Intervju…
Mlada glumica Dubravka Lelas za portal Scena.hr prisjetila se i svog djetinjstva te oca koji joj je prije spavanja čitao ‘Najljepše bajke svijeta’
Bilo bi mi drago da se publika uz Orašara na trenutak odmori od svakodnevnih obaveza i s nama utone u svijet između jave i mašte, kazala je Dubravka Lelas, članica ansambla Gradskoga kazališta Trešnja od 2016. godine. Redatelj Paolo Tišljarić i dramaturginja Lada Kaštelan na Trešnjine daske dovodi predstavu Orašar, prema bajci njemačkog romantičarskog pisca E. T. A. Hoffmanna Orašar i mišji kralj. Premijera će se održati 30. studenoga 2018. godine u zagrebačkom kazalištu Trešnja. A Dubravka u ‘Orašaru’ igra djevojčicu Marie.
Scena: Igrate djevojčicu Marie, kako osjećate svoju ulogu?
Marie je djevojčica koja je za svoj uzrast neobična, a opet vrlo obična djevojčica. Naime, za razliku od većine djece koji poput njezina mlađeg brata Fritza stalno ‘vise’ na tabletima ili igraju videoigrice, Marie svoje utočište i svoj svijet mašte pronalazi u starim prašnim knjigama.
Scena: Gdje pronalazite inspiraciju za svoju ulogu?
Priznali mi to ili ne, čovjek vrlo često pronalazi inspiraciju u samom sebi. Nema te osobe na svijetu koja ne posjeduje paletu emocija, samo je pitanje koliko ih može u određenoj situaciji kontrolirati ili ne. Iz toga se stvaraju karakteri. Naš glumački zadatak je prepoznati emociju koja se stvara u određenom kontekstu suigre i s redateljem i ostatkom glumaca pronaći način na koji lik dolazi do rješenja svog problema. Tako da sam inspiraciju za igranje djevojčice koja istražuje svijet oko sebe i stalno sve propitkuje pronašla, ni više ni manje, nego u sebi.
Scena: Što vas je posebno zaintrigiralo u Orašaru?
Možda najzanimljivije u priči o Orašaru je činjenica što većina ljudi zapravo ni ne zna pravu priču o Orašaru, a svi su ludi za njim. Misle (uključujući i mene do sada) da je to isključivo balet. U pravoj priči o Orašaru ne postoji Šećerna Vila niti Pahuljice. U adaptaciji koju je napravila Lada Kaštelan pokušali smo se držati što je više moguće originala, a priča je pomaknuta u budućnost.
Scena: Kako biste opisali svoj lik?
Marie je djevojčica koja upija svijet i doživljaje najviše kroz stare knjige. Ima iskonsku dječju toplinu, želju da se svi problemi riješe, ali i zna biti dosadna sa svojim stalnim zapitkivanjima. Ona je djevojčica koja sa sobom nosi mudrost starijih – jer zna da sve što vrijedi nalazi se u čovjeku, a ne na njemu.
Scena: Orašar je priča o prijateljstvu, ljubavi, opraštanju, slobodi mašte, ružnoći osvete, o velikom umu… Što vas kao glumicu fascinira u predstavi?
Iako mi je ovo treći put da surađujem s Paolom Tišljarićem na predstavi u Trešnji, uvijek se ponovno iznenadim njegovim odličnim rješenjima koja su tako prekrasno potpomognuta svjetlosnim brojevima Vesne Kolarec te ništa manje sjajnom scenografijom Irene Kraljić i kostimografijom Tee Bašić Erceg.
Scena: Kako je izgledao vaš svijet bajke kad ste bili dijete?
Voljela sam da mi tata čita prije spavanje iz velike plave knjige ‘Najljepše bajke svijeta’. Naravno, maštala sam o tome da sam princeza u velikoj raskošnoj ružičastoj haljini i da će doći princ na bijelom konju po mene, odnijeti me do dvorca i da ćemo živjeti sretno do kraja života.
Scena: Što biste još poručili publici?
Bilo bi mi drago da se publika uz Orašara na trenutak odmori od svakodnevnih obaveza i s nama utone u svijet između jave i mašte.
Više o predstavi…
Priča o Orašaru prati znatiželjnu djevojčicu Marie i njezinog brata Fritza koji uz pomoć svog voljenog kuma, genijalnog izumitelja Drosselmeiera, upoznaju neočekivane, fantastične likove i svjetove. On im za Božić daruje stoj za čišćenje orašastih plodova, naizgled neživog Orašara, a time počinje uzbudljiva priča koja nas uči o prijateljstvu, ljubavi, opraštanju, slobodi mašte, te veličanstvenom ljudskom umu i imaginaciji za koje ne postoje prepreke ni granice. U ulozi Orašara je Marin Klišmanić, u ulozi brata Fritza je Matija Čigir, primabalerinu Ernestinu utjelovit će Ivana Bakarić, Silvio Mumelaš je u ulozi strica Drosselmeiera, a Vini Jurčić u ulozi Luise. U ostalim ulogama nastupaju Hrvoje Barišić, Karla Brbić, Ana Vučak Veljača, Paško Vukasović, Jure Radnić, Krunoslav Klabučar, Ana Vilenica, Tena Jeić Gajski, Aleksandra Naumov, Kruno Bakota, Sanja Hrenar i Luka Bulović.
Scenografkinja predstave je Irena Kraljić, kostime je osmislila Tea Bašić Erceg, koreografkinja je Blaženka Kovač Carić, rasvjetu je oblikovala Vesna Kolarec, a video projekcije Ivan Lušičić. Plakat je dizajnirala i ilustrirala umjetnica OKO.
Foto: Damil Kalogjera
The post Dubravka Lelas o ulozi u Orašaru, inspiraciji, mašti te princu iz bajke appeared first on Scena.hr.