

Laživac, hit-predstava šibenskog HNK na Splitskom ljetu

$
0
0

Split…

Medijski pokrovitelj Scena.hr

LaživacU dvorištu HNK Split u utorak 2. kolovoza 2016. godine s početkom u 21,00 sat publika 62. splitskoga ljeta će imati priliku pogledati predstavu Laživac, prošlosezonsku hit predstavu ‘susjednoga’ šibenskoga Hrvatskog narodnog kazališta. Riječ je o komadu nastalom po Goldonijevom predlošku koji je prilagodila i lokalizirala dramaturginja Marijana Nola, dok režiju potpisuje Zoran Mužić, čija je Buža bila prva dramska premijera ovogodišnjega Splitskog ljeta.
LaživacDvojac Nola/Mužić s Laživcem je stvorio nastavak ranijega Škrtičine (po Molièreu) , jedne od najpopularnijih predstava HNK Šibenik posljednjih godina. Šibenska verzija Goldonija, premijerno izvedena u prosincu 2015., stvarana je po istom principu osuvremenjivanja i adaptacije likova i fabule. Zaplet je dobio suvremeniju dinamiku – komedija zabune ovdje je oporija i intenzivnija, a spletke i intrige šarmantnog i prevrtljivog mladića Lovre Crnogaće dovode do brojnih obrata i iznenađenja.
LaživacLovre Crnogaća vraća se u rodni Šibenik nakon petnaest godina. Po naravi je sklon laganju, cijepljen od svakog osjećaja odgovornosti i spreman izokrenuti čitav svijet da bi postigao svoj cilj, a to su užitak i potpuna razonoda. Već prve večeri zaljubljuje se u lijepu Ružariju međutim nailazi na niz prepreka koje mora savladati upravo svojom sposobnošću spretnog laganja. Ono na što Lovre ne računa je da će mu se na putu naći njegovi sugrađani čije su naravi lukavije i hirovitije od njegove.
Na nedavnom Festivalu glumca, Joško Ševo je nagrađen za ulogu šjor Paška Balancane, a osim njega, uloge tumače Jakov Bilić, Mate Gulin, Anđelko Babačić, Franka Klarić, Danira Gović, Oriana Kunčić, Rade Periša, Ivo Perkušić, Jaminka Antić i Jere Svračak. Za scenografiju je zaslužan Branko Lovrić Caparin, kostime Sara Lovrić Caparin, koreografiju Zorana Mihelčić, dok glazbu potpisuje Sanja Vrančić.

Foto: Press

The post Laživac, hit-predstava šibenskog HNK na Splitskom ljetu appeared first on Scena.hr.

Pređu u spomen – izložba u spomen Predragu Vušoviću Pređi

$
0
0

Dubrovnik…

Ne znam kako vi gospodo, ali on meni nije otplovio ni u kakav ‘spomen’, kaže Krešimir Dolenčić

Pređu u spomenPovodom pete obljetnice smrti velikog glumca Predraga Vušovića Pređa, sinoć je u atriju palače Sponze otvorena izložba ‘Pređu u spomen‘ koju je pripremila umjetnica Jagoda Bujić. Izložba se može razgledati do 10. kolovoza.
Predrag Vušović Pređa je svojim ulogama postao nezobilazni dio povijesti Dubrovačkih ljetnih igara koji kao putokaz svijetli svima koji su i danas na bilo koji način povezani s dubrovačkim festivalom kulture i umjetnosti. Na sinoćnjem otvorenju toga su se prisjetili brojni okupljeni i na dirljiv način velikom dubrovačkom glumcu još jednom odali počast prisjećajući se svi uloga koje je igrao, ali i onih koje nije, a publika bi uživala u njima da je bilo još Pređovih zemaljskih dana. Davor Mojaš, Frane Perišin, Doris Šarić Kukuljica i Mladen Tarbuk ganuto su govorili o svom kolegi, prijatelju, sugrađaninu – umjetniku i boemu u pravom i punom značenju tih riječi.
Pređu u spomenAutorica izložbe Jagoda Buić istaknula je u katalogu kako je ‘izložba sačinjena tek od nekoliko naznaka, krhotina, odrezaka, koje će u svakom tko ga je poznavao izazvati vatromete, vodopade asocijacija i sjećanja. Uvijek toplih, neprevaziđeno maštovitih, mangupskih, pametnih’.
Za mnoge, Pređo je još uvijek tu, njegov duh je još u Gradu, još je na Igrama, zapisao je nekadašnji intendant Igara redatelj Krešimir Dolenčić i dodao:
- Ne znam kako vi gospodo, ali on meni nije otplovio ni u kakav ‘spomen’. Još uvijek, kad čujem koji dobar vic poželim ga odmah nazvati, kako smo to običavali jedan drugome.“
Predrag Vušović Pređo rođen je 29. kolovoza 1960. godine u Kotoru, a osnovnu i srednju školu završio je u Dubrovniku gdje započinje glumačku karijeru već početkom 70-ih igrajući Toma Sawyera u istoimenoj predstavi. Od 1979. živi u Zagrebu, gdje je studirao na Akademiji dramskih umjetnosti. Do 1996. radi u dubrovačkom Kazalištu Marina Držića, nakon čega prelazi u kazalište Gavella u Zagrebu. Pređu u spomenOstvario je mnogobrojne nezaboravne uloge na Dubrovačkim ljetnim igrama, gdje je obilježio naslove kao što su Vojnovićeva „Dubrovačka trilogija“ i „Ekvinocijo“ u režiji Joška Juvančića, „Kafetarija“ u režiji Tomislava Radića, te tri Držićeva „Dunda Maroja“, u režiji Krešimira Dolenčića, Paola Magellija (gdje je za ulogu Pometa osvojio i nagradu Orlando) i Ivice Kunčevića. Predrag Vušović preminuo je u Zagrebu, 17. veljače 2011., no uspomena na njega ni danas ne blijedi. Ovom izložbom taj spomen i dalje živi.

Foto: Press

The post Pređu u spomen – izložba u spomen Predragu Vušoviću Pređi appeared first on Scena.hr.

40. obljetnica nagrade Orlando

$
0
0

HRT…

Orlando- Zahvaljujući sjećanju nagrađenih, od kojih je nekima Orlando odredio životni put, ali i bogatoj arhivi Hrvatske radiotelevizije, koja čuva mnoge isječke antologijskih predstava izvornoga dubrovačkoga ambijentalnog teatra i glasovitih koncerata u Kneževu dvoru, istraživanje prvih četrdeset godina Orlanda pretvorilo se u priču o jedinstvenome emocionalnom umjetničkom vatrometu, o posebnim vrijednostima koje generacijama umjetnika znače Igre od Orlanda – ističe urednica i scenaristica dokumentarnoga filma Renata Margaretić Urlić.
U povodu četrdesete obljetnice postojanja nagrade Orlando, kojom se nagrađuju najbolja kazališna i glazbena postignuća na Dubrovačkim ljetnim igrama, Hrvatska radiotelevizija (HRT) prikazuje dokumentarni film Igre od Orlanda 11. kolovoza 2016. godine s početkom u 21,00 sat, kad će ujedno biti predstavljena i prigodna izložba u dubrovačkoj palači Sponzi.
Dokumentarni film o toj uglednoj nagradi bit će prikazan i na Trećemu programu Hrvatske televizije (HRT – HTV 3) 25. kolovoza u 21,00 sat, uoči izravnoga prijenosa ovogodišnje svečane dodjele nagrada, kad će se održati i koncert mezosopranistice Dubravke Šeparović Mušović, sopranistice Valentine Fijačko Kobić, kvarteta Henschel te Simfonijskoga orkestra Hrvatske radiotelevizije pod ravnanjem maestra Ive Lipanovića.
Nagradu Orlando osnovao je 1976. Vjesnikov mjesečnik Izbor, a od 1992. preuzela ga je Hrvatska radiotelevizija.
Producentica je filma i izložbe Marija Kosor, dizajner izložbe Igor Juras, redatelj filma Lukša Benić, a urednica i scenaristica Renata Margaretić Urlić.

Foto: Press

The post 40. obljetnica nagrade Orlando appeared first on Scena.hr.


Baletna premijera Na putu Igora Kirova

$
0
0

Sustipan…

Medijski pokrovitelj Scena.hr

Na putuBalet Hrvatskog narodnog kazališta Split će, u sklopu 62. Splitskog ljeta, 4. kolovoza 2016. godine s početkom u 21,00 sat na otvorenoj pozornici na splitskom poluototku Sustipan, praizvesti plesnu predstavu Na putu koreografa Igora Kirova na glazbu Goldberg varijacija Johanna Sebastiana Bacha. Nakon premijere, na rasporedu su još dvije izvedbe, 6. i 7. kolovoza.
Autor je Na putu zamislio kao klasični balet na ‘špicama’ koji se, na glazbenu podlogu Bachovih Goldbergovih varijacija, postepeno razvija ka suvremenom plesnom izričaju. 32 dulje ili kraće plesne sličice nose osnovnu priču o putovanju kroz čovjekove snove, maštanja i težnje. Ili, Na putukako je Kirov zapisao: “Krenuli smo… A gdje? A zašto? Idemo tamo kamo nas put nosi, gdje nas tišina nepoznatog zove… da osjetimo drugi miris, da dodirnemo neko drugo tijelo, da otkrijemo neki drugi zvuk… i da opet putujemo. Uzimamo sa sobom svoj dom i toplinu. Sanjamo da bi jednog dana opet mogli SPAVATI… i maštati… Ali nemir u nama sve je VEĆI i JAČI. Proganja nas i ni trenutka nam ne dopušta da sklopimo oči i stignemo tamo kamo bismo htjeli… tamo gdje je miris drugačiji, gdje postoji SAN!”
Na putuSedamnaest plesačica i plesača na sceni – Ekaterina Kuznjecova, Matea Milas, Gabriela Mede, Eva Karpilovska, Hazuki Tanase, Tina Hatlak, Lejla Bajramović, Ajla Kadrić, Artjom Žusov, Ivan Boiko, Aleksandar Korjakovski, Remus Dimache, Romulus Dimache, Uroš Škaper, Ašatbek Yusupuhanov, Yevhen Baranovskyi i Francesco Bruni – tragat će za svojim snom kroz Bachove snovite glazbene varijacije čiji se ritam i tempo stalno mijenjaju. Originalno su skladane za čembalo, doživjele su mnoštvo transkripcija, a ova, baletna, uključuje klavir i orkestar, što na trenutke zvuči lirično i romantično, a onda, pak, snažno i moćno. Sve do finala u kojemu novu dimenziju daje još i harfa…
Akromatske, prepoznatljive kostime dizajnirao je Aleksandar Noshpal, jedan od najzaposlenijih makedonskih kostimografa, čija je zadnja suradnja s Kirovom bila hit predstava 5 do 12, a asistentica koreografa je Mojca Majcen.

Foto: Press

The post Baletna premijera Na putu Igora Kirova appeared first on Scena.hr.

Na Lovrjencu počele probe za Shakespeareov Othello

$
0
0

Dubrovnik…

Othello, Filip JuričićProbe za drugu ovogodišnju premijeru na 67. Dubrovačkim ljetnih igrama – Shakespeareov Othello u režiji Ivice Boban i u izvedbi Festivalskog dramskog ansambla, počele su na Lovrjencu 1. kolovoza. Nakon višemjesečnih probi u Zagrebu, autorska ekipa predstave i glumački ansambl preselili su u Dubrovnik i vrijedno nastavljaju raditi na pripremi ovog premijernog dramskog naslova.
U godini obilježavanja 400 godina od smrti velikog engleskog i svjetskog pisca Williama Shakespearea Othello dolazi na Lovrjenac u prijevodu Othello, Rakan Rushaidat, Nera StipicevicVladimira Gerića te režiji i dramaturškoj obradi Ivice Boban. Scenograf je Miljenko Sekulić, a kostimografkinja Doris Kristić. Za glazbu i 3D mapping je zadužen Willem Miličević, a za svjetlo Vesna Kolarec. Glumce mačevanju uči Lovro Buva, jezična savjetnica je Đurđa Škavić, a vokalni pedagog je Iva Mihelić.
Naslovnu ulogu Othella igra Dragan Despot, a Othellovu ženu Desdemonu Anja Đurinović, koje je festivalska publika imala Othello, Anja Durinovic, Dragan Despotpriliku vidjeti i na svečanoj ceremoniji Otvaranja Igara. Jaga igra Rakan Rushaidat, a Emiliju, Jagovu ženu Ivana Boban. Maro Martinović igra Brabanzija, senatora i Dezdemonina oca, a Cassija, Othellova pobočnika Filip Juričić. Rodriga, mletačkog plemića igra Dado Ćosić, a mletačkog dužda Branimir Vidić Flika. U predstavi igraju i Andrej Dojkić, Livio Badurina, Jure Radnić, Marija Šegvić, Romano Nikolić, Mateo Videk, Nera Stipičević te Vini Jurčić.
Premijera Othella na 67. Igrama održat će se 20. kolovoza s početkom u 21,30 sati na Lovrjencu, a reprizne izvedbe festivalsku publiku očekuju 21., 22., 23. te 24. kolovoza.

Foto: Press

The post Na Lovrjencu počele probe za Shakespeareov Othello appeared first on Scena.hr.

Giampiero Sobrino i Roberto Moretti na 62. Splitskom ljetu

$
0
0

Split…

Medijski pokrovitelj Scena.hr

Giampiero SobrinoTalijanski klarinetistički virtuoz Giampiero Sobrino i pijanist Roberto Moretti nastupit će na 62. Splitskom ljetu u Meštrovićevom Kaštilcu u subotu 6. kolovoza s početkom u 21,00 sat. Dva vrhunska glazbenika nakon uspješnog prošlogodišnjeg nastupa na Dubrovačkim ljetnim igrama ovoga ljeta splitskoj glazbenoj publici predstavit će djela Donizettija, Chopina, Verdija, Poulenca, Kapustina i Shawa.
Giampiero Sobrino je s 20 godina bio imenovan prvim solo-klarinetistom u Simfonijskom orkestru RAI u Torinu, te potom i u Orkestru veronske Arene. Tijekom karijere surađivao je s najvećim dirigentima i skladateljima današnjice. Između ostalih to su bili: Sir Georg Solti, Leonard Bernstein, James Levine, Mstislav Rostropovič, Lorin Maazel, Riccardo Muti, Wolfgang Sawallich, Peter Maria Giulini, Zubin Mehta, Giuseppe Sinopoli, Luciano Berio, Pierre Boulez i mnogi drugi. Nastupao je na prestižnim međunarodnim festivalima kao što su Venecijanski Biennale i Festival Aix-en-Provence, kao i u koncertnim salama u Rimu, Napulju, Padovi, Veroni, Monacu, Trstu, Torinu, Zagrebu, St. Petersburgu, Hamiltonu, Bangkoku… izvodeći bogati repertoar skladatelja kao što su: Mozart, Salieri, Donizetti, Mercadante, Ponchielli, Weber, Rossini, Strauss, Bruch, Debussy, Copland,Berio, Bernstein, Shaw, kao i praizvedbe koncerata Vacchija, Colle, Galantea i Bacalova. Sobrinovi recentni uspjesi su nastupi s orkestrima: New England Symphony u Carnegie Hallu, Sudecka Filharmonijom u Krakowu, Beijing Philharmonic Orchestra, Philharmonic Orchestra of Toulon, Orchestra Estado Mexico i s Atenskim državnim orkestrom, Sofijskom Filharmonijom, s Israel Raanana Symphonette, Kijevskom Filharmonijom,Montreal Chamber Orchestra i Camerata Bohemica Prague. Nedavno je nastupao u Carnegie Hall i Lincoln Center u New Yorku, na međunarodnim festivalima u Avignonu, Pragu, Taipeiu, Budimpešti, Montevideu, Nancyju, Bratislavi, Stockholmu, St. Gallenu, Zurichu.
Roberto MorettiPijanist Roberto Moretti pobjednik je brojnih nacionalnih i internacionalnih glazbenih takmičenja kao solo pijanist i kao član komornih ansambala. Izveo je više od 400 koncerata, nastupajući na prstižnim festivalima poput onih u Dubrovniku, Sofiji, Palermu, te u koncertnim dvoranama poput Sala Verdi u Milanu, i kazalištu u St. Petersburgu. Surađivao je s brojnim uglednim opernim solistima. Roberto Moretti trenutno je umjetnički savjetnik u Teatro Verdi u Pisi, Teatro Sociale u Rovigu, Operi i Baletu u Skopju, te u Hrvatskom narodnom kazalištu u Zagrebu.
Na programu predstojećeg splitskog koncerta su djela: Concertino za Klarinet u B-duru Donizettija, Chopinova Balada broj 1, Op.23, Koncertna fantazija za clarinet na motive iz Rigoletta Verdija u obradi Luigija Bassija, Sonata, Op.184 za klarinet i glasovir F. Poulenca, Preludij u Jazz stilu Op.53 Nikolai Kapustina, te Koncert za klarinet Artie Shawa.

Foto: Press

The post Giampiero Sobrino i Roberto Moretti na 62. Splitskom ljetu appeared first on Scena.hr.

Premijerno: Mletački trgovac na Splitskom ljetu

$
0
0

Oceanografski institut…

Medijski pokrovitelj Scena.hr

Mletački trgovacU srijedu, 10. kolovoza 2016. godine, u sklopu Splitskog ljeta na programu je premijera predstave Mletački trgovac u režiji Aleksandra Ogarjova i s Ozrenom Grabaroićem u glavnoj ulozi.
- Radnja Mletačkog trgovca događa se u svijetu zasićenom trgovinom i novcem, svijetu mletačkog 16. stoljeća koji izgleda kao da će svakoga časa propasti ili barem uništiti brojne ljudske sudbine. No, kako je taj svijet to čvršći što više ljudskih sudbina uništava ili Mletački trgovacprijeti da će uništiti, što nam je drugo činiti nego opisivati naše trajne, pa dakle i današnje muke zemaljske. Jer, svejedno je posuđujemo li – kao Bassanio koji želi Porziju – za vjenčanje, za kupnju stana ili zdravlja, ili za povrat dugova koje smo već skrivili. Svaki smo put iznova pred istim zidom: “Kolika je snaga novca, tolika je moja snaga…“ I pred takvim smo zidom sve dok ne odlučimo suprotstaviti mu se, pa i razbiti ga. A to hoćemo li biti nagrađeni s još više novca Mletački trgovacili svijetom koji bi financijsku koprenu već jednom trebao skinuti s očiju, to je već priča za Trgovca u svakome od nas. Premda ga mnogi smatraju redateljskim čarobnjakom, Aleksandar Ogarjov u Mletačkom trgovcu sigurno neće ponuditi ni jedno gotovo rješenje, ali zato zacijelo hoće lepezu duhovno-scenskih izazova u koje je ne samo upregnut cio dramski ansambl HNK Split, nego su još i dvije glavne uloge, Židova Shylocka i trgovca Antonija, povjerene Ozrenu Grabariću i Elvisu Bošnjaku… – iz najave predstave Mletački trgovac.

Cijena ulaznica:
Premijera: 120 i 150 kuna
Ostale izvedbe: 100 i 120 kuna

NAPOMENA:
- Kako bi Vam omogućili siguran i efikasan pristup lokaciji predstave „Mletački trgovac“ na Oceanografskom institutu, organiziran je prijevoz autobusom sa polazištem ispred HNK Split u 20:15. Budući da je u park-šumi Marjan zabranjen promet motornim vozilima, pristup automobilom do samoga Oceanografskog instituta neće biti moguć, a svi osobni automobili bit će zaustavljeni na južnoj rampi park-šume Marjan – poručuju organizatori.

Foto: Press

The post Premijerno: Mletački trgovac na Splitskom ljetu appeared first on Scena.hr.

Završava 62. Splitsko ljeto – Spuštanje festivalske zastave

$
0
0

Split…

Medijski pokrovitelj Scena.hr

Splitsko ljetoFestivalska zastava kazališnog festivala 62. Splitsko ljeto bit će spuštena sutra, 14. kolovoza 2016. godine, u Meštrovićevom Kaštilcu u 22,20 sati, a nakon završetka posljednje festivalske izvedbe koncerta Papandopulo kvarteta koji nastupa van konkurencije za festivalske nagrade. Prije nego župan Splitsko-dalmatinske županije Zlatko Ževrnja proglasi festival zatvorenim bit će dodijeljene nagrade Judita za najveća umjetnička dostignuća u glazbenom i dramskom programu 62. Splitskog ljeta.
O nagradama Judita odlučiti će žiri u sastavu: Tatjana Alajbeg, Kosovka Čudina i Mirko Jankov za glazbeni dio nagrada, te: Nila Kuzmanić Svete, Vlatko Perković i Siniša Kekez za dramski program. Nagrađeni umjetnici spustit će potom festivalsku zastavu, te će time i formalno završiti festival koji je u svom 62. izdanju publici ponudio četiri premijere u vlastitoj produkciji, ukupno 37 izvedbi na 12 lokacija u Splitu, Vrlici i Šibeniku te tri izložbe. Ambijentalne pozornice ovogodišnjega Splitskog ljeta, od Meštrovićeve galerije do Sustipana, od Dioklecijanovih podruma do tvrđave sv. Mihovila u Šibeniku, ugostile su petstotinjak umjetnika – glumaca, plesača, pjevača, glazbenika, redatelja, dirigenata, koreografa… a izvedbe je pratilo Splitsko ljetogotovo 8000 gledatelja. Premijerno su izvedene opera Turandot u veličanstvenom ambijentu vrta Galerije Meštrović, drama Buža u Severovoj ulici, balet Na putu na Sustipanu, te Shakespeareov Mletački trgovac na rtu Marjana, pred zgradom Oceanografskog instituta.
Program je, kroz atraktivnu selekciju gostujućih produkcija, publici ponudio čitav spektar kazališnih aktualnosti: djela poput mono-opere Dnevnik jednog luđaka ili „igre za slušanje i gledanje” Hoerspiel, EXIT-ovu uspješnicu Crveno, komediju šibenskog HNK Laživac, monodramu Teatra Rugantino Život je čudo, legendarni pučki teatar s Hvara, slovenskog Tartuffea u režiji Vita Taufera, suvremenu koreografiju Daniela Abreua Anything u izvedbi Zagrebačkog plesnog ansambla, pa i diplomski autorski rad dviju studentica glume splitske Umjetničke akademije. Ljubitelji glazbe imali su priliku, osim u operama Turandot, Aida i Ero sonoga svijeta, na Kaštilcu uživati u sedam koncertnih programa. Nastupali su Zagrebački, Splitski i Varaždinski kvartet, ansambl Acoustic project, naš proslavljeni gitarist Srđan Bulat, cijenjeni talijanski klarinetist Giampiero Sobrino i pijanist Roberto Moretti, a 62. Splitsko ljeto će biti zatvoreno 14. kolovoza nastupom Papandopulo kvarteta.

Foto: Press

The post Završava 62. Splitsko ljeto – Spuštanje festivalske zastave appeared first on Scena.hr.

62. Splitsko ljeto: Ovo su dobitnici nagrade Judita

$
0
0

Festival…

Zbor i Orkestar Hrvatskog narodnog kazališta Split za izvedbu opere Turandot i glumac Siniša Popović za ulogu Marka Rothka u predstavi Crveno

Medijski pokrovitelj Scena.hr

Judita dobitniciSvečano zatvaranje 62. Splitskog ljeta bilo je nakon završetka posljednje festivalske izvedbe, koncerta Papandopulo kvarteta u Meštrovićevim Crikvinama – Kaštilcu. Župan Splitsko-dalmatinske županije Zlatko Ževrnja zatvorio je festival, a dodijeljene su nagrade Judita za najveća umjetnička dostignuća u dramskom i glazbenom programu 62. Splitskog ljeta. Ovogodišnji dobitnici su Zbor i Orkestar Hrvatskog narodnog kazališta Split za izvedbu opere Turandot i glumac Siniša Popović za ulogu Marka Rothka u predstavi Crveno.
Nagrade Judita dodjeljuje dnevni list Slobodna Dalmacija, a o njima su odlučivali stručni ocjenjivački sudovi u sastavu: Tatjana Alajbeg, Kosovka Čudina i Mirko Jankov za glazbeni program te Nila Kuzmanić Svete, Vlatko Perković i Siniša Kekez za dramski program.

Obrazloženje nagrada:
“Glazbeno 62. splitsko ljeto najveće je postignuće ostvarilo premijernom izvedbom Puccinijeve opere Turandot,  te koncertima ansambla Acoustic Project i Zagrebačkog kvarteta. Juditu za osobito vrijedan umjetnički izričaj darujemo zboru i orkestru splitskoga HNK za prinos operi Turandot Giacoma Puccinija. Operni zbor pod vodstvom Ane Šabašov već godinama opaja svim osobinama utemeljenim na kvalitetnom radu na vokalnom tonu, ujednačenosti zvuka i visokom izvedbenom spremnošću. Veličanstvena Turandot znakovito je bila obogaćena nadahnutim pjevom splitskog opernog zbora. Probuđeni orkestar Splitske opere s dirigentom Ivom Lipanovićem osvojio je raskošnim zvučnim bojama zreloga Puccinija darujući iznimno vrijedan prinos cjelokupnoj izvedbi. A ona je uključivala i scensku glazbu kao dodatni zahtjev maestru koji je znalački ravnao velikim opernim ansamblom.Zbor i orkestar temeljna su tijela operne izvedbe, njihov studiozan rad rađa se i izrasta u matičnoj kući. Radosni smo što naš Split ima ansamble kojima se može ponositi.“
Judita, Siniša PopovićSiniša Popović je do zornosti oživio lik umjetnika-slikara koji na vrhuncu svoje karijere preispituje svoje mukotrpno nastojanje da kroz crveno na svojim platnima izrazi pulsiranje samog života i mističnu dimenziju njegove tajne. On je umjetnošću svoje glume gledateljstvo suočio s mukom stvaraoca zagledanog u posebnost svog izraza, čije savršenstvo uvijek izmiče njegovim duhovnim impulsima. Tako je i u samom gledatelju potaknuo želju zalaska u vječnu tajnu umjetničkog stvaranja. Bila je to identifikacija koja je na sadržajnoj i misaonoj razini predstave rezultirala zajedničkom odlukom dramske osobe i gledatelja da se odreknu unosne narudžbe slika i tako ostanu čuvari umjetničke spoznaje koja živi autonomno i čisto u svojoj ljepoti, odvojena o profanog potrošačkog mentaliteta sredine. Siniša Popović je svoj visoki glumački domet dokazao na ovogodišnjem Splitskom ljetu i u ulozi Klesara Fabijana u monodrami Ivice Ivaniševića Život je čudo.“
U ime ansambala Zbora i Orkestra HNK Split, nagradu Judita je primio ravnatelj Opere HNK Split i dirigent izvedbe Turandot maestro Ivo Lipanović, predstavnica zbora Jelena Brnadić i orkestra koncertni majstor Julian Nechita.

Foto: Press

The post 62. Splitsko ljeto: Ovo su dobitnici nagrade Judita appeared first on Scena.hr.

Premijera: Othello Williama Shakespearea

$
0
0

Dubrovnik…

Othello- Opsesivna tema današnjih vremena su manipulatori koji se kriju među nama, a čine se umilni, no pronaći će načina da zauzmu vlast i da unište onoga pored sebe. Manipulatora predstavlja Jago, i takvog lika nema nigdje drugdje kod Shakespearea. Zato Othello na Lovrjencu. Žrtvu koja ima dignitet pronašla sam u Othellu. Jago uništava plemenitost, ljepotu, vrijednost, kakvu nudi Othello – poruka je Mani Gotovac koja je za redateljicu izabrala Ivicu Boban jer je za pokretanje cijele velike mašinerije zvane Othello na Lovrjencu potrebno veliko iskustvo i velika energija koju upravo Ivica Boban ima.
U godini obilježavanja 400 godina od smrti Williama Shakespearea Othello, kao druga ovoljetna dramska premijera 67. Dubrovačkih ljetnih igara, prigodno se postavlja na Lovrjenac u prijevodu Vladimira Gerića te režiji i dramaturškoj obradi Ivice Boban. Premijerna izvedba očekuje se u subotu, 20. kolovoza, najavljeno je danas na konferenciji za medije održanoj u Festivalskoj palači.
Othella je na Igrama (i na Lovrjencu) 1964. prvi put postavio engleski redatelj Stuart Burge, koji je godinu nakon snimio istoimeni film s Laurenceom Olivierom u naslovnoj ulozi. Tada mu je na Lovrjencu suradnica bila upravo Ivica Boban. Festivalska publika još pamti i Othella teatra Eimuntasa Nekrošiusa iz Vilnusa koji je gostovao 2002. godine u kamenolomu Dubac. U godini kad Engleska i svijet obilježavaju 400 godina od smrti velikog Williama Shakespearea, Mani Gotovac, pomoćnica intendanta za dramski program, odlučila je baš Othella prikazati na 67. Igrama.
Othello, Rakan Rushaidat, Nera StipicevicRedateljica Ivica Boban smatra kako su uspjeli napraviti moćnu predstavu sa sjajnom glumačkom ekipom te izrazila zadovoljstvo što je nakon više od deset godina ponovno na Igrama i u Dubrovniku u kojem je provela više od 50 godina i gdje je umjetnički sazrijevala. U Lovrjenac se zaljubila još pri prvom posjetu Dubrovniku kojeg pamti kao Grad koji je živio za Igre i s Igrama, a to mora činiti i danas.
- Lovrjenac je tvrđava na hridi, koja je čuvala slobodu, metaforički je i brod, i prostor duha i podsvijesti. I što je najvažnije, u današnje vrijeme, u ovakvom Dubrovniku, Lovrjenac je – još uvijek – mjesto za mogućnost posvećenog kazališta.Othello je i bolno suvremen tekst i u Shakespeareovoj slavljeničkoj godini nužno je odigrati upravo ovu tragediju koja šalje snažnu poruku – kazala je redateljica Ivica Boban.
Othello, Anja Durinovic, Dragan DespotScenograf predstave je Miljenko Sekulić, kostimografkinja Doris Kristić, skladatelj i oblikovatelj video projekcija je Willem Miličević, a oblikovateljica svjetla Vesna Kolarec. Koreografkinja je Blaženka Kovač Carić, a s glumcima mačevanje uvježbava Lovro Buva. Đurđa Škavić jezična je savjetnica, a vokalna pedagoginja Iva Mihelić. Naslovnu ulogu Othella igra renomirani i višestruko nagrađivani dramski glumac, nacionalni prvak drame HNK Dragan Despot, njegovu ženu Dezdemonu Anja Đurinović, koje je festivalska publika imala priliku vidjeti i na svečanoj ceremoniji otvaranja 67. Igara, a u ulozi Jaga je Rakan Rushaidat. Emiliju, Jagovu ženu igra Ivana Boban, Maro Martinović igra Brabanzija, senatora i Dezdemonina oca, a Cassija, Othellova pobočnika Filip Juričić. Rodriga, mletačkog plemića igra Dado Ćosić, a mletačkog dužda Branimir Vidić Flika. Andrej Dojkić igra Montana, Livio Badurina je Lodovico, Cassijeva ljubavnica je Marija Šegvić, a ostale uloge ostvaruju Jure Radnić, Romano Nikolić, Mateo Videk, Nera Stipičević i Vini Jurčić. Tu su još i Vili Gobac, Marko Capor, Luka Čerjan, Maro Drobnić te Nikola Sekulo. Inspicijent je Roko Grbin, asistent redateljice Paolo Tišljarić, asistent koreografkinje Jure Radnić, asistenti scenografa Antun Sekulić i Domagoj Stjepović, a asistentica kostimografkinje Dubravka Skvrce.
Premijerna izvedba Othella na Lovrjencu na programu je 20. kolovoza, a reprizne će izvedbe Festivalski dramski ansambl odigrati 21., 22., 23. i 24. kolovoza s početkom u 21,30 sati.

Foto: Press

The post Premijera: Othello Williama Shakespearea appeared first on Scena.hr.


Anita Matić Delić – sunčanje, surfanje, komarci i riblja kost u grlu

$
0
0

Ljeto na Sceni…

Lijepa glumica za portal Scena.hr otkriva kako provodi godišnji odmor, prisjetila se nezgode s ljetovanja te ispričala kako su izgledala njezina ljetovanja u djetinjstvu

Anita Matić DelićAnita Matić Delić sa suprugom i djecom već godinama godišnji odmor provodi u mirnom mjestu Kućište na Pelješcu.
- Odmah do nas nalazi se poznato surfersko mjesto Viganj gdje se najčešće kupamo, a stariji sin Val (9) već drugu godinu ovdje ide u školu jedrenja ORCA. Suprug povremeno ukrade malo vremena da obnovi svoju strast iz mladosti – surfanje, a ja svaku drugu večer uhvatim vrijeme za trčanje. Svaki dan svi vozimo bicikle. Uz dva živahna sina akcije nam ne nedostaje. Sretna sam kad na plaži ulovim malo mira za čitanje i sunčanje – ispričala je Anita. Glumica kaže kako svako ljeto nastoje provesti što više vremena zajedno.
- Suprug je zbog snimanja serije u Libanonu bio odsutan četiri mjeseca, pa nam je ovo vrijeme provedeno zajedno baš dragocjeno – ističe glumica. Anita je sretna jer su je ovog ljeta zaobišle ose, ali i komarci kojima je inače, kako kaže, omiljena poslastica.

Ose i komarci
Anita Matić Delić- Imam sreće jer me ose i komarci ne napadaju. Zašto? Nemam pojma. Ili njih ovo ljeto ima puno manje ili sam ja napokon očvrsnula, pa im više nisam interesantna – rekla je kroz smijeh i nastavlja:
- U svakom slučaju ovo ljeto ne skačem po plaži kad se pojavi osa, nego ju mirno pogledam i laganim pokretom otpravim u drugom smjeru.
Anita se prisjetila i jedne ozbiljne nezgode s ljetovanja.

Riblja kost u grlu
Glumica je prošlog ljeta završila na hitnoj jer joj je u grlu zapela riblja kost.
- Bila sam zanimljiv slučaj u Orebiću na hitnoj. Mlada doktorica mislila je da tako sitnu kost neće moći izvaditi jer do sada nije imala susret s kosti od sardine. Uglavnom, kost je uspješno izvukla i svi smo bili sretni – priča Anita.

Ljetni praznici kod bake
Anita Matić DelićGlumica je imala lijepa ljetovanja u djetinjstvu kod bake Mare u Donjim Matićima kod Drniša.
- Stara kamena kuća, ljuljačka na košteli, štala, gonjenje krave s bakom na pašu pa na lokvu, slobodno jurcanje po selu s društvom koje se ljetom tu okupljalo i igrali se samo s onim što smo mogli sami napraviti i smisliti. Nakon seoske idile, ljetovanje se nastavljalo u Zadru s roditeljima i sestrom i velikim obiteljskim društvom – sjeća se glumica. Nakon godišnjeg odmora, Anitu čeka zanimljiva i zahtjevna uloga.
- U kazalištu Kerempuh 1. rujna počinju probe za svjetski hit Richarda Beana prema komediji ‘Sluga dvaju gospodara’ Carla Goldonija na hrvatski način u režiji Vite Taufera u kojem igram glavnu žensku ulogu. Veselim se probama i radu s tim velikim režiserom i vjerujem da ćemo napraviti odličnu predstavu i ponovno razveseliti našu publiku. Imam još neke poslovne ponude i planove, ali o njima kad za to dođe vrijeme – kazala je Anita za portal Scena.hr.

Foto: Anita Matić Delić priv. album
Fotogalerija: 

 

The post Anita Matić Delić – sunčanje, surfanje, komarci i riblja kost u grlu appeared first on Scena.hr.

Goran Grgić: Djedovi na Brijunima!

$
0
0

Kolumna…

Glumac Goran Grgić u novoj kolumni za čitatelje portala Scena.hr otkriva zanimljive detalje s proba predstave Pečat

Goran GrgićNegdje na prvoj ili drugoj godini Akademije s kolegom sam gledao naš prvi glumački nastup pred kamerama za studentsku vježbu. Nevjerojatno mi je što se uopće ne sjećam o čemu se radilo u filmiću. Sjećam se jedino momenta kad mi je ‘klasić’ u mraku projekcijske dvorane, usred filma šapnuo na uho: “Izvrstan sam”.  Blijedo sam ga pogledao. Bemti, koji ego. Pa i ja igram. Vjerojatno isto tako početnički kao i on. Kad bih ga danas podsjetio na to, vjerojatno bi mi rekao da ga nisam dobro čuo. Ili tako nešto. No siguran sam, izgovorio je to. Sjetio sam se toga ovih dana, kad sam se počeo pripremati za obnovu predstave ‘Pečat‘, zbog koje sam trenutno na Goran GrgićBrijunima, jer sam izgovorio istu konstataciju vidjevši snimku naše predstave. Da, priznajem da sam to sam sebi izgovorio i istovremeno pomislio: “Bemti, ‘ko će to ponovit?” Izvrstan tekst mladog Borne Vujčića, koji je pisan njegovim originalnim i zahtjevnim stilom, pretalentirani Katarina Strahinić i Silvije Mumelaš kao partneri u igri i također studentica Lea Anastazija Fleger koja je izrežirala predstavu iznenađujući zrelo. I sad se treba svega prisjetiti i opet se zaigrati. Zapravo, to je uobičajeni osjećaj kod obnova predstava nakon godinu dana neigranja.

Probe – čitanje teksta, dvije – tri runde, euforija, ogovaranje režisera, panika, premijera, kritike i razlaz
Na novoj predstavi se radi četrdesetak dana i u to ulazi svašta; čitanje teksta, isprobavanja raznih varijacija, još čitanja teksta, lamentiranja, pa onda vraćanja izbačenih rečenica, opet lamentiranja, frustracija zbog loše probe, euforije zbog dobrog riješene scene, dvije – tri runde da proslavimo, jer nam dobro ide, ogovaranje režisera jer je to mogao i bolje smisliti, primjedbe režisera da smo već stvarno trebali naučiti svoj tekst, panika pred premijeru, bezrazložna ushićenost Goran Grgićnakon premijere, glupe kritike, dobre kritike, napokon normalne izvedbe i razlaz do idućeg ljeta. No treba se svega toga prisjetiti u nekoliko dana obnove. Svaki put bih pomislio – nema šanse. Ali tijelo pamti. U trenutku kad se skupi ekipa, kad dođemo u prostor u kojem smo igrali, i kad otvorimo izlizani tekst, javi se taj lik iz neke podsvijesti kao da nikad nije ni izašao iz nas. Naravno da to ne ide bez pripreme, naravno da je s godinama sve to teže i zahtjevnije i naravno da je stres, ali čudesno je koliko toga ostane zapisano u nekim zakutcima sjećanja i uvijek se iznenadim kako se to odnekuda brzo vrati. Naravno, Dolenčić bi rekao – “u sklopu svojih skromnih mogućnosti“. Ponekad nađem u džepu i novce koje sam zaboravio u kostimu prije godinu dana i to čovjeka naravno razveseli, bez obzira što istovremeno spoznaš da kostim od onda nije opran.

Košulja, brzi internet, prohujale godine, djedovi i Vlak u snijegu
Ozren GrabaricU prošloj kolumni sam se tužio i istovremeno hvalio, kako se sam brinem o kostimu na histrionskoj turneji, zato me iskreno razveselilo, na samom dolasku na Brijune, kad sam zatekao Grabarića kako pegla košulju u hodniku hotela prije izvedbe svoje monodrame. No neću puno o njemu jer me u zadnje vrijeme živcira. Što god igra, odličan je. Dakle, na istom tom hodniku hotela su i dvije fotelje koje su najbliže ruteru za internet. Dobra pozicija za surfanje portalima i promatranje događanja u hotelu. I na toj hot- spot poziciji sretoh Slavka Štimca. Producirao je novi film, koji ćemo uskoro vidjeti i u Zagrebu. Krenuli smo i u lamentaciju o vremenu i godinama koje su prohujale. S razlogom, jer se moj dvanaestogodišnji Lovro, nekoliko trenutaka prije toga htio uvaliti na jednu od te dvije fotelje za brzi internet, al’ se stidljivo vratio u sobu s rečenicom: “Ne mogu na fotelju jer tamo sjedi neki deda“. Deeeda? Ljuban iz Vlaka u snijegu! Slavko ima samo pet godina više od mene! No dobro, zaključili smo, na kraju jamranja, da još uvijek nismo dede, ali bismo, naravno, biološki to mogli biti.

Goran Grgić, Slavko Štimac

Zijah Sokolović je, recimo, deda. Saznao sam to kad se na terasi ponosno pojavila njegova simpatična unučica u haljinici za balerine. Nekoliko minuta prije toga deda je odigrao po tisućupetstodevedesetosmi put svoju monodramu ‘Glumac… je glumac… je glumac’. Odigrao je Goran Grgić, Zijah Sokolovićpredstavu isto tako razigrano, sugestivno i ambiciozno kao i prije više od trideset godina, kad sam ga kao srednjoškolac fascinirano gledao u dvorištu osječke galerije Waldinger. Nakon te izvedbe smo se vozili u njegovom Renaultu 4 i pričao mi je tada kako gradi u Sarajevu svoj stan u potkrovlju. Meni je bilo krivo što nisam imao fotić, da se mogu pohvaliti tko me je odvezao doma. Sad sam imao fotić, pa smo, eto veseli na priloženoj fotki.
Pojavila se na kultnoj terasi i jednomjesečna Lika Marija uz oduševljenje svih prisutnih, a na ponos djeda Ljuštine.
Ralph Fiennes je otišao s Brijuna upravo kad sam ja došao. Ne znam kako da to shvatim.

Piše: Goran Grgić
Foto: Goran Grgić priv. album

A prvu kolumnu našeg kolumniste možete pročitati na linku Goran Grgić: Radno ljeto ili kronika jednog uskakanja

The post Goran Grgić: Djedovi na Brijunima! appeared first on Scena.hr.

Odbijeno imenovanje za intendanta HNK; Marin Blažević: Tehnički ministar laže!

$
0
0

Rijeka…

Marin BlaževićMarin Blažević je u srpnju na sjednici Kazališnog vijeća većinom glasova izabran za intendanta HNK Ivana pl. Zajca. Odluka je išla na potpis u Gradsko vijeće Grada Rijeke i Ministarstvo kulture.
- Ministarstvo kulture odbilo je zahtjev Gradskog vijeća Grada Rijeke za potvrđivanje odluke o imenovanju dr. sc. Marina Blaževića za intendanta Hrvatskog narodnog kazališta Ivana pl. Zajca Rijeka od 17. kolovoza 2016. godine – priopćili su iz HNK Ivana pl. Zajca. Povodom odbijenice tehničkog ministra kulture, oglasio se i Blažević. Njegovu izjavu prenosimo u cijelosti:

- I studentu prava jasno je da tehnički ministar kulture krši zakon, naime članak 4. Zakona o postupku primopredaje vlasti koji jasno kaže da od dana raspisivanja izbora Vlada ne smije donositi odluke o imenovanjima na dužnost. Tehničkom ministru kojemu su i ustavne odredbe floskule to zacijelo nije problem, pa neka se njegovim proizvoljnim interpretiranjem ustava i evidentnim kršenjem  zakona bave  birači i drugi političari. Osvrnut ću se samo na obrazloženje odluke u kojem tehnički ministar uporno tvrdi da u mojem intendantsku programu nema svega onoga čega naravno – ima. Pozabavimo se, dakle, njegovim lažima. Prvo, tehnički ministar laže kada tvrdi da u uvodnom dijelu predloženog programa “izostaje i sagledavanje konteksta suvremene Hrvatske (a time podrazumijevajući i europske) kulturne produkcije“. Naime, čitav četverogodišnji program djelovanja HNK Ivana pl. Zajca osmišljen je i obrazložen upravo u kontekstu projekta Europske prijestolnice kulture te je u zaključnoj godini mandata  integriran u program EPK Rijeka 2020, što je jasno naglašeno već u prvoj rečenici, a potom  sustavno provedeno  kroz preostalih gotovo stotinu stranica programa riječkog HNK. Da tehnički ministar kulture međutim smatra kako riječki i europski projekt i program Prijestolnice kulture zapravo nisu dovoljno ili uopće ‘hrvatski’ vidljivo je u sljedećoj njegovoj tezi, da se navodno “pozicija i uloga HNK pl. Zajca promatra (…) isključivo u kontekstu riječke kulturne produkcije kao luke različitosti“. Tehnički ministar kulture očigledno je zaboravio, ili nije shvatio, da je službena tema čitavog programa i projekta EPK Rijeka 2020. upravo ‘luka različitosti’, kao i da je Europska prijestolnica kulture najznačajnija kulturna inicijativa Europske unije. Također, tehnički ministar ignorira činjenicu da je Hrvatskom narodnom kazalištu Ivana pl. Zajca osnivač i vlasnik Grad  Rijeka, koji za rad tog kazališta godišnje  izdvaja, ugrubo, 41.000.000 kuna, nasuprot 1.550.000 kuna koliko je za program i investicije u 2016. godini odsjeklo Ministarstvo kulture. Potpuno je stoga jasno da će intendantski program riječkog HNK u prvome redu polaziti upravo od interesa “riječke kulturne produkcije“ koji su, prema proceduri izbora intendanta HNK Ivana pl. Zajca, definirani u “Osnovnom programskom i financijskom  okviru za razdoblje od 2017. do 2020. Godine“, a koji uoči svakog raspisivanja natječaja za izbor intendanta, temeljem ovlasti koje mu daje Zakon o kazalištima, donosi Gradonačelnik Rijeke. Iz svega navedenog  može se dakle zaključiti samo da tehnički ministar uopće nije upoznat s procedurom izbora intendanta uopće te osnivačkim aktima riječkog HNK, da riječku kulturu zapravo ne smatra i hrvatskom kulturom, te da projekt Rijeke – Europske prijestolnice kulture u njegovu sadržajnom i idejnom smislu zapravo odbacuje jer nije «europski» u onom smislu u kojem tehnički ministar, pa onda valjda i tehnička vlada, zapravo shvaćaju ‘Europu’. A kako oni shvaćaju Europu te kakvom u njoj vide Hrvatsku razvidno je iz zamjerke da se u četverogodišnjem intendantskom programu riječkog HNK “kontekst suvremene Hrvatske (a time podrazumijevajući i europske) kulturne produkcije“ navodno “doživljava subjektivno“ kao “lukobran liberalnog, pluralnog, svjetovnog i progresivnog društva“. Drugim riječima, ideje i politike realizacije “liberalnog, pluralnog, svjetovnog i progresivnog društva» mogu biti samo «subjektivni doživljaj“ pojedinca, dok bi, mračnom logičkom inverzijom koju zastupa Hasanbegović, ideja i politika konzervativnog,  klerikalnog, nacionalističkog i totalitarnog društva zapravo morale postati i ostati objektivna  (naravno  povijesno  ukorijenjena) činjenica, u kojoj su drugačije ideje i politike obilježene kao “subjektivni doživljaji“ kojima je mjesto, kako je propagirao Hasanbegovićev suvremeni mentor    Karamarko, među “četiri zida“ prigušenog privatnog života. Drugi pak Hasanbegovićev mentor, onaj povijesni, Ante Pavelić, za takve je nepoćudne “subjekte“ i “doživljaje“ gradio koncentracijske logore.

Drugo, tehnički ministar laže da se u intendantskom programu HNK Ivana pl. Zajca ne balansira između “tradicionalnog i suvremenog koncepta nacionalnoga kazališta, lokalnog i globalnog, hrvatskih i inozemnih autora“. Najprije, čitav četverogodišnji program riječkog HNK sastavljen je upravo kao promišljanje suodnosa «tradicionalnog i suvremenog, lokalnog  i globalnog, hrvatskih i inozemnih autora“. Problem je, međutim, što tehnički ministar evidentno nije ni kazališno, ni  komparativno-književno, ni sociološki, niti kulturološki kompetentan da bi se uopće upuštao u evaluaciju obrazloženja smjernica programa i predloženih predstava tekstova njemu valjda beznačajnih autora (nedovoljno ‘hrvatskih’, ili ‘inozmenih’, ili oboje, ili zapravo svejedno?) kao što su Shakespeare, Bulgakov, Molière, Bergman, Pirandello, Fo, Dostojevski, Gombrowicz, Nazor, Andrić, Kamov, Krleža, Ivana Sajko ili Daša Drndić. Koga biste od njih, ministre Hasanbegoviću, izbacili iz lektire? Čije knjige spalili? Koga zatvorili u Karamarkovu «sobu», da ne pomislimo nešto još gore? Glede pak “balansiranja autorskog i klasičnog pristupa“, što reći nego se grohotom nasmijati. Zar Paolo Magelli ili Lary Zappia ili Ivica Buljan ili Ivica Boban ili Oliver Frljić nisu “autori“ kada režiraju predstavu prema dramskome tekstu? Zar tako nespretno zvano “autorsko kazalište“ nije već ‘klasično’, kad već jest nastalo godinama prije nego li se i Krležin i Georgija Para “Kristofor Kolumbo“, 1973. godine, otisnuo prema Lokrumu u antologijskoj ujedno “autorskoj“  i “klasičnoj“ predstavi hrvatskoga glumišta? Ili je možda ove rečenice tehničkome ministru diktirala njegova tehnička zamjenica, Ana Lederer, koja na izdisaju sramotna revizionističkog tehničko-zamjenskog mandata grabi posljednje dane  za otužni osvetnički “performans“  i pritom teatrološki toliko krupno griješi i olimpijski bahato laže da je Ryan Lochte spram nje tek plivački početnik.

Treće, tehnički ministar laže da sam predložio program “smišljen zapravo kao program regionalnoga kazališta za mlade, posebice u svom dramskom segmentu“. Najprije, on evidentno ponovo nije upoznat sa statutom riječkog nacionalnog kazališta, a niti s već spomenutim “Osnovnim programskim smjernicama HNK Ivana pl. Zajca“ koje određuju Kazališno vijeće i Gradonačelnik Rijeke, a u kojem jasno stoji da od četiri premijere Hrvatske i Talijanske drame po jedna mora biti za djecu, a jedna za mlade. Usto, dokaz je zapravo šokantne nekompetentnosti tehničkog  ministra i tvrdnja da je program koji najavljuje izvedbe Wagnerovih ‘Tristana i Izolde’, Strausove ‘Elektre’, Bachove Mise u h-molu, Šostakovičeve 13. ‘Babi Yar’ simfonije, «Žar-ptice» Igora Stravinskog, Verdijeva ’Don Carlosa’ i ‘Othella’ – tek program “regionalnog kazališta za mlade“!?

Četvrto, tehnički ministar laže kad zamjera “izostanak svake ideje ili projekcije razvoja ansambla u sve tri umjetničke grane“. Najprije, Hasanbegović nehotice ili planski  već ukida Talijansku dramu, kao četvrtu i specifičnu  umjetničku granu HNK Ivana pl. Zajca u Rijeci. To je valjda ta njegova “ideja novog ustroja“. Potom, obmanjuje javnost jer je i ideja i projekcija  razvoja svake od četiri umjetničke grane sastavni dio uvodnog teksta u program svake grane, a potom i zasebnog poglavlja “Kadrovski plan ostvarenja predloženog programa“. Posebna je pak pažnja posvećena upravo projekciji razvoja ansambla orkestra, zbora i solista, za koju tehnički ministar tvrdi da nedostaje, a onome što je valjda preskočio usto daje ocjenu “suštinskog nerazumijevanja“. Interesantno je da se osoba koja je postala ministrom kulture bez ikakvih kvalifikacija u  području kulture, hrvatske ili bilo koje druge, uopće usuđuje procjenjivati ’terminološku preciznost’ u program koji je sastavio izvanredni profesor na Akademiji dramske umjetnosti i Muzičkoj akademiji Sveučilišta u Zagrebu, gostujući izvanredni profesor na Umjetničkoj školi Sveučilišta Columbia u New Yorku, međunarodni istraživač-suradnik na projektu ‘Novomedijske dramaturgije’ Sveučilišta New South Wales u Sydneyu, gost- predavač ili voditelj master-seminara na sveučilištima Yale, Stanford, Victorian College of Arts u Melbourneu; dramaturg  i direktor globalnog projekta Fluid States svjetske organizacije Performance Studies international, i tako dalje.

Peto, tehnički ministar u pravu je kada tvrdi da se “međunarodno pozicioniranje i recepcija ne postižu angažiranjem tek  nekoliko gostujućih umjetnika“ u Operi, no naravno da laže kada insinuira da su to jedini pokazatelji internacionalizacije opernog programa. Mogla bi mu možda njegova tehnička zamjenica ispričati kada je to, u vrijeme njezine intendanture, zagrebački HNK snimio jednu jedinu hrvatsku ili stranu operu za međunarodne diskografske kuće (u Rijeci snimamo četiri u dvije godine, pa čak i po prvi puta «Eru s onoga svijeta»); kada je zagrebački HNK Ane Lederer pokrenuo Međunarodno natjecanje mladih opernih pjevača i nazvao ga imenom Zinke Kunc Milanov; jesu li ikada uspjeli u zagrebački HNK dovesti ijednu opernu  umjetnicu ili umjetnika ranga svjetske super-zvijezde kao što je Sumi Jo?

Šesto, tehnički ministar laže da program «nije realističan» odnosno da je “neizvediv u opsegu u kojemu je prezentiran“. Financijski plan, detaljno razrađen za svaku godinu po svakom projektu, uklopljen je u financijski opseg rada koji definira  Grad Rijeka, a protekle dvije sezone jasno su pokazale da nova uprava donosi izvedive planove. Uostalom, Ministarstvo kulture u 2016. godini sudjeluje u ukupnim prihodima riječkog HNK s jedva 3%, pa se valja zapitati – smatraju li taj tehnički ministar i njegova tehnička zamjenica, u vrijeme njezina intendantskog mandata prozvana “Rastrošnom Trnoružicom“, da su Riječani, Primorci, građanke i građani Hrvatske zapravo – ovce? – stoji u izjavi Marina Blaževića, koji je nakon Frljića vršitelj dužnosti intendanta u HNK Ivana pl. Zajca te ravnatelj Opere.

Foto: Press

The post Odbijeno imenovanje za intendanta HNK; Marin Blažević: Tehnički ministar laže! appeared first on Scena.hr.

Dodjelom Orlanda zatvorene 67. Dubrovačke ljetne igre

$
0
0

Dubrovnik…

Valentina Fijačko KobićSvečanim koncertom i dodjelom nagrada Orlando za najbolja umjetnička ostvarenja u dramskom i glazbenom programu, zatvorene su 67. Dubrovačke ljetne igre. Na gala koncertu nastupio je Simfonijski orkestar Hrvatske radiotelevizije pod ravnanjem Iva Lipanovića, prošlogodišnji laureat Orlanda Henschel kvartet, sopranistica Valentina Fijačko Kobić te mezzosopranistica Dubravka Šeparović Mušović.
U svečanom ozračju v.d. ravnatelj Hrvatske radiotelevizije Siniša Kovačić dodijelio je nagrade Orlando laureatima, a program dodjele vodio je sam Orlando kojeg je utjelovio Maro Drobnić. Za najbolja umjetnička ostvarenja u dramskom programu nagrađena je predstava Othello, a u ime cijele ekipe i ansambla, nagradu je preuzela Ivica Boban, Siniša Kovačićredateljica Ivica Boban. Mladi virtuozi Aleksey Semenenko i Inna Firsova, koji su nastupili u sklopu novog programa U susret budućnosti, nagrađeni su za najbolje umjetničko ostvarenje u glazbenom programu 67. Igara. Posebno priznanje dodijeljeno je Baletu Slovenskog narodnog gledališča Maribor zbog kontinuirano visokih umjetničkih dometa na Igrama. Na programu završnog koncerta našlo se Simfonijsko kolo Jakova Gotovca, Introdukcija i allegro Edwarda Elgara, arija Rusalke iz prvog čina istoimene opere Antonína Dvořáka i arija Marguerite iz trećeg čina opere Faust Charlesa Gounoda u izvedbi sopranistice Valentine Fijačko Kobić, arija princeze Eboli O don fatale iz četvrtog čina opere Don Carlos Giuseppea Verdija i arija Izolde Mild und leise iz trećeg čina opere Tristan i Izolda Richarda Wagnera u izvedbi Dubravke Šeparović Mušović te Andante sostenuto Blagoja Berse. Uz glazbene Dubrovačke ljetne igre, Mladen Tarbukdodatke u izvedbi sjajnih simfoničara i vrsnih solistica večer je privedena kraju. Festival je zaključen Himnom svetoga Vlaha te slaganjem zastave Libertas koja je zatim predana intendantu Igara Mladenu Tarbuku.
U 47 dana, od 10. srpnja do 25. kolovoza, gotovo 2.000 umjetnika iz desetak zemalja svijeta na 17 ambijentalnih i scenskih prostora grada Dubrovnika i okolice, izvelo je ukupno 93 dramska, glazbena, plesna, folklorna programa pred brojnom publikom od približno 60.000 domaćih i stranih gledatelja.

Foto: Press

The post Dodjelom Orlanda zatvorene 67. Dubrovačke ljetne igre appeared first on Scena.hr.

Ekskluzivno: Otokar Levaj – glumac otkriva Ameriku!

$
0
0

Sezona uragana, susjedi, razlike..

Otokar ekskluzivno za portal Scena.hr govori o životu na Floridi

Otokar Levaj- Kratko rečeno, ne nedostaje mi ništa, a ako ipak treba nešto izdvojiti, onda je to jutarnja kavica uz novine u omiljenom kafiću. No kad bolje promislim o trenutnoj situaciji u novinama i izdavaštvu općenito – ne, ništa mi ne nedostaje – rekao je glumac za portal Scena.hr. Otokar Levaj i Dunja Bedenko vjenčali su se lani na Floridi. Glumac otada živi u Americi.

“Život se odvija tako da se iz jednog klimatiziranog prostora odvezete do nekog drugog isto tako klimatiziranog prostora”
Kaže da se bez problema privikao na američki način života.
- Privikavati se baš i ne morate jer je sličnosti mnogo više nego razlika – naglasio je Otokar. Dodaje kako mu se čini da na Floridi živi oduvijek.

Otokar Levaj

- Ulica u kojoj živimo na neki način je slična mirnim uličicama zagrebačkog Medveščaka ili još bolje splitskih Bačvica. Temperature su oko 30 stupnjeva i ljudi se uglavnom voze u klimatiziranim automobilima. Dakle, život se odvija tako da se iz jednog klimatiziranog prostora odvezete do nekog drugog isto tako klimatiziranog prostora – objasnio je glumac.

Sezona uragana
Slobodno vrijeme Otokar najradije provodi na plaži u društvu svoje supruge.
- Iako je sada da tako kažem ‘mort sezona’. Sada je vrijeme čestih kiša i sezona je uragana. Doduše još nisam doživio ni malo jači povjetarac – ističe glumac. Otokar kaže da mu je trenutno najveći izazov usavršavanje engleskog jezika.

Otokar Levaj, Dunja Bedenko

“U školi sam dvostruko stariji od najstarijih polaznika”
- Engleski sam učio u osnovnoj školi, a kasnije iz nekih nepoznatih razloga njemački jezik, no dalje od površnog poznavanja nisam baš stigao. Dakle, prionuo sam učenju što je u mojoj dobi dosta težak posao. Naime, iz šampiona pamćenja pretvorbom sam postao prvak zaborava, pa mi nove riječi brže izlaze iz glave nego u nju ulaze. U školi sam dvostruko stariji od najstarijih polaznika, ali za razliku od Kineza, primjerice, meni je engleski ipak puno bliži! Utješno, zar ne? – ispričao je.

Vožnja je ‘piece of cake’…
Otokar je na Floridi položio vožnju.
- O vozačkom iz prve ruke i to sasvim svježe. Jučer sam oko 14 sati položio vožnju dok sam teorijski dio polagao u proljeće pred odlazak u Hrvatsku. Vožnja je zbilja ‘piece of cake’ jer je najvažnije stati na STOP, čuvati pješake i bicikliste kao oko u glavi, a o đacima da ne govorim. Autoškole ne postoje, kao ni tehnički pregled vozila. Pretpostavlja se da znate voziti i da vam je vozilo ispravno. A ako to baš i nije slučaj, vi snosite svaku moguću odgovornost – objasnio je.

Otokar i susjedi
Osim stila života u Americi, glumcu su se svidjeli i ljudi.
- Samosvjesni su, ljubazni, spremni pomoći (nije fraza), uvijek raspoloženi za razgovor o bilo čemu. Bez ustručavanja će vam prići nepoznata osoba i dati vam kompliment, recimo za dio Otokar Levajgarderobe ili ukupni izgled. A susjedi su spremni pozvati vas na kavu u svoj dom ili doći k vama ako ih pozovete. Ljubazno, ali bez prisnosti. U zadnje vrijeme su baš kao i kod nas popularne političke teme – Trump ili Clinton i slično – priča Otokar te nastavlja:

Razlike
- Osnovna razlika između života u Hrvatskoj i SAD-a je ta što je Amerika zemlja odgovornih ljudi, koji žive bolje ili lošije zavisno od položaja u društvu, a što opet zavisi od startne pozicije i želje za poboljšanjem. Nastoji se, po mogućnosti, postići što više učenjem, radom, sportom ili nekim drugim naravno legalnim načinom. To ‘reach goal’, postići cilj je glavna misao vodilja! Nema veza, nema rođaka ni kumova i nitko, baš nitko ne jadikuje kao kod nas kako je hrvatska država maćeha hrvatskim građanima. Država je dužna stvoriti okvir unutar kojega pojedinci i kolektivi djeluju za svoj i opći probitak. Onaj koji se ne pridržava normi ponašanja vrlo brzo upozna ‘čari’ državne represije. Ali najveća razlika između Hrvatske i SAD-a je uređen pravni sustav. Zeznete li državu, put od milijardera do Otokar Levajbeskućnika je brži od svjetlosti. Neki naši tajkuni se tamo ne bi šepurili na ne zna se čijim jahtama, niti kupovali stanove novcem svojih prijatelja.

Nemirni duh
Otokar ni kad dođe u Hrvatsku ne miruje.
- Za vrijeme boravka u Hrvatskoj tijekom travnja, svibnja i lipnja snimio sam drugu sezonu Crno-bijelog svijeta te sam sinkronizirao jednu animiranu seriju za HRT. Ovdje ne razmišljam o bavljenju glumom zbog jezične barijere. Imam neke ideje o monodrami za Hrvatsku, ali to još nije ni u povojima – otkrio je Otokar za portal Scena.hr.

Foto: Otokar Levaj priv. album

The post Ekskluzivno: Otokar Levaj – glumac otkriva Ameriku! appeared first on Scena.hr.

Viewing all 1535 articles
Browse latest View live